Αυτές είναι οι ταινίες μικρού μήκους που διαγωνίζονται για τον Χρυσό Φοίνικα στο φετινό Φεστιβάλ Καννών!

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 12 APR 2017  /  Θανάσης Πατσαβός

Ανάμεσά τους συναντάμε και μια ελληνική συμπαραγωγή, το «A Drowning Man» του Μαχντί Φλεϊφέλ.

Κι ενώ τα μάτια του κινηματογραφικού κόσμου είναι στραμμένα προς τις Κάννες, όπου αναμένεται αύριο να ανακοινωθεί το μεγαλύτερο μέρος του επίσημου προγράμματος του φετινού Φεστιβάλ, ανάμεσα στο οποίο και το διαγωνιστικό τμήμα, μια πρώτη γεύση μάς έρχεται σήμερα, με την ανακοίνωση των δύο διαγωνιστικών τμημάτων των Καννών που αφορούν ταινίες μικρού μήκους.

Το ένα είναι φυσικά το επίσημο διαγωνιστικό τμήμα ταινιών μικρού μήκους, όπου εννιά ταινίες (ανάμεσα στις 4.843 που κατατέθηκαν!) διεκδικούν τον Χρυσό Φοίνικα. Ανάμεσα στους εννιά τίτλους βρίσκεται και το «The Drowning Man» του Μαχντί Φλεϊφέλ, μία συμπαραγωγή μεταξύ Ελλάδας, Μ. Βρετανίας και Δανίας.

Διαβάστε ακόμη: Οι 20 ταινίες που περιμένουμε (και μάλλον θα δούμε) στο 70ό Φεστιβάλ Καννών

Το δεύτερο είναι το διαγωνιστικό τμήμα της Cinéfondation, δηλαδή του προγράμματος των σπουδαστικών ταινιών μικρού μήκους. Η φετινή επιλογή περιλαμβάνει 16 ταινίες, από τις 2.600 που κατατέθηκαν συνολικά, από κινηματογραφικές σχολές σε ολόκληρο τον κόσμο.

Και για τα δύο αυτά τμήματα, πρόεδρος της κριτικής επιτροπής που θα επιλέξει τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους του Φεστιβάλ είναι ο Ρουμάνος σκηνοθέτης Κριστιάν Μουντζίου.

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τις ταινίες που απαρτίζουν τα διαγωνιστικά τμήματα ταινιών μικρού μήκους των φετινών Καννών.

Επίσημο διαγωνιστικό ταινιών μικρού μήκους

  • Ceiling (Katto) του Teppo Airaksinen (Φινλανδία, 15’)
  • Grandpa Walrus (Pépé le Morse) της Lucrèce Andreae (Γαλλία, 14’)
  • A Drowning Man του Mahdi Fleifel (Μ. Βρετανία, Δανία, Ελλάδα, 15’)
  • Lunch Time της Alireza Ghasemi (Ιράν, 15’)
  • Across My Land της Fiona Godivier (ΗΠΑ, 15’)
  • Time to Go (Koniec Widzenia) του Grzegorz Mołda (Πολωνία, 15’)
  • A Gentle Night (Xiao Cheng Er Yue) του Qiu Yang (Κίνα, 15’)
  • Damiana του Andrés Ramirez Pulido (Κολομβία, 15’)
  • Push It της Julia Thelin (Σουηδία, 8’)

Cinéfondation

  • Heritage (Ben Mamshich) του Yuval Aharoni (Steve Tisch School of Film & Television, Tel Aviv University, Ισραήλ, 25’)
  • Animal (Heyvan) του Bahman Ark (Iranian National School of Cinema, Ιράν, 15’)
  • Atlantis, 2003 (Atlantida, 2003) του Michal Blaško (FTF VŠMU, Σλοβακία, 30’)
  • Lejla του Stijn Bouma (Sarajevo Film Academy, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, 22’)
  • Empty on the Outside (Vazio do Lado de Fora) του Eduardo Brandão Pinto (Universidade Federal Fluminense, Βραζιλία, 22’)
  • Tokeru του Aya Igashi (Toho Gakuen Film Techniques Training College, Ιαπωνία, 45’)
  • Afternoon Clouds του Payal Kapadia (Film and Television Institute of India, 13’)
  • À Perdre Haleine της Léa Krawczyk (La Poudrière, Γαλλία, 4’)
  • Give Up the Ghost της Marian Mathias (NYU Tisch School of the Arts, ΗΠΑ, 13’)
  • Paul Is Here (Paul Est Là) της Valentina Maurel (INSAS, Βέλγιο, 24’)
  • Camouflage της Imge Özbilge (KASK, Βέλγιο, 6’)
  • Little Manifesto Against Solemn Cinema (Pequeño Manifiesto en Contra del Cine Solemne) του Roberto Porta (Universidad del Cine (FUC), Αργεντινή, 14’)
  • Wild Horses του Rory Stewart (NFTS, Μ. Βρετανία, 26’)
  • Invisibly (Láthatatlanul) του Áron Szentpéteri, Színház-és Filmművészeti Egyetem, Ουγγαρία, 32’)
  • Deux Égarés Sont Morts του Tommaso Usberti, La Fémis, Γαλλία, 27’)
  • Towards the Sun (Yin Shian Bien Jian Gon Lu) του Wang Yi-Ling, National Taiwan University of Arts, Ταϊβάν, 28’)

Διαβάστε ακόμη

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.