Ταινίες

8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας & Φανταστικού της Αθήνας

0 στα 10

Από τις 10 ως τις 17 Απριλίου, στους κινηματογράφους Μικρόκοσμος και Τιτάνια Cinemax, οι fans του σινεμά του φανταστικού βρίσκουν το σπίτι τους.

8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας & Φανταστικού της Αθήνας
Flix Team
Που παίζεται; Διάλεξε αίθουσα και ώρα προβολών σε όλη την Ελλάδα Που παίζεται;
8ο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας & Φανταστικού της Αθήνας

Το 8ο SFF-rated Athens, το Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας & Φανταστικού της Αθήνας, που διοργανώνεται από την Αθηναϊκή Λέσχη Επιστημονικής Φαντασίας (ΑΛΕΦ), πιστό στο ραντεβού του με τους Eλληνες λάτρεις του είδους (και όχι μόνο), είναι και πάλι εδώ για να δώσει στις νύχτες σας άλλη... διάσταση!

Εκτός από τις ταινίες μεγάλου μήκους, εξασφάλισε για φέτος ένα showcase ταινιών μικρού μήκους απ’ όλο τον κόσμο, από τις καλύτερες όλων των ετών του φεστιβάλ, για εκείνους που ξέρουν ότι για τα αριστουργήματα στον κινηματογράφο του Φανταστικού συχνά αρκούν μόνο δέκα λέπτα...

info

  • ενιαίο ημερήσιο εισιτήριο: 5,00 €
  • ημερομηνίες: Τετάρτη 10 Απριλίου έως και Τετάρτη 17 Απριλίου
  • Κινηματογράφοι: Μικρόκοσμος, Λεωφ. Συγγρού 106 (Στάση Μετρό Συγγρού-Φιξ), Titania Cinemax, Πανεπιστημίου & Θεμιστοκλέους (Στάση Μετρό Ομόνοια)
  • περισσότερες πληροφορίες στο επίσημο website της διοργάνωσης

Αναλυτικά το Πρόγραμμα Προβολών

ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ

Τετάρτη 10.04

  • 21.00 Εναρξη Φεστιβάλ
  • 22.00 Avant premiere της ταινίας «To Σώμα»

Πέμπτη 11.04

  • 17.30 Γρανίτα του Διαστήματος (Space Milkshake)
  • 19.15 Μικρού Μήκους (Ζώνη 1)
  • 21.00 Μικρού Μήκους (Ζώνη 2)
  • 22.30 Διαστάσεις (Dimensions)

Παρασκευή 12

  • 17.30 Μικρού Μήκους Ζώνη 3
  • 19.00 Μικρού Μήκους Ζώνη 4
  • 20.30 Η Τελική Ώθηση (Astronaut: The Last Push)
  • 22.15 Φάση 7 (Phase 7)
  • 24.00 Μεταμεσονύχτια: Kame Koummando

Σάββατο 13

  • 17.30 Μικρού Μήκους Ζώνη 5
  • 19.00 Μικρού Μήκους Ζώνη 6
  • 20.30 Η Τράπουλα του Χρόνου (Shuffle)
  • 22.15 Mπαϊκονούρ (Baikonur)
  • 00.00 Special Avant Premiere: Dead Shadows

Κυριακή 14.04

  • 17.30 Μικρού Μήκους Ζώνη 1
  • 19.00 Μικρού Μήκους Ζώνη 2
  • 20.30 Μικρού Μήκους Ζώνη 3
  • 22.15 Μικρού Μήκους Ζώνη 4

Δευτέρα 15.04

  • 17.30 Η Τράπουλα του Χρόνου (Shuffle)
  • 19.15 Μικρού Μήκους Ζώνη 5
  • 20.45 Μικρού Μήκους Ζώνη 6
  • 22.15 Διαστάσεις (Dimensions)

Τρίτη 16.04

  • 17.30 Η Τελική Ώθηση (Astronaut: The Last Push)
  • 19.15 Φάση 7 (Phase 7)
  • 21.00 Mπαϊκονούρ (Baikonur)
  • 22.30 Η Τράπουλα του Χρόνου (Shuffle)

Τετάρτη 17.04

  • 17.30 SFF-rated DVD 2006-2009
  • 19.00 SFF-rated DVD 2010-2011
  • 20.00 Mystery Screening
  • 21.30 Βραβεία κοινού

TITANIA CINEMAX

Πέμπτη 11.04

  • 20.00 Pig
  • 22.00 Η Τελική Ωθηση (Astronaut: The Last Push)

Παρασκευή 12.04

  • 20.00 Η 8η Χώρα των Θαυμάτων (8th Wonderland)
  • 22.00 Διαστάσεις (Dimensions)

Σάββατο 13.04

  • 20.00 Η Μεταφορά (Transfer)
  • 22.00 Φάση 7 (Phase 7)

Κυριακή 14.04

  • 20.00 Ο Αλχημικός Γάμος του Άλιστερ Κρόουλι (Chemical Wedding)
  • 22.00 Mπαϊκονούρ (Baikonur)

Δευτέρα 15.04

  • 20.00 Το Πλάσμα που Ψιθύριζε στο Σκοτάδι (The Whisperer in Darkness)
  • 22.00 Το Κάλεσμα του Κθούλου (Call of Cthulhu)

Τρίτη 16.04

  • 20.00 Kame Koummando
  • 22.00 Γρανίτα του Διαστήματος (Space Milkshake)

Τετάρτη 17.04

  • 20.00 Αποδέκτες (Depositarios)
  • 22.00 Strigoi
Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.