![To «exergue - on documenta 14» του Δημήτρη Αθυρίδη Cinéma du Réel](https://media-flix-gr.s3.amazonaws.com/cache/19/ae/19ae8cab1b44ed9ffdb2208aba6e9214.jpg)
Μετά τη παγκόσμια πρεμιέρα της ταινίας «exergue - on documenta 14» του Δημήτρη Αθυρίδη στην 74η Berlinale, και την ελληνική πρεμιέρα στο 26ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, η ταινία συνεχίζει τη φεστιβαλική της πορεία με τη συμμετοχή της στο 46ο Φεστιβάλ Cinéma du Réel στην κατηγορία Spécial Screenings.
Διαβάστε εδώ τη γνώμη του Flix για το «exergue-on documenta 14»
Με την ευκαιρία της προβολής του «exergue - on documenta 14», θα διοργανωθεί συζήτηση με συντονιστή τον Τομά Μπουτού (επιμελητή, εκδότη, και καθηγητή) γύρω από τη σχέση των καλλιτεχνικών διευθυντών με τους καλλιτέχνες, την κοινότητα και τους θεσμικούς ή οικονομικούς εταίρους των εκδηλώσεών τους. Ερωτήματα τόσο κρίσιμα στον χώρο του κινηματογράφου όσο και στη σύγχρονη τέχνη.