Το 41ο Φεστιβάλ Δράμας στην Αθήνα

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 04 OCT  /  Flix Team

Το πλήρες ελληνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα, οι ταινίες που διακρίθηκαν και τα βραβεία του Διεθνούς τμήματος του φετινού Φεστιβάλ Δράμας από τις 11 μέχρι και τις 17 Οκτωβρίου στο Τριανόν.

Στην καθιερωμένη πρώτη στάση του στην Αθήνα, το πρόγραμμα «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει» φέρνει στην πόλη το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 41ου Φεστιβάλ Δράμας, τις βραβευμένες ταινίες του Διεθνούς Προγράμματος, μια επιλογή από το 4ο Βαλκανικό Πανόραμα.

Καθημερινά από Πέμπτη 11/10 έως και Τετάρτη 17/10 θα προβάλλονται τρία προγράμματα: στις 18:00, τις 20.00 και τις 22:00. Το Σάββατο 13/10, την Κυριακή 14/10 και την Τετάρτη 17/10 θα προβληθούν οι βραβευμένες ταινίες.

Το Flix παρουσίασε την πλειοψηφία των 66 ελληνικών ταινιών που διαγωνίστηκαν φέτος στο 41ο Φεστιβάλ της Δράμας, συστήνοντας τους δημιουργούς και δίνοντας πληροφορίες για την κάθε συμμετέχουσα ταινία - μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά εδώ.

Αβανος 607 «Αβανος», η ταινία του Παναγιώτη Χαραμή που κέρδισε το Χρυσό Διόνυσο


Διαβάστε ακόμη:


Εκτορας Μαλό «Εκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς» της Ζακλίν Λέντζου - Αργυρός Διόνυσος

Αναλυτικό Πρόγραμμα Προβολών

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου | 18:00 – 20:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

En partie της Αναστασίας Μελίας Ελευθερίου (16’)
Τυφλόμυγα της Δέσποινα Μαυρίδου (11’)
Τεμπέλης του Διονύσιου Χρονόπουλου (19')
Τέταρτος Τοίχος του Δημήτρη Γκότση (10')
Deathcar του Ανδρέα Βακαλιού (12')
Let's talk about love του Αλέξη Κουάντα (9’)
Muffin του Ντάνιελ Μπόλντα (17')
Sunday 11.00 - 12.00 του Στέλιου Κουκουβιτάκη

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου | 20:00 - 22:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ –Διαγωνιστικό

Βασιλεία της Αναστασίας Κρατίδη (13')
You should know better του Θάνου Τοπούζη (13')
Η Φάμπρικα του Αλέξανδρου Σικαλιά (20')
Ave Eva της Ολίβια Τβαρντόφσκα (13')
Newstria του Κώστα Σταματόπουλου (24')
Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου (19')
Οταν Ημουν στο λύκειο, ήμουν ερωτευμένος με την Αννα της Ελένης Μητροπούλου (10')

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου | 22:00 – 00:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

Hippo του Θεοφύλακτου Αργυρού (24')
Διάβαση του Νίκου Μαθιού (5')
Εντροπία του Χρήστου Τάτση (18')
Η στιγμή του Γιάννης Στεφανάκι (9')
Springtime rest του Γιάννη Ζαφείρη (15')
Yawth των Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα (10’)
Calling της Αρτεμις Αναστασιάδου (16')
Μόλλυ 6 με 8 του Ευθύμη Μιχελουδάκη (18')


Παρασκευή 12 Οκτωβρίου | 18:00 – 20:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό

Νάρκη του Δημήτρη Τσαλαπάτη (22')
Σελφίτιδα της Πέγκυς Ζούτη (12')
Πολυέλαιος του Αντώνη Γλαρού (10')
Αβανος του Παναγιώτη Χαραμή (20')
Αρια της Μυρσίνης Αριστείδου (14’)
Live του Βασίλη Σταυρόπουλου (1')
Grief (A place none of us know until we reach it) της Αλεξάνδρας Ματθαίου (8')
Fake Νews του Δημήτρη Κατσιμίρη (15')
O Ηχος του Βλαδιβοστόκ του Μάριου Ιωάννου Ηλία (6')

Παρασκευή 12 Οκτωβρίου | 20:00 – 22:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

Thin green line του Μάριου Ψαρά (19')
Open up της Κάτια Κορνίλοβα (15')
30 του Κωνσταντίνου Πατσαλίδη (15')
Μόνο αγάπη του Μιχάλη Χαπέσιη (11')
Sisters της Λιούμπα Κριβοχίζα (14')
Ντάνια της Μάρσιας Τζιβάρα (13')
The Sound του Αντονι Πέτρου (15')

Παρασκευή 12 Οκτωβρίου | 22:00 – 00:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

37 μέρες της Νικολέτας Λεούση
Ο Αδερφός μου του Θοδωρή Παπαδουλάκη (5')
Shapes of Mine του Γιώργου Καψανάκη (15')
Πέρα από τ' Aστέρια της Στελάνας Κληρή (12’)
Tropical Dreams της Βαγγελιώς Σουμέλη (15')
Δεσμοί του Ανδρόνικου - Κωνσταντίνου Δημόουλου (40')


Σάββατο 13 Οκτωβρίου | 18:00-20:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Τέταρτος Tοίχος του Δημήτρη Γκότση (10’) | Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή
Αρια της Μυρσίνης Αριστείδου (14’) | Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
Ave Eva της Ολίβια Τβαρντόφσκα (13') | Τιμητική Διάκριση Ήχου
La Ultima Hija της Εύης Καραμπάτσου 21’ | Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Μόλλυ 6 με 8 του Ευθύμη Μιχελουδάκη (18') | Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας | Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη (22’) | Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής | Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

Σάββατο 13 Οκτωβρίου | 20:00-22:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

The Escape της Laetitia Martinoni από την Γαλλία (25’) | Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2018», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου
The Rabbi του Uriya Hertz από το Ισραήλ (20') | Εύφημος Μνεία Σεναρίου
The Culture του Ernst De Geer από τη Νορβηγία (21’) | Βραβείο FIPRESCI
Vihta του Francois Bierry από το Βέλγιο (34’) | Grand Prix 2018

Σάββατο 13 Οκτωβρίου | 22:00-00:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Αβανος του Παναγιώτη Χαραμή (20') | Χρυσός Διόνυσος | Τιμητική Διάκριση Σεναρίου | Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας | Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας | Τιμητική Διάκριση Σκηνικών | Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
Calling της Αρτεμις Αναστασιάδου (16') | Βραβείο Έλληνες του Κόσμου “Σωκράτης Δημητριάδης”
Πολυέλαιος του Αντώνη Γλαρού (10') | Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
Νάρκη του Δημήτρη Τσαλαπάτη (22') | Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης» | Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC
En partie της Αναστασίας Μελίας Ελευθερίου (16’) | Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Eκτορας Μαλό - Η Tελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίν Λέντζου (25’) | Αργυρός Διόνυσος


Κυριακή 14 Οκτωβρίου | 18:00-20:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Quidnunc του Χάρη Αγιώτη (26’) | Εύφημος Μνεία
Ολα για Ολα του Μαρίνου Σκλαβουνάκη (30’) | Εύφημος Μνεία
Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething) του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου (12’) | Εύφημος Μνεία
Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου (19') | Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής | Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιoανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
The Sound του Αντονι Πέτρου (15') | Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

Κυριακή 14 Οκτωβρίου | 20:00-22:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 24ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Manicure του Arman Fayaz από τo Ιράν (25’) | Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής
Tweet-Tweet της Ζhanna Bekmambetova από την Ρωσία (11’) | Καλύτερο Ταινία Κινουμένου Σχεδίου
The Shadow of the Bride της Alessandra Pescetta από την Ιταλία (11’) | Εύφημος Μνεία Πειραματικής Ταινίας
Delectable you του Axel Courtiere από τη Γαλλία (15’) | Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
My name is Julita του Filip Dzierzawski από την Πολωνία (28’) | Δεύτερο Βραβείο | Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών της Βουλής των Ελλήνων

Κυριακή 14 Οκτωβρίου | 22:00-00:00 | Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Βασιλεία της Αναστασίας Κρατίδη (13') | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Εντροπία του Χρήστου Τάτση (18') | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Yawth των Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα (10’) | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι του Κωστή Χαραμουντάνη (17’) | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Tropical Dreams της Βαγγελιώς Σουμέλη (15') | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
37 μέρες της Νικολέτας Λεούση | Βραβείο Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)


Δευτέρα 15 Οκτωβρίου | 18:00-20:00 | Balkan Panorama 2018 - Επιλογές από το Focus στη Σερβία

Οταν Ημουν Αγόρι, Ημουν Κορίτσι (When I was a boy, I was a girl) της Ivana Todorović (30’)
Το Αγγιγμα (The Touch) του Alek Conić (18')
Μια Χούφτα Πέτρες (A Handful of Stones) του Stefan Ivancic (14')
Ο Αντρας που Πήγε να Πάρει Τσιγάρα (The Man Who Went to Get the Cigarettes) του Marko Sopić (13’)
Fluffy του Lee Filipovski (24')

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου | 20:00 – 22:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

Check in του Κωνσταντίνου Στραγαλινού (24')
Quidnunc του Χάρη Αγιώτη (26’)
Αγγελος Νομάς του Σήφη Στάμου (27')
Η Γυναίκα στο Δωμάτιο του Ρωμανού Παπαΐωάννου (16')
Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη (22’)

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου | 22:00 – 00:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

3-0 στο 89 του Μπόρις Στάουτ (59')
Natron των Αρη Απαρτιάν και Σοφία Αβραμίδου (6')
Το τηλεφώνημα του Ανδρέα Ι. Μαριανού (13’)
Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι του Κωστή Χαραμουντάνη (17’) |
Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething) του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου (12’)


Τρίτη 16 Οκτωβρίου | 18:00 - 20:00 | Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Βασιλεία της Αναστασίας Κρατίδη (13') | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Εντροπία του Χρήστου Τάτση (18') | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Yawth των Λήδα Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα (10’) | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Κιόκου πριν έρθει το καλοκαίρι του Κωστή Χαραμουντάνη (17’) | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Tropical Dreams της Βαγγελιώς Σουμέλη (15') | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
37 μέρες της Νικολέτας Λεούση | Βραβείο Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος (ΟΚΛΕ)

Τρίτη 16 Οκτωβρίου | 20:00 – 22:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό


Συλλέκτης του Θοδωρή Βουρνά (29’)
Εξοδος του Αλκιβιάδη Παπαδόπουλου (10')
Ρίτα του ΓΙώργου Δανόπουλου ( 21’)
Ολα για Ολα του Μαρίνου Σκλαβουνάκη (30’)
Παρεμπιπτόντως του Κωνσταντίνου Οικονόμου (15’)

Τρίτη 16 Οκτωβρίου | 22:00 – 00:00 | 41ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

Ομπρέλα της Αμέρισσας Μπάστα (13’)
Versus του Κώστα Τατάρογλου (9’)
La Ultima Hija της Εύης Καραμπάτσου 21’ | Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Eκτορας Μαλό - Η Tελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίν Λέντζου (25’)
Ο Ευρωπαίος Πολίτης του Νίκου Καμπέρη (15')
The Penal Colony των Μάνου Τσίζεκ, Λίντσεϊ Αλικσανιάν (24')


Τετάρτη 17 Οκτωβρίου | 18:00-20:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Quidnunc του Χάρη Αγιώτη (26’) | Εύφημος Μνεία
Ολα για Ολα του Μαρίνου Σκλαβουνάκη (30’) | Εύφημος Μνεία
Βeyond good & evil or (The exuberantly painful process of teething) του Αλέξανδρου Παπαθανασόπουλου (12’) | Εύφημος Μνεία
Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν του Βασίλη Κεκάτου (19') | Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής | Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νοτιoανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
The Sound του Αντονι Πέτρου (15') | Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

Τετάρτη 17 Οκτωβρίου | 20:00-22:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Τέταρτος Tοίχος του Δημήτρη Γκότση (10’) | Ειδικό Βραβείο Περιβάλλον & Κλιματική Αλλαγή
Αρια της Μυρσίνης Αριστείδου (14’) | Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
Ave Eva της Ολίβια Τβαρντόφσκα (13') | Τιμητική Διάκριση Ήχου
La Ultima Hija της Εύης Καραμπάτσου 21’ | Βραβείο Ντοκιμαντέρ
Μόλλυ 6 με 8 του Ευθύμη Μιχελουδάκη (18') | Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας | Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βουρβουρού της Καρίνας Λογοθέτη (22’) | Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής | Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

Τετάρτη 17 Οκτωβρίου | 22:00-00:00 | Βραβεία και Διακρίσεις 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Αβανος του Παναγιώτη Χαραμή (20') | Χρυσός Διόνυσος | Τιμητική Διάκριση Σεναρίου | Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας | Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας | Τιμητική Διάκριση Σκηνικών | Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
Calling της Αρτεμις Αναστασιάδου (16') | Βραβείο Έλληνες του Κόσμου “Σωκράτης Δημητριάδης”
Πολυέλαιος του Αντώνη Γλαρού (10') | Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
Νάρκη του Δημήτρη Τσαλαπάτη (22') | Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης» | Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών GSC
En partie της Αναστασίας Μελίας Ελευθερίου (16’) | Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» καλύτερης γυναικείας σκηνοθετικής παρουσίας | Κίνητρο Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Eκτορας Μαλό - Η Tελευταία Μέρα της Χρονιάς της Ζακλίν Λέντζου (25’) | Αργυρός Διόνυσος


Διαβάστε ακόμη:


Το Flix παρουσίασε την πλειοψηφία των 66 ελληνικών ταινιών που διαγωνίστηκαν φέτος στο 41ο Φεστιβάλ της Δράμας, συστήνοντας τους δημιουργούς και δίνοντας πληροφορίες για την κάθε συμμετέχουσα ταινία - μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά εδώ.

Τριανον Δράμα

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.