Buzz

Ιρις 2022: Δείτε όλες τις υποψήφιες ταινίες στο φυσικό τους χώρο!

στα 10

Από το Σάββατο 21 Μαΐου έως την Τετάρτη 1η Ιουνίου στους κινηματογράφους Δαναός, Τριανόν και Aνεσις ερωτευόμαστε το ελληνικό σινεμά ξανά, με τις προβολές της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου.

Ιρις 2022: Δείτε όλες τις υποψήφιες ταινίες στο φυσικό τους χώρο!

Λίγο πριν από τα φετινά βραβεία Ιρις, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου δίνει την ευκαιρία να δούμε τις καλύτερες ελληνικές ταινίες της χρονιάς στο φυσικό τους περιβάλλον, την κινηματογραφική αίθουσα. Από το Σάββατο 21 Μαΐου έως την Τετάρτη 1η Ιουνίου, όλες οι υποψήφιες ταινίες θα προβληθούν στους κινηματογράφους Δαναός, Τριανόν και Άνεσις.

Τα Βραβεία Ιρις 2022 θα απονεμηθούν την Τετάρτη 8 Ιουνίου στο Θέατρο Αλσος, σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου, με παρουσιαστές τους Ηρώ Μπέζου και Γιάννη Παπαδόπουλο. Η τελετή θα μεταδοθεί σε live streaming στο YouTube Channel του Ιδρύματος Ωνάση, καθώς η ΕΑΚ συνεχίζει την συνεργασία της με το Onassis Culture, που υποστηρίζει την εκδήλωση των βραβείων ΙΡΙΣ για άλλη μια χρονιά.

Διαβάστε αναλυτικά: Οι εκπλήξεις, τα περίεργα, τα στατιστικά των υποψηφιοτήτων των βραβείων Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2022

προβολές

Σάββατο 21 & Κυριακή 22 Μαΐου | Δαναός (Λ. Κηφισίας 109) | Μεγάλου μήκους και μικρού μήκους ταινίες ντοκιμαντέρ
(Εισιτήρια: 6 ευρώ γενική είσοδος, 15 ευρώ για 3 ταινίες του διημέρου)

Σάββατο 21 Μαΐου | 16:00

Ζαμπέτα των Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή, 13´
Girlhood των Βάνια Τέρνερ & Μαρία Σιδηροπούλου, 30´
Latin Noir του Ανδρέα Αποστολίδη, 55´
Trash της Ελευθερίας Κατσιάνου, 16´

18:30 | Οφειλή του Σταύρου Ψυλλάκη, 77´
20:15 | Invisible της Μαριάννας Κακαουνάκη, 82´
22:00 | Γαβριέλα - Η Γερμανίδα με το Ποδήλατο του Δομίνικου Ιγνατιάδη, 95´

Κυριακή 22 Μαΐου

16:00 | Άνεμος Ελευθερίας του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου, 102´
18:00 | Ενθύμιον του Νίκου Ζιώγα, 79´
19:45 | Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ. της Εύας Στεφανή, 72´
21:30 | Χτίστες, Νοικοκυρές και η Οικοδόμηση της Σύγχρονης Αθήνας των Τάσου Λάγγη & Γιάννη Γαϊτανίδη, 88´


Τετάρτη 25 Μαΐου | Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21) | Είσοδος ελεύθερη

PleAse be kind, rewInd σε συνεργασία με το ACADDEMIA | Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ενώνει τις δυνάμεις της με το Acaddemia, την εκπαιδευτική πρωτοβουλία του πρωτοποριακού Φεστιβάλ ADD. Μια σειρά από προβολές κάνει rewind στις καλύτερες μικρού μήκους ταινίες της περσινής παραγωγής, ενώ ένα ηχητικό installation επανασυστήνει τις υποψήφιες για ΙΡΙΣ Πρωτότυπης Μουσικής ταινίες. Από νωρίς το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ θα προβληθούν οι υποψήφιες για Ίρις ταινίες στις κατηγορίες Μικρού Μήκους Ταινίας, Σπουδαστικής, Animation.  Οι προβολές θα χωριστούν σε Α και Β μέρος, ενώ ενδιάμεσα ο Σκωτσέζος, με έδρα το Βερολίνο, sound artist Claude Speeed, θα παρουσιάσει το PleAse be kind, rewΙnd, ένα ξεχωριστό ιντερλούδιο-ηχητικό γλυπτό. Τα πέντε υποψήφια soundtracks στην κατηγορίας Πρωτότυπης Μουσικής μετατρέπονται σε οπτικοακουστικά installations, μέσα από την χρήση τεχνολογίας τεχνητής νοημοσύνης, ανοίγοντας μια δημιουργική συζήτηση ανάμεσα στο τελικό όραμα ενός καλλιτέχνη και το πώς αυτό μπορεί να επανερμηνευτεί με την χρήση ΑΙ τεχνολογίας. Στο τέλος της βραδιάς, δημιουργοί και θεατές θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα dj set με την υπογραφή του ADD. 19:00 | Musical intro

19:45 | Μικρού Μήκους Α (Σπουδαστικές & Animation)

Άντε ντε της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου, 10´
Αστόρια του Γαβριήλ Αθανασίου, 20´
Δεν Εμεινε Καμία από τις Αδελφές Τατά του Μιχαήλ Λαουλάκου, 7´
Όλο το Χρόνο του Κόσμου της Δανάης Επιθυμιάδη, 8´
Bone Selector του Μάρκο Κρίμπαλη, 22´
192 Ναυσικάα του Άγγελου Σπάρταλη, 14´
Από το Μπαλκόνι του Άρη Καπλανίδη, 13´
Απολεσθέντα της Βίβιαν Παπαγεωργίου, 10´
Echo του Σέργιου Κοτσόβουλου, 12´

21:45 | PleAse be kind, rewInd 

22:15 | Μικρού Μήκους Β (Μυθοπλασίας)

Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας της Μέμης Κούπα, 17´
Το Βανκούβερ της Άρτεμις Αναστασιάδου, 25´
A Summer Place της Αλεξάνδρας Ματθαίου, 22´
Brutalia, Εργάσιμες Μέρες του Μανώλη Μαυρή, 26´
Motorway 65 της Εύης Καλογηροπούλου, 15´
Soul Food του Νίκου Τσεμπερόπουλου, 24´

24:30 | Drinks & Dance


Πέμπτη 26 Μαΐου έως Τετάρτη 1η Ιουνίου | Θερινός Κινηματογράφος Ανεσις (Λ. Κηφισίας 14) | Εισιτήρια: 8 ευρώ γενική είσοδος, 12 ευρώ ημερήσιο εισιτήριο

Πέμπτη 26 Μαΐου

20:45 Καλάβρυτα 1943 του Νικόλα Δημητρόπουλου, 95’ | 4 Υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας)
22:30 .dog της Γιάννας Αμερικάνου, 100’ | 3 Υποψηφιότητες (Β’ Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

Παρασκευή 27 Μαΐου

20:45 Αγία Έμυ της Αρασέλης Λαιμού, 115’ | 15 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου για την Hasmine Killip, Β’ Γυναικείου Ρόλου για την Ειρήνη Ιγγλέση, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)
23:00 Αγέλη Προβάτων του Δημήτρη Κανελλόπουλου, 113’ | 10 Υποψηφιότητες (Ήχου, Σκηνογραφίας, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Σάββατο 28 Μαΐου

20:45 Patchwork του Πέτρου Χαραλάμπους, 88’ | (Α’ Γυναικείου Ρόλου)
22:30 Ο Ανθρωπος με τις Απαντήσεις του Στέλιου Καμμίτση, 81’ | 3 Υποψηφιότητες (Ενδυματολογίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου)
24:00 Μαγνητικά Πεδία του Γιώργου Γούση, 81’ | 7 Υποψηφιότητες (Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Κυριακή 29 Μαΐου

20:45 Σελήνη, 66 Ερωτήσεις της Ζακλίν Λέντζου, 109’ | 5 Υποψηφιότητες (Μοντάζ, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας)
22: 45 Feathers του Omar El Zohairy, 115’ | (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

Δευτέρα 30 Μαΐου

20:45 Quicksand της Margot Schaap, 105’ | (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)
22:45 Monday του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου, 117’ | 13 υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Τρίτη 31 Μαΐου

20:45 Ο Άνθρωπος του Θεού της Yelena Popovic, 109’ | 2 Υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Α’ Ανδρικού Ρόλου)
22:45 Orfeas2021 του Φιλ Ιερόπουλου, 111’ (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ)

Τετάρτη 1 Ιουνίου

20:45 Η Βοή του Κόσμου του Πέτρου Σεβαστίκογλου, 83’ | 3 Υποψηφιότητες (Ήχου, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ)
22:30 Σμύρνη μου Αγαπημένη του Γρηγόρη Καραντινάκη, 121’ | 12 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Αναζητήστε εδώ αναλυτικά τις υποψηφιότητες των Βραβείων Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2022

προβολές