7o Outview Film Festival

ΚΡΙΤΙΚΗ 18 APR 2013

Από τις 18 έως τις 28 Απριλίου στο Ινστιτούτο Θερβάντες, η Αθήνα θα ζήσει ξανά queer κινηματογραφικές μέρες!

Με μερικές από τις πιο πολυσυζητημένες queer ταινίες των τελευταίων χρόνων, μυθοπλασία που προκαλεί και ντοκιμαντέρ που αφηγούνται συγκλονιστικές ιστορίες από την κουλτούρα της LGBT κοινότητας, το 7ο Outview Film Festival ανοίγει την αυλαία του την Πέμπτη 18 Απριλίου και για δέκα ημέρες φιλοδοξεί να κρατήσει το ηθικό ψηλά (όπως δηλώνει και το φετινό συνθημά του), μετατρέποντας το Ινστιτούτο Θερβάντες στο Σύνταγμα, μια ανοιχτή δίοδο επικοινωνίας ανάμεσα στην αν(τ)οχή του αθηναϊκού κοινού με τη διαφορετικότητα.

Βρείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών και αναζητήστε περισσότερες πληροφορίες για τις ταινίες, τις παράλληλες εκδηλώσεις, τα πάρτι και τις live συναντήσεις σας στο επίσημο site του Outview Film Festival.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

ΠΕΜΠΤΗ 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

21.00 Straight With You (Daan Bol, 19’, Netherlands, 2012) / Call Me Kuchu (Malika Zouhali-Worrall & Katherine Fairfax Wright, 90’, USA/Uganda, 2012)


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 18.15 Beyond The Walls (Hors Les Murs) (David Lambert, 100’, France, 2012)
  • 20.15 Vito (Jeffrey Schwarz, 93’, USA, 2011)
  • 22.00 Facing Mirrors (Negar Azarbayjani, 102’, Iran/Germany, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.15 Coffee & Pie (Douglas Horn, 15’, USA, 2012) / London London: My Olympic Diary with Yogurinha Borova (Alejandro Negueruela, 35’, Spain, 2013) / Lesbiana: A Parallel Revolution (Myriam Fougère, 63’, Canada, 2012)
  • 20.30 R/evolve (Billie Rain, 85’, USA, 2013)
  • 22.15 Pink & Green (Elias Ribeiro, 30’, USA/Brazil, 2012) / Right2Love (Adaia Teruel, 60’, Spain, 2012)

ΣΑΒΒΑΤΟ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 17.45 A Backside Approach (Nimrod Rinot, 9’, Israel, 2012) / Tom’s Gift (Todd Verow & Charles Lum, 7’, USA, 2012) / Healing By Sharing (Carsten Cierocki & Michael Stock, 90’, Germany, 2013)
  • 19.45 Daniel (Vincent Fitz-Jim, 8’, Netherlands, 2012) / North Sea Texas (Bavo Defurne, 95’, Belgium, 2011)
  • 21.45 Empty Sky (J. Michael Vargas, 9’, USA, 2011) / Kiss Me (Alexandra-Therese Keining, 105’, Sweden, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.15 Kiss Me Softly (Anthony Schatteman, 16’, Belgium, 2012) / Taboo Yardies (Selena Blake, 80’, USA/Jamaica, 2011)
  • 20.00 Facing Mirrors (Negar Azarbayjani, 102’, Iran/Germany, 2011)
  • 22.00 Beyond The Walls (Hors Les Murs) (David Lambert, 100’, France, 2012)

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 18.00 Where the Bears Are (Joe Dietl, 120’, USA, 2012)
  • 20.15 Gasp (Eicke Bettinga, 15’, Germany/Taiwan, 2012) / Sassy Pants (Coley Sohn, 90’, USA, 2012)
  • 22.15 Signature (Boaz Foster, 14’, Israel, 2012) / Fourplay: Tampa (Kyle Henry, 17’, USA, 2011) / Interior. Leather Bar. (James Franco & Travis Mathews, 60’, USA, 2013)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.15 Zeus & Ganymede: Two Loves (Mark Pope, 10’, USA, 2012) / Healing By Sharing (Carsten Cierocki & Michael Stock, 90’, Germany, 2013)
  • 20.15 United in Anger: A History of Act Up (Jim Hubbard, 95’, USA, 2012)
  • 22.00 Kiss Me (Alexandra-Therese Keining, 105’, Sweden, 2011)

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 17.45 Kiss Me Softly (Anthony Schatteman, 16’, Belgium, 2012) / Jobriath A.D. (Kieran Turner, 102’, USA, 2011)
  • 20.00 Children of God (Kareem Mortimer, 105’, Bahamas, 2010)
  • 22.00 One More Night (Giuseppe Bucci, 11’, Italy, 2012) / Whole Man (Rui Calvo, 15’, Brazil, 2012) / Verde Verde (Enrique Pineda Barnet, 74’, Cuba/Spain, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • **18.30 Grotto (Dave Scala, 7’, USA, 2013) / North Sea Texas (Bavo Defurne, 95’, Belgium, 2011)
  • 20.30 Vito (Jeffrey Schwarz, 93’, USA, 2011)
  • 22.15 Call Me Kuchu (Malika Zouhali-Worrall & Katherine Fairfax Wright, 90’, USA/Uganda, 2012)

ΤΡΙΤΗ 23/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 17.45 Pink & Green (Elias Ribeiro, 30’, USA/Brazil, 2012) / R/evolve (Billie Rain, 85’, USA, 2013)
  • 20.00 Sebastien’s Night Out (Konstantinos Menelaou, 3’, UK, 2012) / Post-Orgasmic (Menelas, 12’, Greece, 2013) / They Glow in the Dark (Παναγιώτης Ευαγγελίδης, 70’, Greece, 2012)
  • 22.00 Undertow (Javier Fuentes-Leon, 100’, Peru, 2009)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.30 United in Anger: A History of Act Up (Jim Hubbard, 95’, USA, 2012)
  • 20.15 Man without a penis (Yngvild Sve Flikke, 32’, Norway, 2013) / Transgender Tuesdays (Mark Freeman, 60’, USA, 2012)
  • 22.00 The Confession of Father John Thomas (Elka Kerkhofs, 5’, Australia, 2011) / Sassy Pants (Coley Sohn, 90’, USA, 2012)

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 17.30 Route of Acceptance (Heather Tobin, 114’, Canada, 2012)
  • 19.45 From Lucas to Luus (Charlotte Hoogakker, 18’, Netherlands, 2005) / I Am A Woman Now (Michiel van Erp, 86’, Netherlands, 2011)
  • 21.45 BearCity 2: The Proposal (Douglas Langway, 110’, USA, 2012)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.00 Petunia (Ash Christian, 105’, USA, 2012)
  • 20.00 The Last Waltz (Nickolas Bird, 21’, Australia, 2011) / Verde Verde (Enrique Pineda Barnet, 74’, Cuba/Spain, 2011)
  • 22.00 Jobriath A.D. (Kieran Turner, 102’, USA, 2011)

ΠΕΜΠΤΗ 25/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 18.15 To the Marriage of True Minds (Andrew Steggall, 12’, UK, 2010) / The Invisible Men (Yariv Mozer, 70’, Israel, 2012)
  • 20.00 Sταχτοπούτα 45QO (Κατερίνα Τριχιά, 9’, Greece, 2012) / En Flicka (Alkis Papastathopoulos, 14’, Greece, 2012) / Ο Ξεναγός (Ζαχαρίας Μαυροειδής, 95’, Greece, 2011)
  • 22.15 Grotto (Dave Scala, 7’, USA, 2013) / Atomes (Arnaud Dufeys, 18’, Belgium, 2012) / I Want Your Love (Travis Mathews, 71’, USA, 2012)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 17.45 Children of God (Kareem Mortimer, 105’, Bahamas, 2010)
  • 19.45 From Lucas to Luus (Charlotte Hoogakker, 18’, Netherlands, 2005) / I Am A Woman Now (Michiel van Erp, 86’, Netherlands, 2011)
  • 21.45 Route of Acceptance (Heather Tobin, 114’, Canada, 2012)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 17.45 The Bitchbiker (Octavio Chamorro & Tiago Vaz, 19’, Brazil, 2012) / The Kiss (Filip Gieldon, 22’, Poland, 2012) / Home is You (Yaelle & Aya Shwed, 60’, Israel/France, 2012)
  • 19.45 Coffee & Pie (Douglas Horn, 15’, USA, 2012) / Woman’s Lake (Frauensee) (Zoltan Paul, 85’, Germany, 2012)
  • 21.45 Parade (Srdjan Dragojevic, 115’, Serbia, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.15 Undertow (Javier Fuentes-Leon, 100’, Peru, 2009)
  • 20.15 Gasp (Eicke Bettinga, 15’, Germany/Taiwan, 2012) / Whole Man (Rui Calvo, 15’, Brazil, 2012) / Interior. Leather Bar. (James Franco & Travis Mathews, 60’, USA, 2013)
  • 22.00 BearCity 2: The Proposal (Douglas Langway, 110’, USA, 2012)

ΣΑΒΒΑΤΟ 27/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 18.00 Beyond The Team (Tim Kulikowski, 14’, USA, 2012) / Taboo Yardies (Selena Blake, 80’, USA/Jamaica, 2011)
  • 19.45 Bob (Jacob Frey & Harry Fast, 3’, Germany, 2009) / Zeus & Ganymede: Two Loves (Mark Pope, 10’, USA, 2012) / My Dog Tulip (Paul & Sandra Fierlinger, 85’, USA 2009)
  • 21.45 Husbands (Brad Bell & Jane Espenson, 10’, USA, 2012) / Mixed Kebab (Guy Lee Thys, 98’, Belgium/Turkey, 2012)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 17.45 Where the Bears Are – Xmas Episode (Joe Dietl, 20’, USA, 2012) / BearCity (Douglas Langway, 105’, USA, 2010)
  • 20.15 Atomes (Arnaud Dufeys, 18’, Belgium, 2012) / I Want Your Love (Travis Mathews, 71’, USA, 2012)
  • 22.00 The Kiss (Filip Gieldon, 22’, Poland, 2012) / Woman’s Lake (Frauensee) (Zoltan Paul, 85’, Germany, 2012)

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/4

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

  • 17.45 The Confession of Father John Thomas (Elka Kerkhofs, 5’, Australia, 2011) / Petunia (Ash Christian, 105’, USA, 2012)
  • 20.00 Fourplay: San Francisco (Kyle Henry, 27’, USA, 2010) / Roughcut (Eliana Abravanel, 60’, Greece, 2013)
  • 21.45 The Last Waltz (Nickolas Bird, 21’, Australia, 2011) / We Think the World of You (Colin Gregg, 90’, UK, 1988)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

  • 18.15 Daniel (Vincent Fitz-Jim, 8’, Netherlands, 2012) / My Dog Tulip (Paul & Sandra Fierlinger, 85’, USA 2009)
  • 20.00 Straight With You (Daan Bol, 19’, Netherlands, 2012) / The Invisible Men (Yariv Mozer, 70’, Israel, 2012)
  • 21.45: Parade (Srdjan Dragojevic, 115’, Serbia, 2011)

Διαβάστε εδώ περισσότερα για το 7ο Outview Film Festival

Που Παίζεται

Δες τις αίθουσες

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.