Φεστιβάλ / Βραβεία

Critics' Choice Awards: Οι υποψηφιότητες

στα 10

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των 26ων Critics' Choice Awards, με απόλυτη κυριαρχία του Netflix.

Critics' Choice Awards: Οι υποψηφιότητες

Οι πλατφόρμες επικρατούν στις φετινές υποψηφιότητες των Critics' Choice Awards (τα βραβεία της Ενωσης Κριτικών Αμερικής, Καναδά - BFCA), με το Netflix να σπάει όλα τα ρεκόρ με 48 υποψηφιότητες - συν άλλες 26 για τα τηλεοπτικά βραβεία που ανακοινώθηκαν τον Ιανουάριο, συνολικά 72. Ακολουθούν η A24, παραδοσιακής διανομής με 14 υποψηφιότητες, το HBO με 24 και το Amazon Studios με 18 υποψηφιότητες.

Στις υποψηφιότητες προηγείται το «Mank» του Ντέιβιντ Φίντσερ με 12 και ακολουθεί το «Minari» με 10.


Oscars 2021 | Χρυσές Σφαίρες, σωματεία, λίστες, βραβεία, προγνωστικά. Διαβάστε όλα όσα χρειάζεται να ξέρετε στο δρόμο για τα Οσκαρ 2020, στην ειδική ενότητα του Flix που ανανεώνεται συνεχώς


da 5 bloods 607

Καλύτερη Ταινία

Da 5 Bloods (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
News of the World (Universal Pictures)
Nomadland (Searchlight Pictures)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

chloe zhao 607

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Λι Αϊζακ Τσανγκ για το «Minari» (A24)
Εμεραλντ Φένελ για το «Promising Young Woma» (Focus Features)
Ντέιβιντ Φίντσερ για το «Mank» (Netflix)
Σπάικ Λι για το «Da 5 Bloods» (Netflix)
Ρετζίνα Κινγκ για το «One Night in Miami» (Amazon Studios)
Ααρον Σόρκιν για το «The Trial of the Chicago 7» (Netflix)
Κλόι Ζάο για το «Nomadland» (Searchlight Pictures)

Ma rainys 607

Καλύτερος Ηθοποιός

Μπεν Αφλεκ για το «The Way Back» (Warner Bros)
Ριζ Αχμεντ για το «Sound of Metal» (Amazon Studios)
Τσάντγουικ Μπόουζμαν για το «Ma Rainey’s Black Bottom» (Netflix)
Τομ Χανκς για το «News of the World» (Universal Pictures)
Αντονι Χόπκινς για το «The Father» (Sony Pictures Classics)
Ντελρόι Λίντο για το «Da 5 Bloods» (Netflix)
Γκάρι Ολντμαν για το «Mank» (Netflix)
Στίβεν Γιέουν για το «Minari» (A24)

malcolm & marie 607

Καλύτερη Ηθοποιός

Βαιόλα Ντέιβις για το «Ma Rainey’s Black Bottom» (Netflix)
Αντρα Ντέι για το «The United States vs. Billie Holiday» (Hulu)
Σίντνεϊ Φλάνιγκαν για το «Never Rarely Sometimes Always» (Focus Features)
Βανέσα Κίρμπι για το «Pieces of a Woman» (Netflix)
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Nomadland» (Searchlight Pictures)
Κάρεϊ Μάλιγκαν για το «Promising Young Woman» (Focus Features)
Ζεντάγια για το «Malcolm & Marie» (Netflix)

The Trial of the Chicago 7 607 6

Β' Ανδρικός Ρόλος

Τσάντγουικ Μπόουζμαν για το «Da 5 Bloods» (Netflix)
Σάσα Μπαρόν Κοέν για το «The Trial of the Chicago 7» (Netflix)
Ντάνιελ Καλούγια για το «Judas and the Black Messiah» (Warner Bros)
Μπιλ Μάρεϊ για το «On the Rocks» (A24/Apple TV Plus)
Λέσλι Οντομ Τζ. για το «One Night in Miami» (Amazon Studios)
Πολ Ράτσι για το «Sound of Metal» (Amazon Studios)

borat 2 607

Β' Γυναικείος Ρόλος

Μαρία Μπακάλοβα για το «Borat Subsequent Moviefilm» (Amazon Studios)
Ελεν Μπέρστιν για το «Pieces of a Woman» (Netflix)
Γκλεν Κλόουζ για το «Hillbilly Elegy» (Netflix)
Ολίβια Κόλμαν για το «The Father» (Sony Pictures Classics)
Αμάντα Σέιφριντ για το «Mank» (Netflix)
Γιου-Τζουνγκ Γιουν για το «Minari» (A24)

minari 607

Πρωτοεμφανιζόμενος/η Ηθοποιός

Ράιντερ Αλεν για το «Palmer» (Apple TV Plus)
Ιμπραχίμα Γκουέγιε για το «The Life Ahead» (Netflix)
Αλαν Κιμ για το «Minari» (A24)
Τάλια Ράιντερ για το «Never Rarely Sometimes Always» (Focus Features)
Καολίν Σπρίνγκολ για το «The Midnight Sky» (Netflix)
Ελένα Ζένγκελ για το «News of the World» (Universal Pictures)

The Trial of the Chicago 7 607 2

Καλύτερο Καστ

Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

The Trial of the Chicago 7 607 5

Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο

Mank (Netflix) – Τζακ Φίντσερ
Minari (A24) – Λι Αιζακ Τσανγκ
Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) – Ελάιζα Χίτμαν
Promising Young Woman (Focus Features) – Εμεραλντ Φένελ
Sound of Metal (Amazon Studios) – Ντάριους Μάρντερ, Εϊμπραμ Μάρντερ
The Trial of the Chicago 7 (Netflix) – Ααρον Σόρκιν

First Cow 607

Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο

The Father (Sony Pictures Classics) – Christopher Hampton, Florian Zeller
First Cow (A24) – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – Ruben Santiago-Hudson
News of the World (Universal Pictures) – Luke Davies, Paul Greengrass
Nomadland (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
One Night in Miami (Amazon Studios) – Kemp Powers

Mank 607 1

Καλύτερα Σκηνικά

Emma (Focus Features) – Κάβε Κουίν, Στέλα Φόξ
/Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – Μαρκ Ρίκερ, Κάρεν Ο' Χάρα, Νταιάνα Στότον
Mank (Netflix) – Ντόναλντ Γκρέιαμ Μπερτ, Γιαν Πασκάλ
News of the World (Universal Pictures) – Ντέιβιντ Κρανκ, Ελίζαμπεθ Κϊναν
The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) – Κριστίνα Κασάλι, Σαρλότ Ντρικξ
Tenet (Warner Bros) – Νέιθαν Κρόουλι, Κάθι Λούκας

Nomadland 607

Καλύτερη Φωτογραφία

Da 5 Bloods (Netflix) – Νιούτον Τόμας Σίγκελ
First Cow (A24) – Κρίστοφερ Μπλοβέλτ
Mank (Netflix) – Ερικ Μεσερσμίντ
Minari (A24) – Λάχιαν Μίλνε
News of the World (Universal Pictures) – Ντάριους Βόλσκι
Nomadland (Searchlight Pictures) – Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς
Tenet (Warner Bros) – Χόιτε Βαν Χόιτεμα

david copperfield 607

Καλύτερα Κοστούμια

Emma (Focus Features) – Αλεξάντρα Μπερν
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – Αν Ροθ
Mank (Netflix) – Τρις Σάμερβιλ
Mula (Walt Disney Pictures) – Μπίνα Ντέγκελερ
The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) – Σούζι Χάρμαν, Ρόμπερτ Γουόρλεϊ
Promising Young Woman (Focus Features) – Νάνσι Στάινερ

The Father 607

Καλύτερο Μοντάζ

The Father (Sony Pictures Classics) – Γιώργος Λαμπρινός
Mank (Netflix) – Κερκ Μπάξτερ
Nomadland (Searchlight Pictures) – Κλόι Ζάο
Sound of Metal (Amazon Studios) – Μίκελ Ε.Τζ. Νίλσεν
Tenet (Warner Bros) – Τζένιφερ Λέιμ
The Trial of the Chicago 7 (Netflix) – Αλαν Μπαουμγκάρτεν

Hillbilly Elegy 607

Καλύτερες Κομμώσεις και Μακιγιάζ

Emma (Focus Features)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

wonder woman 1984 607

Καλύτερα Ειδικά Οπτικά Εφέ

Greyhound (Apple TV Plus)
The Invisible Man” (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Walt Disney Pictures)
Tenet (Warner Bros)
Wonder Woman 1984 (Warner Bros)

the midnight sky 607

Καλύτερη Μουσική

The Midnight Sky (Netflix) – Αλεξάντρ Ντεσπλά
Mank (Netflix) – Τρεντ Ρέζνορ, Ατικους Ρος
Minari (A24) – Εμίλ Μοσερί
News of the World (Universal Pictures) – Τζείμς Νιούτον Χάουαρντ
Soul (Pixar) – Τζον Μπατίστ, Τρεντ Ρέζνορ, Ατικους Ρος
Tenet (Warner Bros) – Λούντβιγκ Γκόρανσον

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga 607

Καλύτερο Τραγούδι

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix) – “Husavik (My Home Town)”
The Life Ahead (Netflix) – “Io Si (Seen)”
Judas and the Black Messiah (Warner Bros) – “Fight for You”
One Night in Miami (Amazon Studios) – “Speak Now”
The Outpost (Chicken Soup for the Soul Entertainment) – “Everybody Cries”
The United States vs. Billie Holiday (Hulu) – “Tigress & Tweed”

Sofia Loren Life Ahead 607 2

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Minari (A24)
Two Of Us (Magnolia Pictures)

Borat 2 607

Καλύτερη Κωμωδία

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the Rocks (A24/Apple TV+)
Palm Springs (Hulu/NEON)
The Prom (Netflix)


Oscars 2021 | Χρυσές Σφαίρες, σωματεία, λίστες, βραβεία, προγνωστικά. Διαβάστε όλα όσα χρειάζεται να ξέρετε στο δρόμο για τα Οσκαρ 2020, στην ειδική ενότητα του Flix που ανανεώνεται συνεχώς


Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.