Φεστιβάλ / Βραβεία

Τα βραβεία του 25ου Φεστιβάλ Ολυμπίας και της 22ης Camera Zizanio

στα 10

Ανακοινώθηκαν τα βραβεία του 25ου Φεστιβάλ Ολυμπίας και της 22ης Camera Zizanio.

Τα βραβεία του 25ου Φεστιβάλ Ολυμπίας και της 22ης Camera Zizanio

Το 25ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους μας ταξίδεψε σε έναν πλούσιο κόσμο κινηματογραφικής απόλαυσης, προβληματισμού και συγκίνησης. Είδαμε μια πληθώρα ταινιών από διαφορετικά μέρη του πλανήτη, με ποικίλα θέματα, που ωστόσο δίνουν το στίγμα για τον σημερινό κόσμο.

Διαβάστε ακόμη και δείτε online: 15 must-see στην αίθουσα και online από το 25ο Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους

Οι δώδεκα ταινίες μεγάλου μήκους του φετινού προγράμματος εγείρουν τα μείζονα ζητήματα του καιρού μας με διακριτικότητα και ειλικρίνεια. Η κοινωνική ανισότητα και η βαρβαρότητα της εξουσίας εξακολουθούν να μην αντιμετωπίζονται και να συνθλίβουν. Το άτομο αναγκάζεται να εγκαταλείψει την εστία του, την οικογένεια και τον τόπο του. Ατυχήματα και ασθένειες συνιστούν την αλληγορία ενός κόσμου που πάσχει. Ακόμη και ο έρωτας βρίσκεται κρυμμένος σε δεύτερο πλάνο και δεν προσφέρεται ως λύση. Ωστόσο, τα παιδιά και οι νέοι προσπαθούν να βρουν τον δρόμο τους και να ονειρευτούν ακόμη και μέσα από το ποδόσφαιρο τη μουσική και τον κινηματογράφο. Αυτό που μοιάζει να αντέχει τελικά, είναι οι σχέσεις και οι δεσμοί που φτιάχνουμε μεταξύ μας οι άνθρωποι.

Αναζητήστε περισσότερες πληροφορίες για το 25ο Φεστιβάλ Ολυμπίας στην online πλατφόρμα του Φεστιβάλ, στην επίσημη ιστοσελίδα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, όπως και στη επίσημη σελίδα του στο Facebook

blanket

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE FILM
Η Τραβιάτα, τα αδέρφια μου κι εγώ / La Traviata, my brothers and I / Mes frères et moi |Yohan Manca, Γαλλία / France, 108', 2021
Mια θαυμάσια ταινία που προσφέρει μια φρέσκια και δυνατή ματιά στην ανάγκη των παιδιών να ανακαλύψουν τον δρόμο τους και να αντισταθούν σε μια προδιαγεγραμμένη πορεία.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE FILM DIRECTION
Λευκό κτίριο / White building / Kavich Neang, Καμπότζη-Γαλλία-Κίνα-Κατάρ/ Cambodia-France-China-Qatar, 90', 2021
Η αποτελεσματική και συνειδητή σκηνοθεσία αρθρώνει με συμπαγή τρόπο τα διαφορετικά επίπεδα της βαθιάς κρίσης που ταλανίζει τους νέους.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE FILM SCREENPLAY
Μια δεύτερη ζωή / A second life / Chema Ben Chaabene & Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021
Η ταινία επιτυγχάνει μια ευαίσθητη ισορροπία σε ένα δύσκολο θέμα, με ειλικρίνεια και ανθρωπιά.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST CHILD’S PERFORMANCE IN A FEATURE FILM
Μόγια Βέσνα / Moja Vesna / Loti Kovavic (Moja), Σλοβενία-Αυστραλία /Slovenia-Australia,81', 2022
Για τη ζεστή της ερμηνεία δίνοντάς μας όλο το φάσμα των συναισθημάτων στην ιδιαίτερή της ερμηνεία.

ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ / SPECIAL MENTION
Ήλιος και κόρη / Sun and daughter / Cuidando al sol / Catalina Razzini, Βολιβία / Bolivia,84', 2021
Για την παρουσίαση μιας οικουμενικής ιστορίας ενός δυναμικού κοριτσιού σε ένα περιβάλλον μιας μοναδικής κουλτούρας.

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ / INTERNATIONAL ANIMATED SHORT FILM JURY

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION / BEST ANIMATED SHORT FILM
Λουδοβίκος ο Α’, Βασιλεύς των αμνών / Louis I., King of the sheep / Louis I., Roi des moutons / Markus Wulf, Γερμανία / Germany, 9', 2022
Μια διαυγής και κομψή ταινία όπου όλα συμβαίνουν στη σωστή διάσταση και στο σωστό χρόνο. Ένα αναθεωρημένο μάθημα Ιστορίας. Μια ταινία για παιδιά αλλά όχι παιδιάστικη που δείχνει με το δάχτυλο ότι “ο βασιλιάς είναι γυμνός”.

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / INTERNATIONAL SHORT FICTION FILM JURY

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / BEST SHORT FICTION FILM
Η κουβέρτα / The blanket / Lakana / Teppo Airaksinen, Φινλανδία / Finland, 15', 2021
Μια ταινία που μας κρατάει καθηλωμένους καθ’όλη τη διάρκειάς της μέσα από τα μάτια ενός δυνατού κοριτσιού.

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ KIDS & DOCS / INTERNATIONAL KIDS & DOCS JURY

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE DOCUMENTARY
Τέλος χρόνου / Final year Lucas Paleocrassas, Ελλάδα / Greece, 74', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ & ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST SHORT & MEDIUM LENGTH DOCUMENTARY AWARD
Πιο πολλά απ’ όσα θέλω να θυμάμαι / More than I want To remember / Amy Bench, ΗΠΑ / USA,15', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ ΣΕ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE DOCUMENTARY DIRECTOR
Αλίς / Alis / Clare Weiskopf & Nicolás Van Hemelryck, Κολομβία-Χιλή-Ρουμανία/ Colombia-Chile-Romania, 84', 2022

ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ / SPECIAL MENTIONS
Η πρώτη κοινωνία της ξαδέρφης μου Αντρέα / The communion of my cousin Andrea / Acomuñón da miña prima Andrea / Brandán Cerviño, Ισπανία /Spain,13', 2021
Κριάρι / Ramboy / Matthias Joulaud & Lucien Roux, Γαλλία / France, 31', 2022

last film show

ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ / CHILDREN’S JURIES UP TO 12 YEARS OLD

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE FILM
Μαχητής / Bigman / Strijder / Camiel Schouwenaar, Ολλανδία-Γερμανία / Netherlands-Germany, 90', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE DOCUMENTARY
Ο καραγκιοζοπαίχτης της Νιόν / Nion's shadow puppeteer / Irina Boiko, Ελλάδα / Greece, 74', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ/ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST SHORT/ MEDIUM LENGTH DOCUMENTARY
Νερό, αέρας, σκόνη, ψωμί / Water, wind, dust, bread / Ab, bad, khak, nan / Mahdi Zamanpoor Kiasar, Ιράν / Iran, 25', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / BEST SHORT FICTION FILM
Ορκίσου / Cross your heart / Ama'r halshug / Nikolaj Storgaard Mortensen, Δανία / Denmark, 15', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION / BEST ANIMATED SHORT FILM
Βαδίζοντας στον άνεμο / Footsteps on the wind / Maya Sanbar, Gustavo Leal & Faga Melo, ΗΠΑ-Βραζιλία-Ηνωμένο Βασίλειο / USA-Brazil-UK, 8', 2021

ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 13 ΕΤΩΝ / CHILDREN’S JURIES OVER 13 YEARS OLD

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE FILM
Η Τραβιάτα, τα αδέρφια μου κι εγώ / La Traviata, my brothers and I / Mes frères et moi / Yohan Manca, Γαλλία / France, 108', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST FEATURE DOCUMENTARY
Κάλε, ο κοσμοναύτης / Kalle kosmonaut / Tine Kugler & Günther Kurth, Γερμανία / Germany, 99', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ/ΜΕΣΑΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BEST SHORT/ MEDIUM LENGTH DOCUMENTARY
Εκεί έξω / Out there / Sebastian Hill-Esbrand, Καναδάς / Canada, 13', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / BEST SHORT FICTION FILM
Αναμνήσεις μιας εφηβικής καταιγίδας / Memoir of a veering storm / Sofia Georgovassili, Ελλάδα / Greece, 14', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION / BEST ANIMATED SHORT FILM
Cat postale / Zacharias Mavroeidis, Ελλάδα / Greece, 9', 2022

ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΕΩΝ / INTERNATIONAL YOUTH JURY

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ / BEST SHORT FICTION FILM
Ετοιμόρροπο / Loose / Klimanje / Paula Skelin, Κροατία / Croatia, 19', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ANIMATION / BEST ANIMATED SHORT FILM
Γράμμα σ’ ένα γουρούνι / Letter to a pig / Tal Kantor, Γαλλία-Ισραήλ / France-Israel, 17', 2022

final year

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ / SPECIAL PRIZES

Βραβείο “#ThisisEU – ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΑΞΙΕΣ” ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ / “#ThisisEU – EUROPEAN VALUES” AWARD BY THE EUROPEAN COMMISSION’S REPRESENTATION IN GREECE
Η Τραβιάτα, τα αδέρφια μου κι εγώ / La Traviata, my brothers and I / Mes frères et moi / Yohan Manca, Γαλλία / France, 108', 2021
Μια ταινία που στηλιτεύει τα στερεότυπα και αναδεικνύει τον πολιτισμό και την κουλτούρα σαν όπλο κατά του κοινωνικού αποκλεισμού.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΛΕΣΧΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΟΚΛΕ) / GREEK FILM CLUBS’ ASSOCIATION AWARD
Μια δεύτερη ζωή / A second life / Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ΠΕΚΚ) / GREEK FILM CRITICS ASSOCIATION AWARD
Ο άνεμος χορεύει τα ζαχαροκάλαμα /The wind that shakes the sugar canes / Ebrahim Ashrafpour, Ιράν / Iran, 85', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ «ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΞΙΕΣ» / HELLENIC PARLIAMENT “HUMAN VALUES” AWARD
Μια δεύτερη ζωή / A second life / Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ (CIFEJ) / CENTRE INTERNATIONAL DU FILM POUR L’ ENFANCE ET LA JEUNESSE (CIFEJ) PRIZE
Μια δεύτερη ζωή / A second life / Anis Lassoued, Τυνησία /Tunisia, 93', 2021
Η ταινία αναφέρεται σε μια σύγχρονη κοινωνικο-οικονομική τραγωδία που προκύπτει από την καταπάτηση των βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων για παιδιά και νέους. Το θέμα παρουσιάζεται μέσα από μια καλογραμμένη αφήγηση σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές βασικές ερμηνείες που αναδεικνύουν τις λεπτές γραμμές των συμβολικών αντιθέσεων.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ECFA) ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ / EUROPEAN CHILDREN’S FILM ASSOCIATION (ECFA) AWARD FOR DOCUMENTARY
Τα νερά του Παστάσα / Waters of Pastaza / Juunt Pastaza entsari / Inês T. Alves, Πορτογαλία / Portugal, 61', 2022

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ECFA) ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑ / EUROPEAN CHILDREN’S FILM ASSOCIATION (ECFA) AWARD FOR SHORT FILM
Ψηλά το κεφάλι / The right words / Ηaut les cœurs / Adrian Moyse Dullin, Γαλλία / France, 15', 2021
Στην ταινία κατά την οποία η ζωή, η ελπίδα και ο πρώτος έρωτας γίνονται μια γλώσσα που ξεχωρίζουν την πραγματική ζωή από την εικονική.

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ (ECFA) ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑ / EUROPEAN CHILDREN’S FILM ASSOCIATION (ECFA) AWARD FOR FEATURE FILM
Μαχητής / Bigman / Strijder / Camiel Schouwenaar, Ολλανδία-Γερμανία / Netherlands-Germany,90', 2022
Η ταινία μας δείχνει μέσα από τα μάτια ενός παιδιού τα θέματα της συμπερίληψης, της προσωπικής εξέλιξης, της αλληλεγγύης και της διαφορετικότητας.

cross your heart

ΒΡΑΒΕΙΑ 22ης ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ - CAMERA ZIZANIO

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / GREEK COMPETITION SECTION

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών) / CATEGORY A (Films made by children up to 12 years old)

*1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE *
Avanti Maestro
2o Δημοτικό Σχολείο Ρόδου / 2nd Primary School of Rhodes

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE
Νόστιμη γη / Tasty land
3ο Δημοτικό Σχολείο Πλωμαρίου / 3o Primary School of Plomari

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE
Ένα μήνυμα από το παρελθόν / A message from the past
Κινηματογραφική ομάδα “Holarwood” / “Holarwood” film group

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ B (Ταινίες παιδιών 13-16 ετών) / CATEGORY B (Films made by children 13-16 years old)

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE
Μπορείς κι εσύ / You can do it
4ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης “Θεόδωρος Καστανός” / 4th High School of Alexandroupolis “Theodoros Kastanos”

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE
The ball is mine
Πάμπλο Σότο / Pablo Soto

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE
Μήνυμα έστειλες / Did you send an sms?
Κινηματογραφικός Όμιλος του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης / Cinema Club of Evangeliki Modern High School of N. Smirni

*ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΙΑ / SPECIAL MENTION *
Δεν μιλούν για τον Μάνο / They don’t talk about Manos
Μάξιμος Αλεξόπουλος / Maximos Alexopoulos

papa is big

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ (Ταινίες νέων 17-20 ετών) / CATEGORY C (Films made by youth 17-20 years old)

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE
En garde
2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθήνας / 2nd General Lyceum of Athens

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE
Φο μπιζού / Fake jewellery
1ο ΓΕΛ Κερατσινίου / 1st General Keratsini

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE
Qu'est-ce que c’ est Couscousé?
Λύκειο Ανδραβίδας / Lyceum of Andravida

ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΕΙΕΣ / SPECIAL MENTIONS

Δυσλ3ξία / Dysl3xia
4ο Πειραματικό ΓΕΛ Τρικάλων “Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης” / 4th Experimental General Lyceum of Trikala “Alexandros Papadiamantis”

Home sweet home
Λάζαρος Μυλωνάς / Lazaros Mylonas

ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ / SPECIAL PRIZES

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΓΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΑ ΜΕΣΑ / MEDIA LITERACY AWARD
Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων / Educational Television – Ministry of Education and Religious Affairs
Γενικό Λύκειο Βαρθολομιού / General Lyceum of Vartholomio

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ / THE GREEK OMBUDSMAN FOR CHILDREN’S RIGHTS AWARD
Φοίβος / Foivos

3ο Γυμνάσιο Ηγουμενίτσας / 3rd High School of Igoumenitsa

ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΙΚΟΥ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗ / NIKOS KAVOUKIDIS AWARD
Αρσάκειο Λύκειο Πάτρας / Arsakeio Lyceum of Patras

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / INTERNATIONAL COMPETITION SECTION

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών) / CATEGORY A (Films made by children up to 12 years old)
Οι μέρες μας στο Dongshi / Our days in Dongshi
Ταϊβάν / Taiwan

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ B (Ταινίες παιδιών 13-16 ετών) / CATEGORY B (Films made by children 13-16 years old)
Σιδερώστρα / Ιroning board
Αυστραλία / Australia

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ (Ταινίες νέων 17-20 ετών) / CATEGORY C (Films made by youth 17-20 years old)
Κάνε το μέχρι να σε δω / Do until I see you
Τυνησία / Tunisia
Η φωνή της σιωπής / The voice of silence
Κίνα / China

Sublime

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ / EUROPEAN COMPETITION SECTION

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A (Ταινίες παιδιών έως 12 ετών) / CATEGORY A (Films made by children up to 12 years old)

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE
Η διαφορετικότητα σώζει / Diversity rescues
Bruna Benčić, Ivor Benčić (FKVK), Κροατία / Croatia

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE
Εύχομαι… / I wish
Εlementary school in Tennenbronn, Γερμανία / Germany

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE
Η γλυκιά γεύση της νίκης / Τhe sweet taste of victory
Predrag Vukosavljevic, Σερβία / Serbia

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ B (Ταινίες παιδιών 13-16 ετών) / CATEGORY B (Films made by children 13-16 years old)

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE
Κεριά / Velas
Pablo Iranzo Pineda, Ισπανία / Spain

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE
Ο τελευταίος περίπατος / The last walk
Levi Numann (NFFS), Ολλανδία / Netherlands

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE
Patisserie
Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα / Art School of Gerakas- Ελλάδα / Greece

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ (Ταινίες νέων 17-20 ετών) / CATEGORY C (Films made by youth 17-20 years old)

1ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 1st PRIZE
Η παλέτα χρωμάτων / Ma colors
Sophia Kapshammer - Αυστρία / Austria

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 2nd PRIZE
83%
Deni Bezdrob, Βοσνία & Ερζεγοβίνη / Bosnia & Herzegovina

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ / 3rd PRIZE
LGBT+ Εκπροσώπηση στα ΜΜΕ / LGBT+ Representation In Media
Xander Overwater (NFFS) - Ολλανδία / Netherlands

olympia poster

Αναζητήστε περισσότερες πληροφορίες για το 25ο Φεστιβάλ Ολυμπίας στην online πλατφόρμα του Φεστιβάλ, στην επίσημη ιστοσελίδα του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, όπως και στη επίσημη σελίδα του στο Facebook