Ταινίες

Το Φεστιβάλ Δράμας στο Τριανόν

Κινηματογράφος Τριανόν / Από τις 20 έως τις 26 Οκτωβρίου

0 στα 10

Από τις 20 έως και τις 26 Οκτωβρίου ο κινηματογράφος Τριανόν φιλοξενεί το Φεστιβάλ της Δράμας, προβάλλοντας σχεδόν το σύνολο των ταινιών του Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας.

Το Φεστιβάλ Δράμας στο Τριανόν
Flix Team
Που παίζεται; Διάλεξε αίθουσα και ώρα προβολών σε όλη την Ελλάδα Που παίζεται;
Το Φεστιβάλ Δράμας στο Τριανόν

Από τις 20 έως και τις 26 Οκτωβρίου ο κινηματογράφος Τριανόν φιλοξενεί το Φεστιβάλ της Δράμας, προβάλλοντας σχεδόν το σύνολο των ταινιών του Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας που ολοκληρώθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου.

Διαβάστε εδώ περισσότερα για τα βραβεία του Φεστιβάλ Δράμας

Εκτός από το σύνολο των ελληνικών ταινιών του Φεστιβάλ, στην Αθήνα ταξιδεύουν και τα αφιερώματα του στις βραβευμένες ταινίες PRIX EFA 2010, στη Γαλλική Σχολή Κινηματογράφου La Fémis, στη Νορβηγική Σχολή Κινηματογράφου Norske Filmskolen αλλά και το «Σπουδαστικό Πανόραμα».

Το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών έχει ως εξής:

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

17:00 / Βραβευμένες ταινίες 5ου digi2011

  • Gran Partita (15’) του Αλέξανδρου Σκούρα
  • Under stress (10’) του Πάρη Πατσουρίδη
  • Flight at the museum (4’) του Δημήτρη Δεληνικόλα
  • Φαγάνας (12’) του Νίκου Χρονόπουλου
  • Human Nature (3’) του Νάσου Βακάλη
  • Dead on Time (11’) του Ανδρέα Λαμπρόπουλου, Κώστα Σκύφτα

19:00 / Βραβευμένες ταινίες 17ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Nolya (25’) του Τσεμ Οζτουφέκσι - Τουρκία/Γαλλία
  • Ενυδρείο (17’) του Μπαρντ Ρόσεβολντ - Νορβηγία
  • Αγρία οικογένεια (20’) του Τέρι Γκίλιαμ - Ιταλία
  • Οξυγόνο (30’) της Αντίνα Πιντιλιέ - Ρουμανία
  • Να καταπιείς ένα βάτραχο (10’) του Γιούργκις Κράσονς - Λετονία
  • Τραγούδα μου να κοιμηθώ (30’) του Μάγκνους Αρνεσεν - Πολωνία

21:00 / Βραβευμένες ταινίες 3ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

23:00 - Βραβευμένες ταινίες 34ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Ελληνες του κόσμου

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

19:00 / EUROPEAN FILM ACADEMY Βραβευμένες ταινίες EFA 2010

21:00 / 5o digi2011

  • Σκιά πέραν του χρόνου (25’) του Ιωάννη Τζουβελέκη
  • Νo parking (11’) του Στάμου Τσάμη
  • De Architectura (Περί Αρχιτεκτονικής) (16’) του Κωνσταντίνου Στργαγαλινού
  • Flight at the museum (4’) του Δημήτρη Δεληνικόλα
  • A soldier's misfortune (7’) του Στέφανου Μελικίδη
  • Ένα Γράμμα μια Ιστορία: O Βιολιστής Βάτραχος (7’) του Αρίσταρχου Παπαδανιήλ
  • Living city (19’) των Εύας Θεοδωρίδου, Δημήτρη Γιουζέπα
  • Pigs (12’) της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη

23:00 / Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Το πατάρι (18’) του Μίνωα Νικολακάκη
  • Κινητά στοιχεία (17’) του Ανδρέα Σιαδήμα
  • Γεια σου Ανέστη (18’) του Δημήτρη Κανελλόπουλου
  • Τζαφάρ (3’) της Νάνσυς Σπετσιώτη
  • Musikhof (10’) του Θωμά Κιάου
  • Ελένη (13’) του Στέργιου Πάσχου
  • Άρχουσα τάξη (27’) του Αντυ Παπαδημητρίου

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

10:00 / 2ο Σπουδαστικό Πανόραμα

12:00 / 2ο Σπουδαστικό Πανόραμα

17:00 / Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κιν/φου La Fémis

19:00 / Αφιέρωμα στη Γαλλική Σχολή Κιν/φου La Fémis

21:00 / 5o digi2011

  • Τυφλά Πάθη (33’) της Τώνιας Μισιάλή
  • Στιβάνια (3’) της Βικτωρίας Βελλοπούλου
  • Ethos Process Part II (17’) του Σπύρου Αμοιρόπουλου
  • Samurai (8’) του Γιώργου Μακρή
  • Greyt (5’) της Ειρήνης Βιανέλλη
  • Ημερολόγιο επαρχίας (25’) του Στέργιου Μουντσάκη
  • Human Nature (3’) του Νάσου Βακάλη
  • Μνήμη (9’) του Νίκου Αυγουστίδη

23:00 / Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

10:00 / 2ο Σπουδαστικό Πανόραμα

12:00 / 2ο Σπουδαστικό Πανόραμα

19:00 / Αφιέρωμα στη Νορβηγική Σχολή Κινηματογράφου Norske Filmskolen

21:00 / 5o digi2011

  • Κρυφό (17’) της Βιργινίας Ρηγάκη
  • Μνήμη (9’) της Φούλης Μελανίτου
  • Φτου! ξελευθερία για όλους (15’) της Κλειώς Φανουράκη
  • Gran Partita (15’) του Αλέξανδρου Σκούρα
  • Μείνε δίπλα μου (13’) της Νατάσσας Παπαδάκη
  • Ο άνθρωπος με τα λυμένα κορδόνια (5’) Χάρης Σταθόπουλος
  • Συνάντηση με τρελό (7’) της Τίνα Κίμι
  • Express service (13’) του Φίλιππου Βοκοτόπουλου
  • Dead on Time (11’) των Ανδρέα Λαμπρόπουλου, Κώστα Σκύφτα

23:00 / Ταινίες Μυθοπλασίας 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

19.00 / EUROPEAN FILM ACADEMY Βραβευμένες ταινίες EFA 2010

21:00 / 5o digi2011

  • Ακαδημία Πλάτωνος doc (29’) από την Ομάδα Ντοκιμαντέρ Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων 2010
  • Κάπου στον χάρτη (3’) του Δημήτρη Νάκου
  • Στο κελί (13’) των Δημήτρη Τσολάκη, Γιώργου Χατζησαρόγλου
  • Θα κάνω ότι μπορώ (15’) της Μαρίας Λεωνίδα
  • Prince of streets (16’) του Θεοφύλακτου Αργυρού
  • Under stress (10’) του Πάρη Πατσουρίδη
  • Κiosk (13’) του Γαλαξία Σπανού

23:00 / Ταινίες Μυθοπλασίας και Ελληνες του Κόσμου 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

13:00 / Συνάντηση των σκηνοθετών του 34ου Εθνικού Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας και 5ου digi2011 με εκπροσώπους ηλεκτρονικού και έντυπου τύπου. (Διοργάνωση εταιρεία Ελλήνων σκηνοθετών)

19:00 / EUROPEAN FILM ACADEMY - Βραβευμένες ταινίες EFA 2010

21:00 / 5o digi2011

  • Πάρτο αλλιώς (20’) από την Κινηματογραφική Ομάδα Πολιτισμικού Οργανισμού Δήμου Αθηναίων 2010
  • Προσφορά (9’) του Βασίλη Μπλιούμη
  • Eσά (10’) των Αλέξανδρου Αναστασόπουλου, Κωνσταντίνου Ντεκώ
  • Ζαρντέν (20’) του Νικόλαου Γκούλιου
  • R.E.M. [rapid eye movement] (16’) από την Κινηματογραφική Ομάδα Δήμου Κηφισιάς 2010
  • Timor (18’) των Γιώργου Βοντίτσου, Γιάννη Ρηγόπουλου

23:00 / 5o digi2011

  • Bad language (14’) του Bύρωνα Παπαδόπουλου
  • Ice (11’) του Γιώργου Δασκαλάκη
  • 240 (12’) του Χάρη Ντώνια
  • Φαγάνας (12’) του Νίκου Χρονόπουλου
  • Έξω στο αγρόκτημα (18’) της Αλίθια Αβράμις
  • Μαύρος γάτος (17’) του Σπυρίδωνα Μανωλάτου
  • Σωφρονισμός (5’) των Γιάννη Σωτηρόπουλου, Πάνου Αριστερίδη

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

17:00 / Βραβευμένες ταινίες 17ου Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Nolya (25’) του Τσεμ Οζτουφέκσι - Τουρκία/Γαλλία
  • Ενυδρείο (17’) του Μπαρντ Ρόσεβολντ - Νορβηγία
  • Αγρία οικογένεια (20’) του Τέρι Γκίλιαμ - Ιταλία
  • Οξυγόνο (30’) της Αντίνα Πιντιλιέ - Ρουμανία
  • Να καταπιείς ένα βάτραχο (10’) του Γιούργκις Κράσονς - Λετονία
  • Τραγούδα μου να κοιμηθώ (30’) του Μάγκνους Αρνεσεν - Πολωνία

19:00 / Βραβευμένες ταινίες 5ου digi2011

  • Gran Partita (15’) του Αλέξανδρου Σκούρα
  • Under stress (10’) του Πάρη Πατσουρίδη
  • Flight at the museum (4’) του Δημήτρη Δεληνικόλα
  • Φαγάνας (12’) του Νίκου Χρονόπουλου
  • Human Nature (3’) του Νάσου Βακάλη
  • Dead on Time (11’) του Ανδρέα Λαμπρόπουλου, Κώστα Σκύφτα

21:00 - Βραβευμένες ταινίες 34ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Πίστομα (18’) του Γιώργου Φουρτούνη
  • Η νύφη (6’) του Λευτέρη Χαρίτου
  • Musikhof (10’) του Θωμάς Κιάου
  • Τζαφάρ (3’) της Νάνσυς Σπετσιώτη
  • Ηγέτης (28’) του Γαβριήλ Τζάφκα

Ελληνες του κόσμου

  • Make up (20’) του Χρήστου Μασσαλά
  • If you have no place to cry (11’) του Αριστοτέλη Μαραγκού
  • The fiddler (16’) της Στελάνα Κληρή

23:00 / Βραβευμένες ταινίες 3ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

  • Γεια σου Ανέστη (18’) του Δημήτρη Κανελλόπουλου
  • Toothbrushes (5’) των Νίκου Μπρανίδη, Γιάννη Μπουγιούκα
  • Το πατάρι (18’) του Μίνωα Νικολακάκη
  • Iris (15’) του Αλέξανδρου Σιπσίδη
  • Κόφ’ το! (14’) του Βασίλη Καλαμάκη
  • Κινητά στοιχεία (17’) του Ανδρέα Σιαδήμα
  • Ελένη (13’) του Στέργιου Πάσχου
  • Ο μπαμπάς μου, ο Λένιν και ο Φρέντυ (20’) της Ρηνιώς Δραγασάκη

Διαβάστε εδώ περισσότερα για τις ελληνικές ταινίες του 34ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας με παρουσιάσεις των περισσοτέρων από τους δημιουργούς και των ταινιών τους.

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.