Βραβεία Iρις 2021: Οι Υποψηφιότητες

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 28 APR  /  Flix Team

Από τον (κλειστό ακόμη) θερινό κινηματογράφο Παναθήναια, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε μόλις, τις υποψηφιότητες για τα φετινα βραβεία Ιρις.

Ο πρόεδρος της Ακαδημίας Γιώργος τσεμπερόπουλος, τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου Ελένη Κοσσυφίδου και Σύλλας Τζουμέρκας, η γενική διευθύντρια Φαίδρα Βόκαλη και η συμβολαιογράφος Ουρανία Μικρού, ανακοίνωσαν τις υποψηφιότητες, αφού η Βίκυ Παπαδοπούλου κι ο Θάνος Τοκάκης που είχαν ανακοινωθεί ως παρουσιαστές για λόγους ανωτέρας βίας δεν μπόρεσαν να παραστούν.

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά τις υποψηφιότητες σε όλες τις κατηγορίες, στις οποίες πρωταγωνιστούν όπως ήταν αναμενόμενο «Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιά» του Γιάννη Οικονομίδη με 15 συνολικά υποψηφιότητες, το «Digger» του Τζώρτζη Γρηγοράκη με 14 υποψηφιότητες το «Pari» του Σιαμάκ Ετεμάντη με 8, και τα «Μήλα» του Χρήστου Νίκου με 5.

Δείτε πιο κάτω τις υποψηφιότητες αναλυτικά

Λώρα

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Αναζήτηση της Λώρα Ντουράντ: Γεώργιος Παπαϊωάννου, Νίκος Πίττας, Jorgo Gjikopulli, Θέλξη Ζυγούρη, Λούης Πατσιάς, Μαρλέν Λοϊζίδου, Γιώργος Φυλαχτός
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Αντώνης Κοτζιάς
Για την ταινία Digger: Ματθαίος Βούλγαρης, Δάφνη Καλογιάννη, Arnaud Chelet

Kala Azar 607

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Παμούκης
Για την ταινία Digger: Ιωάννα Λυγίζου
Για την ταινία Kala Azar: Σίσσυ Πετροπούλου

Ορνιθες 607

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ντίνος Κίττου, Κώστας Φυλακτίδης
Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Λέανδρος Ντούνης, Στέφανος Ευθυμίου
Για την ταινία Digger Λέανδρος Ντούνης, Francois Abdelnour, Simon Apostolou

ράφτης 607

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι τέσσερις (4) λόγω ισοψηφίας: Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Χριστίνα Λαρδίκου
Για την ταινία Παρί: Μαγιού Τρικεριώτη
Για την ταινία Ράφτης: Julie Lebrun
Για την ταινία Digger: Βασιλεία Ροζάνα

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς 607 8

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Ιουλία Σταυρίδου
Για την ταινία Ράφτης: Πηνελόπη Βαλτή, Δάφνη Κούτρα
Για την ταινία Digger: Δάφνη Καλογιάννη

Μήλα 607

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Jean-Michel Bernard
Για την ταινία Ράφτης: Νίκος Κυπουργός

Pari 607

Βραβείο Μοντάζ:
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Χαλκιαδάκης
Για την ταινία Παρί: Πάνος Βουτσαράς
Για την ταινία Digger: Θοδωρής Αρμάος

digger 607

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Δημήτρης Κατσαΐτης
Για την ταινία Παρί: Claudio Bolivar
Για την ταινία Digger: Γιώργος Καρβέλας

digger 607

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασιλική Καλλιμάνη
Για την ταινία Παρί: Σοφία Κόκκαλη
Για την ταινία Digger: Σοφία Κόκκαλη

πρόστιμο 607

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Τσορτέκης
Για την ταινία Πρόστιμο: Στάθης Σταμουλακάτος
Για την ταινία Digger: Αργύρης Πανταζάρας

kala azar 607

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βίκυ Παπαδοπούλου
Για την ταινία Παρί: Melika Foroutan
Για την ταινία Kala Azar: Πηνελόπη Τσιλίκα

digger 607

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Άρης Σερβετάλης
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Βασίλης Μπισμπίκης
Για την ταινία Digger: Βαγγέλης Μουρίκης

Σοφία Γεωργοβασίλη Μήλα 607

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου, Σταύρος Ράπτης
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης, Χάρης Λαγκούσης, Δημοσθένης Παπαμάρκος
Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

σιαμάκ

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Χρήστος Νίκου
Για την ταινία Παρί: Σιαμάκ Ετεμάντι
Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Οικονομίδης 607 2

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Γιάννης Οικονομίδης
Για την ταινία Παρί: Σιαμάκ Ετεμάντι
Για την ταινία Digger: Τζώρτζης Γρηγοράκης

Βραβείο Μικρού Μήκους Σπουδαστικής Ταινίας
Υποψήφιοι: Για την ταινία Βιολέττα: Φοίβος Ήμελλος
Για την ταινία Βλέπετε τη Θάλασσα;: Κατερίνα Αντωνοπούλου-Βηδενμάιερ
Για την ταινία Μοσχοκάρυδο: Νεφέλη Καλλίδου
Για την ταινία Όπως θα Συνέβαιναν Μέσα στο Νερό: Ανθή Δαουτάκη
Για την ταινία Phélia: Έλια Καλογιάννη

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Ένας Αλλιώτικος Καρυοθραύστης, σουίτα op.071a: Γιώργος Μόλβαλης
Για την ταινία Σεβαράμπες: Τζώρτζης Κόντος, Φαίδρα Βόκαλη, Ασημίνα Ντρέκη
Για την ταινία All You Can Eat: Δημήτρης Αρμενάκης

Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου 607

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι τεσσερις (4) λόγω ισοψηφίας:

Για την ταινία Μόνος στο Δάσος: Ελευθέριος Φυλακτός, Κωνσταντίνος Παπαβασιλείου
Για την ταινία Ο Σπύρος και ο Γύρος του Θανάτου: Δημήτρης Καφίδας, Λίνο Καφίδας
Για την ταινία Τεό, ο Γείτονας μου: Χρήστος Καρτέρης
Για την ταινία This is Right; Zak Life and After: Γεύη Δημητρακοπούλου

Bella 607 2

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Στα Βήματα της: Αναστασία Κρατίδη, Θάνος Αναστόπουλος
Για την ταινία Βούτα: Δημήτρης Ζάχος
Για την ταινία Πρώτος Έρωτας: Χάρης Ραφτόγιαννης, Ελένη Κοσσυφίδου
Για την ταινία Το Τέλος του Πόνου (Μια Πρόταση): Ζακλίν Λέντζου, Φένια Κοσοβίτσα
Για την ταινία Bella: Θέλγια Πετράκη, Κώστας Ταγκαλάκης

sow the wind 607

Βραβείο Ταινίας Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Η Οδύσσεια του Βάση: Βασίλειος Παπαθεοχάρης
Για την ταινία Sisters Apart: Γιώργος Κυριάκος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Έφη Σκρόμπολα
Για την ταινία Sow the Wind: Κωνσταντίνα Σταυριανού

Ο Γιώργος του Κέδρου 607

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Οι Άγνωστοι Αθηναίοι: Αγγελική Αντωνίου
Για την ταινία Ο Γιώργος του Κέδρου: Γιάννης Κολόζης, Γιώργος Κολόζης
Για την ταινία Όρνιθες (Ή Πώς να γίνεις Πουλί): Μπάμπης Μακρίδης, Αμάντα Λιβανού

Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς 607 6

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:

Για την ταινία Μήλα: Ηρακλής Μαυροειδής, Άγγελος Βενέτης, Mariusz Wlodarski, Άρης Ντάγιος, Νίκος Σμπιλίρης, Χρήστος Νίκου
Για την ταινία Η Μπαλάντα της Τρύπιας Καρδιάς: Πάνος Παπαχατζής, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Elie Meirovitz, Ingmar Trost, Γιάννης Οικονομίδης
Για την ταινία Παρί: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς
Για την ταινία Πρόστιμο: Μαρία Καραγιαννάκη, Φωκίων Μπόγρης
Για την ταινία Digger: Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Μαρία Χατζάκου, Χρυσάνθη Καρφή Κώη, Gabrielle Dumon, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Michael Weber, Νίκος Κατσαούνης, Ernst Fassbender, Φένια Κοσοβίτσα, Άννα Νικολάου

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.