Φεστιβάλ / Βραβεία

To Φεστιβάλ Δράμας 2019 στην Αθήνα

στα 10

Από τις 10 μέχρι και τις 16 Οκτωβρίου το Φεστιβάλ Δράμας φτάνει στην Αθήνα.

Flix Team
To Φεστιβάλ Δράμας 2019 στην Αθήνα

Λίγες μόνο ημέρες μετά τη λήξη του 42ού Φεστιβάλ Δράμας, το σύνολο των 60 ελληνικών ταινιών που διαγωνίστηκε φέτος και οι νικήτριες ταινίες του Διεθνούς Φεστιβάλ φτάνουν στην Αθήνα, στο Τριανόν, ξεκινώντας τα ταξίδια τους στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Διαβάστε ακόμη: Φεστιβάλ Δράμας 2019: Οι 16 ταινίες που αγάπησε το Flix


Δείτε εδώ αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών και πατήστε πάνω στην κάθε ταινία για να διαβάσετε τη γνώμη του Flix και περισσότερες πληροφορίες για την κάθε ταινία και τους δημιουργούς τους.

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 19.00 - 21.00

Καρτ Ποστάλ Από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου | 23’ |
Η Γραμμή του Λουκά Αγέλαστου | 11' |
Βασιλικός του Βαγγέλη Σέρφα | 18' |
Κλεονίκη της Άννας Αντωνοπούλου | 28’ |
Μέσα μου Βλέπω Μονάχα Θάλασσα των Γιώργου Κυβερνήτη, Νεφέλης Οικονόμου Πάντζου, Μαρίας Σιδηροπούλου, Αλέξη Χατζηγιάννη | 24' |

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 21.00 - 23.00

Birds with no legs του Παύλου Σταμάτη | 18' |
Soldier 365 της Ελιας Καλογιάννη | 6' |
Chekhov’s gun του Χρήστου Αργυρού | 14' |
Το Βάρος της Θάλασσας του Κωστή Αλεβίζου | 16’ |
Σκοπελίτης ή το Πλοίο του Γιώργου Γκότζου | 16' |
Ο Μάγκας του Αλέξανδρου Κακανιάρη | 17’ |
Alpha Male του Χρήστου Δημολίκα | 18' |


Παρασκευή 11 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Βραβεία και Διακρίσεις | 17.00 - 19.00

Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου | 18’| Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης | •Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Ιωάννα Λυγίζου
Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου | 9’ | Βραβείο Σκηνοθεσίας, Τιμητική Διάκριση καλύτερης ανδρικής ερμηνείας στον Νικολάκη Ζεγκίνογλου, Εύφημο μνεία στον Ιώκο –Ιωάννη Κοτίδη
Κλεονίκη της Άννας Αντωνοπούλου | 28’ | Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Το Βάρος της Θάλασσας του Κωστή Αλεβίζου | 16’ | Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας στον Γιώργο Φρέντζο GSC, Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Σίσσυ Τουμάση
Μίλα του Ανδρέα Βακαλιού | 15’ | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, Επαινος Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών –GSC, Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ), Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ)
Ο Μάγκας του Αλέξανδρου Κακανιάρη | 17’ | Εύφημο Μνεία

Παρασκευή 11 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 19.00 - 21.00

Για Χρόνια Πλάγιαζα Νωρίς του Ιάκωβου Παναγόπουλου | 29’ |
Γραίγος του Αλέξανδρου Κόντου | 16' |
Land των Θεοδώρα Πασκουινέλλι και Αντζέλικα Λένα | 6' |
Autour du lit (Περί του κρεβατιού) της Νίνας Αλεξανδράκη
Η Απελευθέρωση του Χάραλντ Κβíστ της Μελίνας Μαράκη | 13' |
Υπνοβατώντας της Μελίνας Αναστάση | 19’ |

Παρασκευή 11 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 21.00 - 23.00

Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου | 9’ |
Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια
Η Θάλασσα του Μιχάλη Χαπέσιη | 26' |
Off guard της Ντάινας Παπαδάκη | 17'|
Identity των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους | 13' |
Στο Δωμάτιο Γεωργία Μ. Σωτήρχου | 13' |
Cloud του Μιχάλη Δημητρίου | 19' |


Σάββατο 12 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Βραβεία και Διακρίσεις | 17.00 - 19.00

Για Χρόνια Πλάγιαζα Νωρίς του Ιάκωβου Παναγόπουλου | 29’ | Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στον Χρήστο Συμεωνίδη
Chopper του Γιώργου Καψανάκη | 10’ | Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στους Νίκο Γιαννακάκη και Δημήτρη Γιαννούλη
Sable Noir του Θανάση Τρουμπούκη | 20’ | Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Χρήστο Γιαννακόπουλο
Υπνοβατώντας της Μελίνας Αναστάση | 19’ | Βραβείο Ελληνες του Κόσμου - Σωκράτης Δημητριάδης
Καρτ Ποστάλ Από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου | 23’ | Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στην Λίβια Νεριτσοπούλου

Σάββατο 12 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Βραβεία και Διακρίσεις | 19.00 - 21.00

Index του Νικόλα Κολοβού | 12’ | Χρυσός Διόνυσος
Sad Girl Weekend των Δημήτρη Τσακαλέα & Λήδα Βαρτζιώτη | 15’ | Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας, Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στον Βαγγέλη Καμπέρη
W του Στέλιου Κουπετώρη | 6’ | Τιμητική Διάκριση Ειδικά Εφέ στους Γιάννη Πατσιαούρα, Μπέρτα Βαλβέρντε και Νταν Πράιορ, Βραβείο ΕΤΕΚΤ
Στο Δωμάτιο της Γεωργίας Μ.Σωτήρχου | 14’ | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια | 5’ | Βραβείο Animation
Pathologies of Everyday Life του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου | 11’ | Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Γιάννη Αντύπα
Ο Καραγκιόζης του Μιχάλη Γιγιντή | 26’ | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
I am Mackenzie της Αρτέμιδος Αναστασιάδου | 20’ | Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας

Σάββατο 12 Οκτωβρίου | Βραβεία και Διακρίσεις 42ο Φεστιβάλ | 21.00 - 23.00

Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου | 18’| Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης | •Τιμητική Διάκριση Μακιγιάζ στην Ιωάννα Λυγίζου
Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου | 9’ | Βραβείο Σκηνοθεσίας, Τιμητική Διάκριση καλύτερης ανδρικής ερμηνείας στον Νικολάκη Ζεγκίνογλου, Εύφημο μνεία στον Ιώκο –Ιωάννη Κοτίδη
Κλεονίκη της Άννας Αντωνοπούλου | 28’ | Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Το Βάρος της Θάλασσας του Κωστή Αλεβίζου | 16’ | Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας στον Γιώργο Φρέντζο GSC, Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας στην Σίσσυ Τουμάση
Μίλα του Ανδρέα Βακαλιού | 15’ | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, Επαινος Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών –GSC, Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας (ΟΚΛΕ), Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου (ΠΕΚΚ)
Ο Μάγκας του Αλέξανδρου Κακανιάρη | 17’ | Εύφημο Μνεία


Κυριακή 13 Οκτωβρίου | Βραβεία και Διακρίσεις 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας | 17.00 - 19:00

Lake of happiness του Αλακσέι Παλούγιαν (Λευκορωσία, Γερμανία, Ισπανία) | 30' | Βραβείο Σκηνοθεσίας
Εξομολόγηση του Ανδρέα Σιεηττάνη (Κύπρος) | 22’ | ThisisEU- Ευρωπαϊκές Αξίες
Story της Γιολάντα Μπανκόφσκα (Πολωνία) | 5’ | Καλύτερη Ταινία Κινουμένου Σχεδίου
Brotherhood της Μεριάμ Τζούμπερ (Τυνησία, Καναδάς, Κατάρ, Σουηδία) | 25’ | Grand Prix 2019, Βραβείο FIPRESCI

Κυριακή 13 Οκτωβρίου | Βραβεία και Διακρίσεις 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας | 19:00 - 21:00

Maras του Σαλβαδόρ Κάλβο (Ισπανία) | 23’ | Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
Weightlifter του Ντμίτρο Σουκολίτκι - Σόμπτσουκ (Ουκρανία, Πολωνία) | 30’ | Drama Short Film Candidate for the European Film Awards 2019
Nellie της Γκάζα Μοντερντόρφερ (Σλοβενία) | 14' | Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιoανατολικής Ευρώπης
Pinky Promise της Σόφι Λινενμπάουμ (Γερμανία) | 17' | Εύφημος Μνεία

Κυριακή 13 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 21.00 - 23.00

Sad Girl Weekend των Δημήτρη Τσακαλέα & Λήδα Βαρτζιώτη | 15’ |
Pathologies of Everyday Life του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου | 11’ |
Εξομολόγηση του Ανδρέα Σιεηττάνη | 22' |
Πλαστικά Λουλούδια του Γιάννη Ζαφείρη | 5' |
Μίλα του Ανδρέα Βακαλιού | 15' |
One Day One Fly του Πέτρου Νιαμονιτάκη | 6' |
Παγίδα του Βασίλη Γουδέλη | 13' |
Index του Νικόλα Κολοβού | 12’ |


Δευτέρα 14 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 19:00 - 21:00

Αγάπα με του Αντώνη Σαμουράκη | 26' |
Αννα και Φαίδρα της Ελίνα Πάνικ | 20' |
Διάπλους Ιστορίες Ελπίδας της Ιφιγένειας Κοτσώνη | 18' |
Ρούζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου | 18' |
Αζάν της Γεωργίας Μαραγγούλη | 23' |

Δευτέρα 14 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 21:00 - 23:00

H Σιωπή του Δάσους της Βαλεντίνα Τζιάλλι | 13' |
Sable Noir του Θανάση Τρουμπούκη | 20'|
Μαύρη Αλήθεια του Γιώργου Μπισδίκη | 9' |
Γιος του Κώστα Τατάρογλου | 10' |
Χίμαιρα της Μελπομένης | 9' |
Ελληνικόν του Κωνσταντίνου Πρέπη | 22' |
I am Mackenzie της Αρτέμιδος Αναστασιάδου | 20' |


Τρίτη 15 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Βραβεία και Διακρίσεις | 19.00 - 21.00

Index του Νικόλα Κολοβού | 12’ | Χρυσός Διόνυσος
Sad Girl Weekend των Δημήτρη Τσακαλέα & Λήδα Βαρτζιώτη | 15’ | Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας, Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στον Βαγγέλη Καμπέρη
W του Στέλιου Κουπετώρη | 6’ | Τιμητική Διάκριση Ειδικά Εφέ στους Γιάννη Πατσιαούρα, Μπέρτα Βαλβέρντε και Νταν Πράιορ, Βραβείο ΕΤΕΚΤ
Στο Δωμάτιο της Γεωργίας Μ.Σωτήρχου | 14’ | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια | 5’ | Βραβείο Animation
Pathologies of Everyday Life του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου | 11’ | Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Γιάννη Αντύπα
Ο Καραγκιόζης του Μιχάλη Γιγιντή | 26’ | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
I am Mackenzie της Αρτέμιδος Αναστασιάδου | 20’ | Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας

Τρίτη 15 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 21.00 - 23.00

Waithood της Λουιζιάνα Μιις | 21' |
Ιφιγένεια: Οχι Πια Δάκρυα του Γιώργου Γεωργακόπουλου | 18' |
Ο Δίκαιος του Χρήστου Πυθαρά | 6' |
After Party του Αλέξανδρου Ζαρμπή | 9' |
W του Στέλιου Κουπετώρη | 6' |
Seawolf του Χρήστου Σιταρίδη | 17' |
Ο Καραγκιόζης του Μιχάλη Γιγιντή | 26' |


Τετάρτη 16 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Βραβεία και Διακρίσεις | 19.00 - 21.00

Για Χρόνια Πλάγιαζα Νωρίς του Ιάκωβου Παναγόπουλου | 29’ | Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στον Χρήστο Συμεωνίδη
Chopper του Γιώργου Καψανάκη | 10’ | Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στους Νίκο Γιαννακάκη και Δημήτρη Γιαννούλη
Sable Noir του Θανάση Τρουμπούκη | 20’ | Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου στον Χρήστο Γιαννακόπουλο
Υπνοβατώντας της Μελίνας Αναστάση | 19’ | Βραβείο Ελληνες του Κόσμου - Σωκράτης Δημητριάδης
Καρτ Ποστάλ Από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου | 23’ | Τιμητική Διάκριση Μοντάζ στην Λίβια Νεριτσοπούλου

Τετάρτη 16 Οκτωβρίου | 42ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό | 21.00 - 23.00

Under Elden του Πίτερ Ποντίκις | 21' |
The Dead Ones του Στεφάν Γεωργίου | 18' |
The Right One των Ούρσκα Ντζούκικ και Γαβριήλ Τζάφκα | 6' |
Η Ιστορία του Γιάννη της Βούλας Γερμανάκου Κοψίνη | 9' |
Keygrip του Νάσου Γκατζούλη | 6' |
Γιαζίντι του Εκτορα Σακαλόγλου | 17' |
Chopper του Γιώργου Καψανάκη | 26' |
Materia Celeste του Ανδρέα Γατόπουλου | 12' |


Διαβάστε ακόμη:

Το Flix παρουσίασε την πλειοψηφία των 60 ελληνικών ταινιών που διαγωνίζονται φέτος, συστήνοντας τους δημιουργούς και δίνοντας πληροφορίες για την κάθε συμμετέχουσα ταινία - μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά εδώ.


Δράμας

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.