Οι Νύχτες Πρεμιέρας ανακοινώνουν το Διαγωνιστικό ελληνικών ταινιών Μικρού Μήκους

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 25 AUG  /  Flix Team

47 ταινίες συνθέτουν το φετινό πρόγραμμα.

342 ταινίες μικρού μήκους υποβλήθηκαν φέτος στο φεστιβάλ, αριθμός ρεκόρ όπως σημειώνει το δελτίο Τύπου που ανακοινώνει τις 47 που τελικά επιλέχθηκαν και οι οποίες είναι (σε αλφαβητική σειρά βάσει τίτλου):

ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ της Δέσποινας Κούρτη


ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ του Βασίλη Λουλέ & ομάδας μαθητών του Ελληνικού Σχολείου του Vaihingen της Στουτγάρδης


ΑΕΝΑΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ του Παντελή Κουλουρίδη


ΑΝΑΠΑΥΣΙΣ του Δημήτρη Παπαγιαννόπουλου


ΑΝΘΟΛOΓΙΟ ΜΙΑΣ ΠΕΤΑΛΟYΔΑΣ του Κωστή Χαραμουντάνη


ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ του Θανάση Τσιμπίνη


ΒΟΥΤΙΑ του Θύμιου Μπακατάκη


Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΛΩΤ του Παναγιώτη Στεργιανού

ΗΡΩ /HE.RO:/ του Αλέξη Κουκιά-Παντελή


ΙΣΚΙΩΜΑ του Κώστα Γεραμπίνη


ΤΟ ΜΑΟΥΣ ΣΤΟΡΥ του Μιλτιάδη Χρηστίδη


ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ του Νίκου Πάστρα


ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ του Μάνου Παπαδάκη


ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΩ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ του Ντάνιελ Μπόλντα


ΣΕΒΑΡΑΜΠΕΣ του Τζορτζ Κόντος


ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ της Αναστασίας Κρατίδη


ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ (ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ) της Ζακλίν Λέντζου


ΤΕΡΜΑ του Δημήτρη Μουτσιάκα


ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΝ του Αλέξανδρου Σκούρα


ΧΑΝΣΕΛ της Βίβιαν Παπαγεωργίου


ΧΟΥΧΟΥ της Ζωής Σγουρού


Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΟΖΙΚΛΑΙΡ του Κώστα Δημολίτσα


ALL YOU CAN EAT του Δημήτρη Αρμενάκη


BELLA της Θέλγιας Πετράκη


DAKAR του Στέλιου Μωραϊτίδη


DEAR JOEL του Θανάση Τρουμπούκη


FIAT LUX του Γιώργου Κορακιανίτη


GOADS της Iris Baglanea


HAPPY MOMENTS του Αλέξανδρου Ζαρμπή


THE HARVESTER GENERATION του Μίνωα Παπά


MADONNA F64.0 του Σταύρου Μαρκουλάκη


MARE NOSTRUM του Δημήτρη Αναγνώστου


MILKYWAY του Λευτέρη Γιαννακουδάκη


NORMAΛ του Νίκου Γκούλιου


OTRANTO των Ionian Bisai και Σωτήρη Τσίγκανου


PASHKA του Oltjon Lipe


PHELIA της Ελιας Καλογιάννη


PREMIER AMOUR του Χάρη Ραφτογιάννη


ROUTE-3 του Θανάση Νεοφώτιστου


SILENCE του Μελέτη Μοίρα


STEFANOS ROKOS: NICK CAVE & THE BAD SEEDS’ NO MORE SHALL WE PART, 14 ΠΙΝΑΚΕΣ, 17 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ της Ρηνιώς Δραγασάκη και της Αρασέλης Λαιμού


SWEAT της Βέρας Χοτζόγλου

TAKE IT AND END IT του Κυρηναίου Παπαδημάτου


THIS IS RIGHT; ZAK LIFE AND AFTER της Γεύης Δημητρακοπούλου


UNDER του Βαγγέλη Μπέκα


UTOPIA του Κώστα Νίκα


54 / Η ΤΥΦΛΗ ΧΕΛΩΝΑ ΚΙ Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ της Ισαβέλλας Μαργάρα

Οι ταινίες που επιλέχθηκαν, θα προβληθούν κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ, ενώ ειδική κριτική επιτροπή θα απονείμει βραβεία Καλύτερης Ταινίας (Α' και Β'), Σκηνοθεσίας, Σεναρίου, Ανδρικής και Γυναικείας Ερμηνείας.

Τα βραβεία Α' και Β’ Καλύτερης ταινίας θα συνοδεύονται από χρηματικό έπαθλο, λεπτομέρειες για τα οποία θα ανακοινωθούν σύντομα μαζί με τη σύνθεση της φετινής κριτικής επιτροπής.

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.