Αυτό είναι το επίσημο πρόγραμμα του 77ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 28 JUL  /  Flix Team

Ολες οι ταινίες εντός και εκτός διαγωνιστικού προγράμματος του φετινού μικρότερου, προσαρμοσμένου στις συνθήκες της υγειονομικής κρίσης, Φεστιβάλ της Βενετίας.

Το Φεστιβάλ Βενετίας, έχοντας ήδη αποκαλύψει το πλάνο του για το πώς θα γίνει, με ασφάλεια και κέφι, η διοργάνωση, καθώς αυτό θα είναι το πρώτο μεγάλο κινηματογραφικό γεγονός που θα διεξαχθεί, ελπίζουμε κι ελπίζουν, ζωντανά μετά την καραντίνα, από τις 2 ως και τις 12 Σεπτεμβρίου, ανακοινώνει, μετά και τα ονόματα των κριτικών επιτροπών του - με πλειοψηφία γυναικών, τις ταινίες που αποτελούν τα επίσημα προγράμματά του.

Η Ελλάδα είναι παρούσα με τα «Μήλα» του Χρήστου Νίκου που ανοίγουν το πρόγραμμα των Οριζόντων και διαγωνίζονται για τα βραβεία του τμήματος. Είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική ταινία ανοίγει κάποιο από τα επίσημα προγράμματα της Μόστρα.


nomadland

Διαγωνιστικό Τμήμα

In Between Dying του Χιλάλ Μπαιντάροφ (Αζερμπαιτζαν, ΗΠΑ)
Le Sorelle Macaluso της Εμα Ντάντε (Ιταλία)
The World to Come της Μόνα Φάστβολντ (ΗΠΑ)
Nuevo Orden του Μισέλ Φράνιο (Μεξικό, Γαλλία)
Lovers της Νικόλ Γκαρσιά (Γαλλία)
Laila in Haifa του Αμός Γκιτάι (Ισραήλ, Γαλλία)
Dear Comrades του Αντρέι Κοντσαλόφσκι (Ρωσία)
Wife of a Spy του Κιγιόσι Κουροσάουα (Ιαπωνία)
Sun Children του Ματζίντ Ματζιντί (Ιράν)
Pieces of a Woman του Κορνέλ Μουντρούτσο (Καναδάς, Ουγγαρία)
Miss Marx της Σουζάνα Νικιαρέλι (Ιταλία, Βέλγιο)
Padrenostro του Κλαούντιο Νότσε (Ιταλία)
Never Gonna Snow Again της Μαγλκορζάτα Ζουμόφσκα (Πολωνία, Γερμανία)
The Disciple της Τσαιτάνια Ταμάνε (Ινδία)
And Tomorrow The Entire World της Τζούλια Φον Χάινζ (Γερμανία, Γαλλία)
Nomadland της Κλόε Ζάο (ΗΠΑ)


lacci 607

Εκτός Διαγωνιστικού - Μυθοπλασία

Lacci του Ντανιέλε Λουτσέτι (Ταινία Εναρξης)
Lasciami Andare του Στέφανο Μορντίνι (Ταινία Λήξης)
Mandibules του Κουεντίν Ντουπιέ
Love after Love της Αν Χούι
Assandira του Σαλβατόρε Μερέου
The Duke του Ρότζερ Μισέλ
Night In Paradise του Παρκ Χουν-Τζουνγκ
Mosquito State του Φίλιπ Γιαν Ριμζά


Εκτός Διαγωνιστικού - Ντοκιμαντέρ

Molecole του Αντρέα Σέγκρε
Sportin' Life του Εϊμπελ Φεράρα
Crazy, not Insane του Τζορτζ Γκίμπνεϊ
Greta του Νάταν Ρόσμαν
Salvatore - Shoemaker of Dreams του Λούκα Γκουαντανίνο
Final Account του Λουκ Χόλαντ
La Verità su La Dolce Vita του Τζουζέπε Πεντερσόλι
Narciso em Ferias του Καετάνο Βελόζο
Paolo Conte, Via Con Me του Τζόρτζιο Βερντέλι
Hopper/Welles του Ορσον Γουέλς
City Hall του Φρέντερικ Γουάισμαν


Εκτός Διαγωνιστικού - Ειδικές Προβολές:

30 Monedas (Επεισόδιο 1) του Αλεξ Ντε Λα Ιγκλέσια
Princesse Europe της Καμίλ Λοτό
Omelia Contadina της Αλίτσε Ρορβάχερ και του JR


Μήλα

Ορίζοντες

Μήλα του Χρήστου Νίκου (Ταινία Εναρξης)
La Troisieme Guerre του Τζιοβάνι Αλόι (Γαλλία)
Milestone του Ιβάν Αίρ (Ινδία)
The Wasteland του Αχμαντ Μπαχράμι (Ιράν)
The Man Who Sold His Skin του Κάουτερ Μπεν Χάνια (Τυνησία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Σουηδία)
I Predatori του Πιέτρο Καστελίτο (Ιταλία)
Mainstream της Τζία Κόπολα (ΗΠΑ)
Genus Pan του Λαβ Ντιάζ (Φιλιππίνες)
Zanka Contact του Ισμαέλ Ελ Ιράκι (Γαλλία, Μαρόκο, Βέλγιο)
Guerra e Pace των Μαρτίνα Παρέντι, Μάσιμο Ν' Ανόλφι (Ιταλία, Ελβετία)
La Nuit Des Rois του Φιλίπ Λακότ (Ακτή Ελεφαντοστού, Γαλλία, Καναδάς)
The Furnace του Ρόντερτικ Μακέι (Αυστραλία)
Careless Crime του Σχάρχαμ Μόκρι (Ιράν)
Gaza Mon Amour των Ταρζάν Νάσερ και Αραμπ Νάσερ (Παλαιστίνη, Γαλλία, Γερμανία, Πορτογαλία, Κατάρ)
Selva Tragica της Γιουλέν Ολαϊζόλα (Μεξικό, Γαλλία, Κολομβία)
Nowhere Special του Ουμπέρτο Παζολίνι (Ιταλία, Ρουμανία, Ηνωμένο Βασίλειο)
Listen της Ανα Ρότσα Ντε Σούσα (Ηνωμένο Βασίλειο, Πορτογαλία)
The Best is Yet to Come του Γουάνγκ Τζινγκ (Κίνα)
Yellow Cat του Αντιλκάν Γιερζάνοφ (Καζακστάν, Γαλλία)

Διαβάστε ακόμη: Το Φεστιβάλ Βενετίας ανακοινώνει την Κριτική Επιτροπή που θα συντροφεύσει την Πρόεδρο Κέιτ Μπλάνσετ

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.