Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2017: Οι υποψηφιότητες

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 07 MAR  /  Flix Team

Αυτές είναι οι ταινίες, οι ηθοποιοί και οι επαγγελματίες που διεκδικούν τα φετινά βραβεία Ιρις που θα δοθούν την Τρίτη 21 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση.

Η όγδοη τελετή απονομής των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας θα γίνει την Τρίτη 21 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, σε σκηνοθεσία του Παναγιώτη Φαφούτη, και παρουσίαση της stand-up comedian Κατερίνας Βρανα.

Διαβάστε αναλυτικά: Ολα οσα μάθαμε από τις υποψηφιότητητες για τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2017

Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου Υποψηφιότητες

Η ταινία που συγκέντρωσε τις περισσότερες υποψηφιότητες είναι το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου με συνολικά 11, ακολουθεί το «Νήμα» του The Boy με 10, 8 υποψηφιότητες συγκέντρωσε ο «Νοτιάς» του Τάσου Μπουλμέτη, 7 συγκέντρωσαν το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη και το «Park» της Σοφία Εξάρχου, 6 συγκέντρωσε το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια, 2 το «Ξύπνημα της Ανοιξης» του Κωνσταντίνου Γιάνναρη, και από μία υποψηφιότητα έχουν το «Οντως Φιλιούνται» του Γιάννη Κορρέ, το «Αγόρι στη Γέφυρα» του Πέτρου Χαραλάμπους, το «Πέντρο Νούλα» του Κάρολου Ζωναρά και η «Ρόζα της Σμύρνης» του Γιώργου Κορδέλλα.

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ THΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ 2017

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης

Βραβείο Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Βραβείο Σκηνοθεσίας

  • The Boy για το «Νήμα» του The Boy
  • Γιάννης Σακαρίδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Αργύρης Παπαδημητρόπουλος για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Βραβείο Σεναρίου

  • Σωτήρης Τσαφούλιας και Κατερίνα Φιλιώτου για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Γιάννης Τσίρμπας, Βαγγέλης Μουρίκης και Γιάννης Σακαριδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Αργύρης Παπαδημητρόπουλος και Σύλλας Τζουμέρκας για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

  • Βασίλης Κουκαλάνι για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Δημήτρης Κίτσος για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Μάκης Παπαδημητρίου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

  • Θέμης Πάνου για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Ενούκι Γκβενετάτζε, Τζούλιο Κατσής, Γκόγκα Τσικλαούρι, Ντάβιντ Σίμτσακ, Μινέλλα Μπαλλή, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Νίκος Ζειγκίνογλου, Μάριο Τζούτι, Σάββας Μπαλαχαζβίλι, Γιώργος Μοναστηριώτης και Τέο Αγγέλοφ από το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Γιάννης Τσορτέκης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

  • Ιωάννα Κολιοπούλου για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Αθηνά Παππά για το «Πέντρο Νούλα» του Κάρολου Ζωναρά
  • Θέμις Μπαζάκα για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Ελλη Τρίγκου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Φωτογραφίας

  • Σίμος Σαρκετζής για το «Νήμα» του The Boy
  • Μόνικα Λεντζέσκα για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Χρήστος Καραμάνης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Μοντάζ

  • Πάνος Βουτσαράς για το «Νήμα» του The Boy
  • Γιάννης Σακαρίδης για το «Amerika Square» του Γιάννη Σακαρίδη
  • Ναπολέων Στρατογιαννάκης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Βραβείο Σκηνογραφίας

  • Ηλίας Λεδάκης για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • The Boy και Κωνσταντίνος Λαμπρίδης για το «Νήμα» του The Boy
  • Σπύρος Λάσκαρης για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη

Βραβείο Ενδυματολογίας

Βραβείο Ηχου

  • Αρης Αθανασόπουλος, Αλίκη Παναγή και Κώστας Βαρυπομποπιώτης για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυπομποπιώτης, Περσεφόνη Μήλιου και Βάλια Τσέρου για το «Park» της Σοφίας Εξάρχου
  • Λέανδρος Ντούνης και Κώστας Φυλακτίδης για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Μακιγιάζ

  • Γιάννης Παμούκης για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Ιωάννα Λυγίζου για το «Νήμα» του The Boy
  • Κατερίνα Βαρθαλίτου για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη
  • Εύη Ζαφειροπούλου για το «Suntan» του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

  • Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Αντώνης Κοτζιάς για το «Ετερος Εγώ» του Σωτήρη Τσαφούλια
  • Προκόπης Βλασερός και Ιωάννης Αγελαδόπουλος για το «Νήμα» του The Boy
  • Γιάννης Γεωργαρίου και Αλέξης Παράσχος για τον «Νοτιά» του Τάσου Μπουλμέτη

Διαβάστε και δείτε ακόμη

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας.