Ταινίες

17o Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

0 στα 10

Από τις 13 έως και τις 22 Μαρτίου το 17ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης δοκιμάζει τις αντοχές μας στη σκληρή, τρυφερή, απρόσμενη και ιστορική καταγραφή της πραγματικότητας γύρω μας.

17o Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
Flix Team
Που παίζεται; Διάλεξε αίθουσα και ώρα προβολών σε όλη την Ελλάδα Που παίζεται;
17o Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

Κάθε χρόνο το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης συγκεντρώνει τα καλύτερα ντοκιμαντέρ της παγκόσμιας σοδειάς. Ετσι και φέτος, πιστό στο πολυσυλλεκτικό του πρόγραμμα, το 17ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης – Εικόνες του 21ου Αιώνα περιλαμβάνει ταινίες τεκμηρίωσης από όλο τον κόσμο, αφιερώματα, ένα παλλόμενο ελληνικό τμήμα, καθώς και παράλληλες δράσεις αφύπνισης του κοινού γύρω από κρίσιμα, επίκαιρα θέματα της εποχής μας.

Δείτε εδώ αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών του 17ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης:


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ

OΛYMΠION

20:30 Επιχείρηση χιπ χοπ - 93', Μπριν Έβανς, Νέα Ζηλανδία

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

17:30 Κλάρα Μπ. - 52', Αλεξάντρου Σόλομον, Γαλλία
17:30 Οι σοφέρ της Αποκάλυψης - 52', Αλεξάντρου Σόλομον, Ρουμανία
20:00 Κλήση έκτακτης ανάγκης - 83', Πέκα Λέτο, Φινλανδία-Γερμανία
22:30 Στη Ρωσία με αγάπη - 80', Νόαμ Γκόνικ, ΗΠΑ-Καναδάς

TΩNIA MAPKETAKH

17:30 Τα αγαθά κόποις κτώνται - 96', Φι Άμπο, Δανία
20:00 Για πάντα μαζί - 75', Εύα Τομάνοβα, Τσεχία
22:30 Καπνοκράτορες - 96', Μικέλε Φορνασέρο, Ιταλία-Ελβετία

ΦPINTA ΛIAΠΠA

18:00 Είμαι εδώ - 88', Λίσιν Φαν, Κίνα
20:30 Οι ιστορίες ενός κρυφού δολοφόνου - 110', Νικ Μπρούμφιλντ
23:00 Κατακτώντας την Κίνα - 70', Γιόχαν Γιόνασον, Σουηδία

TZON KAΣΣABETHΣ

17:30 Καταιγίδα στις Άνδεις - 100', Μίκαελ Βίστρεμ, Σουηδία
20:00 Μικροί άνθρωποι, μεγάλα όνειρα - 89', Μακ Σι Κέι, Σιγκαπούρη-Κίνα
22:30 Ασήμι στο νερό, αυτοπορτρέτο της Συρίας - 92', Οσάμα Μοχάμεντ, Ουϊάμ Σιμάβ Μπεντιρξάν, Γαλλία-Συρία

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

18:00 Φασμπίντερ – Ν’ αγαπάς χωρίς απαίτηση - 110', Κρίστιαν Μπραντ Τόμσεν , Δανία
20:30 Πούτιν για πάντα; - 77',Ζαν-Μισέλ Καρέ, Γαλλία-Βέλγιο
23:00 Είμαι οι ΦΕΜΕΝ - 95', Αλέν Μαργκό, Ελβετία


ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ

OΛYMΠION

11:00 Στο δρόμο για το σχολείο - (73', Πασκάλ Πιλσόν, Γαλλία)
13:00 Ο εφιάλτης του Δαρβίνου (107', Χούμπερτ Ζάουπερ, Αυστρία-Βέλγιο-Γαλλία)
15:15 Ο γύρος του κόσμου σε 50 συναυλίες (94', Χέντι Χόνιχμαν, Ολλανδία)
17:15 Samios - (8', Μαρία Γιαννούλη, Ελλάδα)
17:15 Αρκαδία χαίρε (90', Φίλιππος Κουτσαφτής, Ελλάδα)
19:45 Η αρχαιολόγος - (90', Κίμων Τσακίρης , Ελλάδα)
22:15 Το αλάτι της γης - (109', Βιμ Βέντερς, Ζουλιάνου Χιμπέιρου Σαλγάδου , Γαλλία)

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

11:00 Ιστορίες της Έκθεσης - (103', Μανώλης Ζανδές, Ελλάδα)
13:00 Κατακτώντας την Κίνα - (70', Γιόχαν Γιόνασον, Σουηδία)
15:00 Ψυχρά κύματα - (108', Αλεξάντρου Σόλομον, Ρουμανία-Γερμανία-Λουξεμβούργο)
17:30 Η μεγάλη κομμουνιστική ληστεία - (75', Αλεξάντρου Σόλομον, France-Romania)
20:00 Καπιταλισμός – Η μυστική μας συνταγή - (77', Αλεξάντρου Σόλομον, Ρουμανία-Γαλλία-Βέλγιο)
22:30 Απαγορευμένη αγάπη - (75', Τόμας Τζι Μίλερ, ΗΠΑ)

TΩNIA MAPKETAKH

15:00 Καταιγίδα στις Άνδεις - (100', Μίκαελ Βίστρεμ, Σουηδία)
17:45 Γεγονότα στη Φώκαια 1914 - (51', Ανιές Σκλάβου, Στέλιος Τατάκης, Ελλάδα)
17:45 Πυρπόληση γυναικών στην Καλή Συκιά – «Ολοκαύτωμα» από Γερμανούς Ναζί κατά τη διάρκεια της κατοχής - (27', Τάσος Μπιρσίμ, Ελλάδα)
20:00 Sam Roma – Είμαστε Τσιγγάνοι - (39', Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα)
20:00 Μ’ ένα σμπάρο δυο τρυγόνια - (65', Λώρα Μαραγκουδάκη, Ελλάδα)
22:30 Εδώ δεν υπάρχει Άσυλο - (116', Μιχάλης Καφαντάρης, Ελλάδα)
22:30 Το χούφταλο - (7', Χρίστος Καλλίτσης, Ελλάδα)

ΦPINTA ΛIAΠΠA

15:30 Η φωνή του Σοκούροφ - (77', Λέενα Κίλπελαϊνεν, Φινλανδία)
18:00 Πούτιν για πάντα; - (77', Ζαν-Μισέλ Καρέ, Γαλλία-Βέλγιο)
20:30 Φτώχεια ΑΕ - (88', Μάικλ Μάθεσον Μίλερ, Αϊτή-Ρουάντα-Κένυα-Γκάνα- ΗΠΑ-Μεγ. Βρετανία κ.ά.)
23:00 Αυτοί που νιώθουν τη φωτιά να καίει - (74', Μόρχαν Κνίμπε, Ολλανδία)
23:00 Ξένος - (12', Μάχντι Φλέιφελ, Μεγ. Βρετανία-Ελλάδα-Δανία)

TZON KAΣΣABETHΣ

15:00 Το απομεσήμερο ενός φαύνου: Τάνακιλ Λε Κλερκ - (92', Νάνσι Μπέρσκι, ΗΠΑ)
17:30 Ο Τζοβάνι και η συγχρονισμένη κολύμβηση - (18', Αστρίντ Μπούσινκ, Ολλανδία)
17:30 Χορεύοντας με τη Μαρία - (75', Ιβάν Γκέργκολετ, Ιταλία-Αργεντινή-Σλοβενία)
20:00 Η όψη της σιωπής - (98', Τζόσουα Όπενχαϊμερ, Δανία-Ινδονησία-Νορβηγία-Φινλανδία-Μεγ. Βρετανία)
22:30 Χαρούμενη κοιλάδα - (98', Αμίρ Μπαρ-Λεβ, ΗΠΑ)

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

15:30 Η δυναστεία των τσίρκων - (75', Άντερς Ρις Χάνσεν, Δανία)
18:00 Μονή ροή - (23', Πάβελ Βοϊτάσικ, Τόμπι Λι, Ερνστ Κάρελ, ΗΠΑ)
18:00 Οικολογική καταστροφή – Φωνές απ’ τον Παράδεισο - (58', Τζούλιετ Μπράουν, Μεγ. Βρετανία-ΗΠΑ)
20:30 Επιχείρηση χιπ χοπ - (93', Μπριν Έβανς, Νέα Ζηλανδία)
23:00 Τέχνη και τεχνάσματα - (89', Τζένιφερ Γκράουσμαν, Σαμ Κάλμαν , ΗΠΑ)

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.