Αυτές είναι οι ταινίες που θα διαγωνιστούν στο 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας!

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 15 JUN 2016  /  Flix Team

Από τις συνολικά 211 αιτήσεις που κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 65 ταινίες οι οποίες συνθέτουν το φετινό διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ.

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 211 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 65 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 39ης διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί από τις 19 έως τις 24 Σεπτεμβρίου 2016. Από αυτές, οι οκτώ είναι ντοκιμαντέρ και οι τρεις animation.

Tα μέλη της φετινής προκριματικής επιτροπής που αποφάσισαν για την τελική επιλογή είναι οι: Αχιλλέας Κυριακίδης (συγγραφέας, μεταφραστής, σκηνοθέτης), Νίκος Σέκερης (παραγωγός, σκηνοθέτης), Γιώργος Φρέντζος (κινηματογραφιστής, μέλος της Ενωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC) και ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας και σκηνοθέτης, Αντώνης Παπαδόπουλος.

Οπως επισημαίνει ο Αντώνης Παπαδόπουλος, «η ενασχόληση των νέων κινηματογραφιστών με την κρίση και τις συνέπειές της σε ατομικό αλλά και συλλογικό επίπεδο, φαντάζει μεγαλύτερη από κάθε άλλη χρονιά, γεγονός που προκύπτει από όλο το σώμα των ταινιών που υποβλήθηκαν». Η παρουσία των γυναικών σκηνοθετών είναι και φέτος ισχυρή, ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε πως οι κωμωδίες είναι τρανταχτά απούσες από τη φετινή σοδειά ταινιών.

Ακολουθεί η λίστα των σκηνοθετών με αλφαβητική σειρά, με τον τίτλο της κάθε ταινίας και τη διάρκειά της. Κάντε κλικ σε κάθε ενεργό λινκ για να διαβάσετε και να δείτε περισσότερα για την ταινία και το δημιουργό της:

  1. Odette του Ευθύμη Kosemund Σανίδη (16', Μυθοπλασία)
  2. Κιναισθησία του Αλφρέντο Πετσουάν (10', Πειραματική)
  3. Η Γάτα της Αναστασίας Αναγνωστοπούλου (29', Μυθοπλασία)
  4. Ο Αγρότης του Στάθη Αποστόλου (16', Μυθοπλασία)
  5. Στα Σκοτεινά στην Κρήτη της Βίκης Αρβελάκη (26', Ντοκιμαντέρ)
  6. Μόνικα του Δημήτρη Αργυρπιου (5', Ντοκιμαντέρ)
  7. Σεμέλη της Μυρσίνης Αριστείδου (13', Μυθοπλασία)
  8. Ummi του Νίκου Αυγουστίδη (15', Μυθοπλασία)
  9. Unattended Item του Φίλιππου Βοκοτόπουλου (13', Μυθοπλασία)
  10. Θεατής του Θοδωρή Βουρνά (18', Μυθοπλασία)
  11. Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη (29', Μυθοπλασία)
  12. Xenos της Βούλας Γερμανάκου-Κοψίνη (11', Πειραματική)
  13. The Story of Edward Healing του Μάνου Γερογιάννη (14', Μυθοπλασία)
  14. Λούση του Σταμάτη Γιαννούλη (17', Μυθοπλασία)
  15. A Job Interview του Αντώνη Γλαρού (7', Κινούμενα Σχεδια / Μυθοπλασία)
  16. Διάρρηξη του Βασίλη Γουδέλη (9', Μυθοπλασία)
  17. Lily του Πάρη Γρηγοράκη (12', Μυθοπλασία)
  18. Δημάδης Δημοσθένης, Μουστάκα Μαρία, Χατζηδάκη Ζηνοβία: Μικρές Πατρίδες (21', Ντοκιμαντέρ)
  19. Butterfly Co. της Ιφιγένειας Δημητρίου (11', Μυθοπλασία)
  20. Ευριπίδου 14 του Μιχάλη Δημητρίου (16', Ντοκιμαντέρ)
  21. Ρήξη Τυμπάνου του Εργαστηρίου Κινηματογραφικής Λέσχης Ηλιούπολης (19', Μυθοπλασία)
  22. Felicita του Γιάννη Ζαφείρη (10', Μυθοπλασία)
  23. Veritas του Γεώργιου Ζιώγα (12', Μυθοπλασία)
  24. Μάγδα του Δημήτρη Ζούρα (20', Μυθοπλασία)
  25. Θεοδοσίου Νίκος: Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας (20', Ντοκιμαντέρ)
  26. Καλκετενίδη Κατερίνα: Φιλοκτήτης - Ο Μύθος Ενός Ξένου (16', Ντοκιμαντέρ)
  27. The Refugees της Αννης Καλτσίδου (3', Πειραματική)
  28. Νεμέρτσικα του Αυρήλιου Καρακώστα (13', Μυθοπλασία)
  29. Καραμιζάρι Αλεξάνδρα: Colette et la Salle B-12 (10', Μυθοπλασία)
  30. Γενέθλια του Δημήτρη Κατσιμίρη (13', Μυθοπλασία)
  31. Home Is Where the Heart Is του Θεμιστοκλή Αλέξανδρου Κοσμάκη (30', Μυθοπλασία)
  32. Waterproof της Ελένης Λαζαρίδη (7', Μυθοπλασία)
  33. Αλεπού της Ζακλίν Λέντζου (28', Μυθοπλασία)
  34. Ο Φίλος Μου κι Εγώ του Αλέξανδρου Λουιζίδη (15', Ντοκιμαντέρ)
  35. Blue Sky from Pain των Στέφανου Μαγκριώτη και Υάκινθου Παυλίδη (15', Ντοκιμαντέρ)
  36. Κορίτσια της Θάλασσας του Σήφη Μάινα (14', Μυθοπλασία)
  37. Diversity του Δημήτριου Μανιώρου (3', Μυθοπλασία)
  38. Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. του Χρύσανθου Μαργώνη (19', Μυθοπλασία)
  39. Sternenkind του Δανιήλ Μιχαλού (23', Μυθοπλασία)
  40. The Fly I Swatted της Εσμεράλδας Μομφερράτου (20', Μυθοπλασία)
  41. Ταξί του Συνοδινού Μοσχίδη (12', Μυθοπλασία)
  42. Χρήστος και Δήμητρα της Αμέρισσας Μπάστα (13', Μυθοπλασία)
  43. Pet του Χρήστου Μωραϊτη (11', Μυθοπλασία)
  44. Η Αλίκη στο Καφέ του Δημήτρη Νάκου (19', Μυθοπλασία)
  45. 2 1/2 του Χρήστου Νταμπακάκη (10', Μυθοπλασία)
  46. Αίνιγμα των Αρη Φατούρου, Αντώνη Ντούσια (9', Κινούμενα Σχέδια)
  47. Aurora της Δέσποινας Οικονομοπούλου (6', Πειραματική)
  48. Το Νανούρισμα της Μαρίας του Ντίνου Παναγόκου (19', Μυθοπλασία)
  49. Βύθισμα της Πολύμνιας Παπαδοπούλου-Σαρδέλη (13', Μυθοπλασία)
  50. Twist του Μιχάλη Παπαντωνόπουλου (15', Μυθοπλασία)
  51. Smoke in the Water του Σπυρίδωνα Παπασπύρου (24', Μυθοπλασία)
  52. Helga ar I lund της Θέλγιας Πετράκη (20', Μυθοπλασία)
  53. Ραδαίος Νίκος: Vitatio (7', Κινούμενα Σχέδια)
  54. Η Αλλη της Αναστασίας Ρίζου (8', Μυθοπλασία)
  55. Σκορδίλης Παναγιώτης: Μινώταυρος (16', Μυθοπλασία)
  56. Κύβος του Αλέξανδρου Σκούρα (25', Μυθοπλασία)
  57. Νηπενθές του Γιάννη Συμβώνη (17', Μυθοπλασία)
  58. Whale 52 του Θανάση Τρουμπούκη (23', Μυθοπλασία)
  59. Ο Τοίχος των Μάγια Τσαμπρού, Μάρκ Σάρτζεντ, Χάρη Τσαμπά (13', Μυθοπλασία)
  60. 3000 του Αντώνη Τσώνη (20', Μυθοπλασία)
  61. Phantom Limb του Μιχάλη Φελάνη (12', Μυθοπλασία)
  62. Dove του Κωνσταντίνου Χαλιάσα (18', Μυθοπλασία)
  63. Αντίδοτον του Μιχάλη Χαπέσιη (12', Μυθοπλασία)
  64. Το Μάτι και το Φρύδι του Κωστή Χαραμουντάνη (17', Μυθοπλασία)
  65. Marly της Ελένης Χρυσομάλλη (25', Μυθοπλασία)

Δράμα Αφίσα 2016 607

Διαβάστε τα πάντα για το Φεστιβάλ Δράμας 2015

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας.