Ταινίες

14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης - Εικόνες του 21ου Αιώνα

9 - 18 Μαρτίου

0 στα 10

Για 14η χρονιά, το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης γεμίζει τις αίθουσες του Ολύμπιον και του λιμανιού με... εικόνες του 21ου αιώνα και στρέφει το βλέμμα του σε «αληθινές ιστορίες» που ακόμη και αν δεν υπήρχαν θα έπρεπε να τις είχαμε εφεύρει!

14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης - Εικόνες του 21ου Αιώνα
Flix Team
Που παίζεται; Διάλεξε αίθουσα και ώρα προβολών σε όλη την Ελλάδα Που παίζεται;
14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης - Εικόνες του 21ου Αιώνα

Το φετινό Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης ξεκινά με το «Indignados» του Τόνι Γκάτλιφ, που συμμετείχε στο Panorama του 62ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Βερολίνου, δίνοντας σαφώς το στίγμα του σχετικά με την αναπόφευκτη «επικαιρότητα» του.

Το Flix θα σας μεταφέρει καθημερινά το κλίμα του Φεστιβάλ, με ανταποκρίσεις, εικόνες από τις ταινίες και τους ανθρώπους που καθορίζουν το φετινό του προφίλ.

Διαβάστε εδώ ό,τι τα πάντα για το 14ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης και βρείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών.

ΠΕΜΠΤΗ, 15 ΜΑΡΤΙΟΥ

Ολύμπιον

  • 13:00 Τα γλυκά όνειρα του Μουσταφά - 79', Άγγελος Αμπάζογλου, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία
  • 15:00 Ο πλανήτης των σαλιγκαριών - 87', Γι Σεουνγκτζούν, Νότιος Κορέα-Ιαπωνία- Φινλανδία
  • 17:00 Κοινό κράτος, δυνητική συζήτηση (1) - 123', Εγιάλ Σιβάν, Γαλλία
  • 20:30 Λιονταρίσιες ψυχές - 75', Μανού Τζερόσα, Σάλβα Μουνιόθ, Ιταλία-Ισπανία
  • 22:30 Το μεγαλείο της πόρνης - 119', Μίχαελ Γκλάβογκερ, Αυστρία-Γερμανία

Παύλος Ζάννας

  • 15:00 1 0 0 (Αλεξάνδρας 173, Αθήνα) - 61', Γεράσιμος Ρήγας, Ελλάδα
  • 15:00 Περιμένοντας τους βαρβάρους - 25', Κώστας Σταματόπουλος, Ελλάδα
  • 17:30 Εγώ είμαι ένας άλλος, από τη θεραπεία (18 Άνω) στην κοινωνική ένταξη - 68', Γιώργος Χρ. Ζέρβας, Ελλάδα
  • 20:00 Δεν είμαι ροκ σταρ - 85', Μπόμπι Τζο Χαρτ, Καναδάς
  • 22:30 Η τιμή του σεξ - 73', Μίμι Τσακάροβα, ΗΠΑ

Τώνια Μαρκετάκη

  • 13:00 Οικολογικά ημερολόγια – Κρέας, ο πόλεμος των πιρουνιών - 45', Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα
  • 13:00 Οικολογικά ημερολόγια – Σιγή ιχθύων - 45', Χάρης Ραφτογιάννης, Ελλάδα
  • 15:45 Τα θραύσματα (Το στόμα μου, η ανταρσία μου, το όνομά μου) - 84', Συλβέν Ζορζ, Γαλλία
  • 15:45 Χειμωνιάτικο φως - 25', Σκούλε Έρικσεν, Νορβηγία
  • 18:30 Χαρτογραφία της μοναξιάς - 69', Νοσέμ Κογιάδο, Ισπανία
  • 20:30 Για την αγάπη του λαού - 89', Εγιάλ Σιβάν, Audrey Maurion, Γαλλία-Γερμανία
  • 23:00 Τώρα είμαι γυναίκα - 86', Μιχίλ φαν Ερπ, Ολλανδία

Φριντα Λιάππα

  • 12:30 Μικροπόλεις – Εκάλη: Το τείχος - 27', Γιάννης Γαϊτανίδης, Ελλάδα
  • 12:30 Μικροπόλεις – Ολυμπιακό Χωριό: Ο φράχτης - 29', Περσεφόνη Μήλιου, Ελλάδα
  • 12:30 Μικροπόλεις – Παλαιό Φάληρο: Το παράθυρο - 28', Θωμάς Κιάος, Ελλάδα
  • 15:00 Με λένε Στέλιο - 47', Γιάννης Κασπίρης, Ελλάδα
  • 15:00 Ο τυφλός ψαράς - 37', Στρατής Βογιατζής, Θέκλα Μαλάμου, Ελλάδα
  • 17:30 Επιζώντες - 33', Μαρία Γιαννούλη, Ελλάδα
  • 17:30 Το αρχαίον όστρακον - 22', Νίκος Αλευράς, Ελλάδα
  • 20:00 Docville: Κωνσταντινουπόλεως 280, Θεσσαλονίκη - 46', Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα
  • 20:00 Docville: Πλατεία Συντάγματος, Αθήνα - 47', Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα
  • 22:30 Directing Hell - 79', Χρήστος Χουλιάρας, Ελλάδα
  • 22:30 Σκαλωσιά - 6', Ευριπίδης Λασκαρίδης, Ελλάδα

Τζον Κασσαβέτης

  • 15:00 Η κόκκινη νεράιδα και το Άγιο Πνεύμα - 53', Μπαλάκα Γκος, Ινδία
  • 15:00 Η παγίδα του Δουβλίνου - 51', Μπράιαν Κάρτερ, Βέλγιο
  • 17:30 Η παγίδα του Γκουαντάναμο - 90', Τόμας Oυόλνερ, Γερμανία-Καναδάς-Ελβετία-Γαλλία
  • 20:00 Να πεθάνω όρθια - 74', Χακαράντα Κορέα, Μεξικό
  • 22:30 Τη νύχτα πετάω - 88', Μισέλ Βένσερ, Σουηδία-Δανία

Σταύρος Τορνές

  • 15:30 Papirosen - 74', Γκαστόν Σολνίτσκι, Αργεντινή
  • 18:00 Πικροί σπόροι - 88', Μίτσα Εξ Πέλεντ, ΗΠΑ-Ινδία
  • 20:30 Η αυγή μιας νέας μέρας - 60', Ράιλι Γκρούνενγουολντ , Νότια Αφρική
  • 20:30 Τι βλέπει ο γάτος - 18', Κιμ Μπραντ, Ολλανδία
  • 23:00 Η ιστορία των Λάβινγκ - 77', Νάνσι Μπιούρσκι, ΗΠΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16 ΜΑΡΤΙΟΥ

Ολύμπιον

  • 13:00 Άλικος δρόμος - 70', Κάθριν Σκοτ, Αυστραλία
  • 15:45 Ξηρασία - 84', Εβεράρδο Γκονσάλες
  • 18:00 Ο Μπενγκάλι ντετέκτιβ - 91', Φίλιπ Κοξ, Μεγ. Βρετανία-ΗΠΑ-Ινδία
  • 20:30 Κατινούλα - 47', Μύρνα Τσάπα, Ελλάδα
  • 20:30 Σαγιόμι - 56', Νίκος Νταγιαντάς, Ελλάδα
  • 23:00 Το μεγαλείο της πόρνης - 119', Μίχαελ Γκλάβογκερ, Αυστρία-Γερμανία

Παύλος Ζάννας

  • 13:00 Τα παιδιά του Χίτλερ - 80', Χανόχ Ζεεβί, Israel
  • 15:00 Χαρτογραφία της μοναξιάς - 69', Νοσέμ Κογιάδο, Ισπανία
  • 17:30 Ιταλία, αγάπα την ή παράτα την - 75', Γκούσταφ Χόφερ, Λούκα Ραγκάτσι, Ιταλία-Γερμανία
  • 19:30 ΜΕΤΑΧΑ ακούγοντας το χρόνο - 87', Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα
  • 22:00 Ο βασιλιάς - 75', Ντέγιαν Ασίμοβιτς, Κροατία

Φρίντα Λιάππα

  • 12:30 Perah istar - 60', Ελισάβετ Λαλουδάκη, Μάσιμο Πιτσοκάρο, Ελλάδα
  • 12:30 Toxic Crisis - 54', Όμηρος Ευαγγελινός, Ελλάδα
  • 15:00 Docville: Ανδριάνου 11, Κερατσίνι - 45', Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα
  • 15:00 Docville: Οδός Αναπαύσεως, Αθήνα - 45', Άγγελος Κοβότσος, Νατάσσα Ξύδη, Ελλάδα
  • 17:30 ORA - 15', Φιλίπ Μπεϊλόκ, Καναδάς
  • 17:30 Ο χώρος πίσω σου - 65', Ρίτσαρντ Ρουτκόουσκι, ΗΠΑ
  • 20:00 Αμπελόκηποι - 33', Ομάδα Ντοκιμαντέρ Δήμου Αθηναίων 2011, Ελλάδα
  • 20:00 Εncardia, η πέτρα που χορεύει - 80', Άγγελος Κοβότσος, Ελλάδα
  • 22:30 Μεσόγειος: Σικελία - 49', Πάνος Καρκανεβάτος, Ελλάδα

Τζον Κασσαβέτης

  • 15:00 Οικογενειακό πορτρέτο σε άσπρο και μαύρο - 99', Γιούλια Ιβάνοβα, Καναδάς
  • 17:30 Ο πλανήτης των σαλιγκαριών - 87', Γι Σεουνγκτζούν, Νότιος Κορέα-Ιαπωνία- Φινλανδία
  • 20:00 Ο Πολ Ουίλιαμς ζει ακόμα - 84', Στίβεν Κέσλερ, ΗΠΑ
  • 22:30 Επάγγελμα: χορευτής - 84', Κρίστιαν Μπόνκε, Αντρέας Κοφόντ, Δανία

Σταύρος Τορνές

  • 13:30 Ελλάδα, είμαι σε δύσκολη θέση! - 92', Σεραφείμ Ντούσιας, Ελλάδα-Μεγάλη Βρετανία
  • 15:30 Τη νύχτα πετάω - 88', Μισέλ Βένσερ, Σουηδία-Δανία
  • 18:30 Τι συνέβη στο νησί Παμ - 63', Ελίζα Κουμπάρσκα, Πολωνία
  • 20:30 Λιονταρίσιες ψυχές - 75', Μανού Τζερόσα, Σάλβα Μουνιόθ, Ιταλία-Ισπανία
  • 23:00 Μας έκαναν τράμπ-α - 95', Άντονι Μπάξτερ, Μεγ. Βρετανία

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17 ΜΑΡΤΙΟΥ

Παύλος Ζάννας

  • 16:00 Ιταλία, αγάπα την ή παράτα την - 75', Γκούσταφ Χόφερ, Λούκα Ραγκάτσι, Ιταλία-Γερμανία
  • 18:00 Για την αγάπη του λαού - 89', Εγιάλ Σιβάν, Audrey Maurion, Γαλλία-Γερμανία
  • 20:00 Τώρα είμαι γυναίκα - 86', Μιχίλ φαν Ερπ, Ολλανδία
  • 22:30 Δεν είμαι ροκ σταρ - 85', Μπόμπι Τζο Χαρτ, Καναδάς

Φρίντα Λιάππα

  • 12:30 Εγώ είμαι ένας άλλος, από τη θεραπεία (18 Άνω) στην κοινωνική ένταξη - 68', Γιώργος Χρ. Ζέρβας, Ελλάδα
  • 15:00 Docville: Κωνσταντινουπόλεως 280, Θεσσαλονίκη - 46', Γιάννης Μισουρίδης, Ελλάδα
  • 15:00 Docville: Πλατεία Συντάγματος, Αθήνα - 47', Κατερίνα Πατρώνη, Ελλάδα
  • 17:30 The Outcasts - 59', Γιώργος Γεωργόπουλος, Ελλάδα-Γκάνα
  • 17:30 To Βe or Not to Βe Bagyeli - 55', Νίκος Θωμόπουλος, Ελλάδα-Γαλλία
  • 20:00 Μικροπόλεις – Εκάλη: Το τείχος - 27', Γιάννης Γαϊτανίδης, Ελλάδα
  • 20:00 Μικροπόλεις – Ολυμπιακό Χωριό: Ο φράχτης - 29', Περσεφόνη Μήλιου, Ελλάδα
  • 20:00 Μικροπόλεις – Παλαιό Φάληρο: Το παράθυρο - 28', Θωμάς Κιάος, Ελλάδα
  • 22:30 Λευκός ελέφαντας - 34', Κρίστοφ Μπίλσεν, Μεγ. Βρετανία-Βέλγιο
  • 22:30 Ονειρεύομαι τη Νικαράγουα - 60', Μαρσέλo Μπούκιν, Νικαράγουα-ΗΠΑ-Ισπανία

Τζον Κασσαβέτης

  • 13:30 Τι συνέβη στο νησί Παμ - 63', Ελίζα Κουμπάρσκα, Πολωνία
  • 15:00 Η ιστορία των Λάβινγκ - 77', Νάνσι Μπιούρσκι, ΗΠΑ
  • 17:30 Ο νεαρός μπάτλερ - 70', Μαρσέλα Σαΐντ, Ζαν ντε Σερτό, Χιλή
  • 20:00 Ο Μπενγκάλι ντετέκτιβ - 91', Φίλιπ Κοξ, Μεγ. Βρετανία-ΗΠΑ-Ινδία
  • 22:30 Το φιλί του Πούτιν - 84', Λίσε Μπιρκ Πέντερσεν, Δανία

Σταύρος Τορνές

  • 13:30 Ο πρώτος υπολογιστής του κόσμου: Η συναρπαστική ιστορία του μηχανισμού των Αντικυθήρων - 75', Μάικ Μπέκαμ, Μεγ. Bρετανία-Ελλάδα
  • 15:30 Γυναίκες με αγελάδες - 93', Πέτερ Γέρντεχανγκ, Σουηδία
  • 18:00 Ο βασιλιάς - 75', Ντέγιαν Ασίμοβιτς, Κροατία
  • 20:30 Αυτό δεν είναι μια ταινία - 75', Τζαφάρ Παναχί, Μοτζτάμπα Μιρταχμάς, Ιράν
  • 23:00 Σε τέτοιους καιρούς - 86', Μάαρτεν Σμιτ, Τόμας Ντέμπελε, Ολλανδία

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18 ΜΑΡΤΙΟΥ

Ολύμπιον

  • 15:45 Αγανακτισμένοι - 88', Τόνι Γκατλίφ, Γαλλία
  • 18:00 Νοσταλγώντας το φως - 90', Πατρίσιο Γκουσμάν, Xιλή-Γαλλία-Ισπανία-Γερμανία
  • 20:30 Ζήτω οι αντίποδες! - 104', Βίκτορ Κοσακόφσκι, Γερμανία-Ολλανδία-Αργεντινή-Χιλή
  • 23:00 Η Σέλι Ράιτ «βγαίνει απ’ τη ντουλάπα» - 96', Μπόμπι Μπιρλέφι, Μπέβερλι Κοπφ, ΗΠΑ

Παύλος Ζάννας

  • 15:00 Κατινούλα - 47', Μύρνα Τσάπα, Ελλάδα
  • 15:00 Σαγιόμι - 56', Νίκος Νταγιαντάς, Ελλάδα
  • 17:30 Μεσόγειος: Σικελία - 49', Πάνος Καρκανεβάτος, Ελλάδα
  • 20:00 Ξηρασία - 84', Εβεράρδο Γκονσάλες
  • 22:30 Πάρε δρόμο, γιαγιάκα - 64', Ντούτσο Kιαρίνι, Ιταλία

Τώνια Μαρκετάκη

  • 15:45 Κοινό κράτος, δυνητική συζήτηση (1) - 123', Εγιάλ Σιβάν, Γαλλία
  • 18:00 Έγκλημα στην Aρχαία Aγορά - 57', Άγγελος Αμπάζογλου, Ελλάδα-Γαλλία
  • 18:00 Ελαιόλαδο, λίγο νερό, μια ξεφλουδισμένη ντομάτα - 27', Άγγελος Αμπάζογλου, Ελλάδα-Γαλλία
  • 20:30 Με παντοτινή αγάπη, Κάρολιν – Μια ιστορία για τον Κέρουακ, τον Κάσαντι κι εμένα - 70', Μαρία Ράμστρεμ, Μόλιν Κορκεασάλο, Σουηδία
  • 23:00 Η τιμή του σεξ - 73', Μίμι Τσακάροβα, ΗΠΑ

Φρίντα Λιάππα

  • 12:30 ΜΕΤΑΧΑ ακούγοντας το χρόνο - 87', Σταύρος Ψυλλάκης, Ελλάδα
  • 15:00 Αμπελόκηποι - 33', Ομάδα Ντοκιμαντέρ Δήμου Αθηναίων 2011, Ελλάδα
  • 15:00 Εncardia, η πέτρα που χορεύει - 80', Άγγελος Κοβότσος, Ελλάδα
  • 17:30 Directing Hell - 79', Χρήστος Χουλιάρας, Ελλάδα
  • 17:30 Σκαλωσιά - 6', Ευριπίδης Λασκαρίδης, Ελλάδα
  • 20:00 Απαλλοτρίωση - 110', Μάνος Παπαδάκης
  • 20:00 Μέγαρο Εξαρχόπουλου - 3', Χρήστος Καλλίτσης, Ελλάδα
  • 22:30 Το δέντρο με τις φράουλες - 71', Σιμόνε Ραπισάρντα Καζανόβα, Καναδάς-Κούβα-Ιταλία

Τζον Κασσαβέτης

  • 15:00 Ο σπεσιαλίστας, το πορτρέτο ενός σύγχρονου εγκληματία - 128', Εγιάλ Σιβάν, Γαλλία-Iσραήλ-Γερμανία-Αυστρία-Bέλγιο
  • 17:30 Ο πρόεδρος του νησιού - 101', Τζον Σενκ, ΗΠΑ
  • 20:00 Πατρίδα ή θάνατος - 99', Βιτάλι Μάνσκι, Ρωσία
  • 22:00 Άλικος δρόμος - 70', Κάθριν Σκοτ, Αυστραλία
  • 23:30 Χαμένος παράδεισος 3: Καθαρτήριο - 122', Τζο Μπέρλιντζερ, Μπρους Σινόφσκι, ΗΠΑ

Σταύρος Τορνές

  • 13:30 Επιζώντες - 33', Μαρία Γιαννούλη, Ελλάδα
  • 13:30 Το αρχαίον όστρακον - 22', Νίκος Αλευράς, Ελλάδα
  • 15:30 Μας έκαναν τράμπ-α - 95', Άντονι Μπάξτερ, Μεγ. Βρετανία
  • 18:00 ORA - 15', Φιλίπ Μπεϊλόκ, Καναδάς
  • 18:00 Ο χώρος πίσω σου - 65', Ρίτσαρντ Ρουτκόουσκι, ΗΠΑ
  • 20:30 Canícula - 65', Χοσέ Άλβαρες, Μεξικό
  • 22:30 Ο Πολ Ουίλιαμς ζει ακόμα - 84', Στίβεν Κέσλερ, ΗΠΑ
Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.