Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016: Οι υποψηφιότητες

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 11 MAR 2016  /  Flix Team 0 Σχόλια

Η έβδομη απονομή των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου θα γίνει στις 28 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

Ολοκληρώθηκε η συνέντευξη Τύπου της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, όπου και ανακοινωθηκαν οι υποψηφιότητες για τα βραβεία του 2016 - που από φέτος αποκτούν και το όνομα «Ιρις», με νόημα συμβολικό αλλά και κυριολεκτικό.

Η έβδομη τελετή απονομής των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας θα γίνει στις 28 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, Τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης, ενώ παρουσιαστές θα είναι οι Γιώργος Νανούρης και Λένα Παπαληγούρα. Επίτιμη βραβευμένη της τελετής θα είναι η Βανέσα Ρεντγκρέιβ για το κινηματογραφικό αλλά και το ακτιβιστικό της έργο.

Στις υποψηφιότητες προηγείται η «Τετάρτη 04.45» του Αλέξη Αλεξίου με 13 υποψηφιότητες και ακολουθούν το «Interruption» με 9 υποψηφιότητες, το «Chevalier», το «Ουζερί Τσιτσάνης» και το «Invisible» με 6 υποψηφιότητες, ο «Ενας Αλλος Κόσμος» και το «Smac» με 4 υποψηφιότητες, το «Αρκαδία Χαίρε» με 3 υποψηφιότητες, το «Erotica, Exotica, Etc.» και ο «Καύσωνας» με 2 και το «The Republic», το «Συμπτωμα» και το «Silent» με 1 υποψηφιότητα.

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ THΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ 2016

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

  • Chevalier της Αθηνάς Τσαγγάρη (Παραγωγή: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη)
  • Ενας Αλλος Κόσμος του Χριστόφορου Παπακαλιάτη (Παραγωγή: Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης)
  • Smac του Ηλία Δημητρίου (Παραγωγή: Ηλίας Δημητρίου)
  • Τετάρτη 04:45 του Αλέξη Αλεξίου (Παραγωγή: Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος)
  • Invisible του Δημήτρη Αθανίτη (Παραγωγή: Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης)

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Βραβείο Σεναρίου

  • Τετάρτη 04:45 (Αλέξης Αλεξίου)
  • Chevalier (Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη)
  • Interruption (Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος)
  • Invisible (Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής)
  • Smac (Ηλίας Δημητρίου)

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Βραβείο Φωτογραφίας

Βραβείο Μοντάζ

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Βραβείο Σκηνογραφίας

Βραβείο Ενδυματολογίας

Βραβείο Ηχου

  • Chevalier (Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης)
  • Τετάρτη 04:45 (Aρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren)
  • Interruption (Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Aρης Λουζιώτης, Herve Buirette)

Βραβείο Μακιγιάζ

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

  • Τετάρτη 04:45 (Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen)
  • Interruption (Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης)
  • The Republic (Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Iωνας Κατρακάζος)

Το Flix σας κλείνει ραντεβού στην 7η τελετή απονομής των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας στις 28 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, όπου θα σας αναμεταδώσει τη βραδιά όπως κάθε χρόνο.

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας.