Ταινίες

6ο Outview - Gay and Lesbian Κινηματογραφικό Φεστιβάλ της Αθήνας

0 στα 10

Στην 6η του χρονιά, το Outview, το Gay and Lesbian κινηματογραφικό φεστιβάλ της Αθήνας επιστρέφει για περισσότερες μέρες, με περισσότερα αφιερώματα και περισσότερο queer σινεμά για όλους!

6ο Outview - Gay and Lesbian Κινηματογραφικό Φεστιβάλ της Αθήνας
Flix Team
Που παίζεται; Διάλεξε αίθουσα και ώρα προβολών σε όλη την Ελλάδα Που παίζεται;
6ο Outview - Gay and Lesbian Κινηματογραφικό Φεστιβάλ της Αθήνας

Με το «Weekend» του Βρετανού Αντριου Χέιγκ, την πιο διάσημη gay ταινία της χρονιάς, στην αθηναϊκή της πρεμιέρα, ανοίγει την αυλαία του το 6ο Outview στις 3 Μαΐου με παιχνιδιάρικη διάθεση που προδίδει η φετινή του αφίσα (δείτε την στο gallery) και στο νέο του χώρο, το Ινστιτούτο Θερβάντες που το φιλοξένησε πέρσι για πρώτη φορά.

Λογική και ενθουσιώδης επιλογή (ειδικά για όσους δεν μπόρεσαν να δουν την ταινία στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, όπου και προβλήθηκε το Νοέμβριο του 2011), αφού το Outview είχε προβάλλει το 2010 την πρώτη ταινία του Χέιγκ «Greek Pete».

Μαζί με το «Weekend», την τρυφερή και ανήσυχη ιστορία δύο νέων που συναντιούνται, ερωτεύονται (;) και χωρίζουν κατά τη διάρκεια ενός Σαββατοκύριακου, θα προβληθεί και το μικρού μήκους animation «Arts + Crafts Spectacular #1» με ήρωες τους διάσημους καλλιτέχνες Gilbert & George.

Για τη λήξη του, το Outview επιστρέφει στο παρελθόν και συγκεκριμένα στο 2005 για να παρουσιάσει σε πρώτη πανελλήνια προβολή μια σχεδόν cult κωμωδία του ισπανικού κινηματογράφου, το «20 Εκατοστά» του Ραμόν Σαλαζάρ που αφηγείται την διασκεδαστική, πικρή αλλά και τρυφερή ιστορία μιας ναρκοληπτικής τρανς που θέλει να ξεφορτωθεί τα 20 εκατοστά που κρέμονται ανάμεσα στα πόδια της.

Διαβάστε περισσότερα για το πρόγραμμα του 6ου Outview και τις ταινίες που ξεχωρίζουν

Αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών έχει ως εξής:

Πέμπτη 3 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

21.30 Arts + Crafts Spectacular #1 (Σεμπαστιάν Γουλφ & Ιαν Ρίτενσκαμπ, Γερμανία, 2’, 2010) / Weekend (Αντριου Χέιγκ, Μ.Βρετανία, 97’, 2011)


Παρασκευή 4 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Children of Srikandi ( Children of Shrikandi Collective, Γερμανία/Ινδονησία, 80’, 2012)

19.30 Sarah’s Shout (Χουανάν Μαρτίνεθ, Ισπανία, 7’, 2010) / Eloise (Χεσούς Γκαράι, Ισπανία, 92’, 2009)

21.30 In the beginning - Au commencement (Laurent LEPRINCE, France, 6’, 2011) – Q The Perfect Family (Anne Renton, USA, 84’, 2011) – Q

AΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Revealing Mr. Maugham (Μάικλ Χάουζ, Μ. Βρετανία, 84’, 2012)

19.45 The Falls (Τζον Γκαρσία, Η.Π.Α., 90’, 2012)

21.30 Law & Order – Zucht und Ordnung (Γιαν Σολντάτ, Γερμανία, 9’, 2012) / The Freak (Ερικ Κασάκιο, Η.Π.Α., 18’, 2011) / Transvestites also cry (Σεμπαστιάνο Ντ' Αγιάλα Βάλβα), Γαλλία/Ισπανία, 54’, 2007


Σάββατο 5 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Along the road (Ανέτ Γκούναρσον & Τζέρι Κάρλσον, Σουηδία, 7’ 2011) / The Falls (Τζον Γκαρσία, Η.Π.Α., 90’, 2012)

20.00 Lengua Materna (Λιλιάνα Παολινέλι, Αργεντίνη, 78’, 2010)

21.45 Sarah’s Shout (Χουανάν Μαρτίνεθ, Ισπανία, 7’, 2010) The Queen Has No Crown (Τόμερ Χέιμαν, Ισραήλ, 85’, 2011, Παρουσία του Σκηνοθέτη)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

17.00 Birthday (Τζένιφερ Μάλμκβιστ, Σουηδία, 18’, 2010) / Not a man in sight (Μέτε Εκερχολμ Γκάρντελ, Νορβηγία, 56’, 2011) / Companions – Tales from the Closet (Νίνα Μπέργκστορμ & Σεσίλια Νεάντ-Φαλκ, Σουηδία, 53’, 1996)

19.30 365 without 377 (Αντέλ Τούλι, Ιταλία, 53’, 2011) / Laundromat (Εντουαρντ Γούναγουαν, Η.Π.Α., 13’, 2008) / Prora (Στεφάν Ριτχάουζερ, Ελβετία, 23’, 2012) / The Wilding (Γκραντ Σκικλούνα, Αυστραλία, 16’, 2011) / Per formance Anxiety (Ράιντ Γουάτερερ, Η.Π.Α., 15’, 2012)

21.45 Eloise (Χεσούς Γκαράι, Ισπανία, 92’, 2009)


Κυριακή 6 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Audre Lorde - The Berlin Years 1984 to 1992 (Ντάγκμαρ Σουλτζ, Γερμανία, 84’, 2012)

19.45 Law & Order – Zucht und Ordnung (Γιαν Σολντάτ, Γερμανία, 9’, 2012) / The Freak (Ερικ Κασάκιο, Η.Π.Α., 18’, 2011) Transvestites also cry (Σεμπαστιάνο ντ' Αγιάλα Βάλβα, Γαλλία/Ισπανία, 54’, 2007)

21.30 Cupcake: A Zombie Lesbian Musical (Ρεμπέκα Τόμσον, Αυστραλία, 18’, 2010) / Ticked-off Trannies With Knives (Ισραελ Λούνα, Η.Π.Α., 90’, 2010)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Children of Srikandi ( Children of Shrikandi Collective, Γερμανία/Ινδονησία, 80’, 2012)

19.30 Weekend (Αντριου Χέιγκ, Μ. Βρετανία, 97’, 2011)

21.30 Israeli Shorts Girls (95 min)


Δευτέρα 7 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Revealing Mr. Maugham (Μάικλ Χάουζ, Μ. Βρετανία, 84’, 2012)

19.45 Daphne (Κλέαρ Μπίβαν, Μ. Βρετανία, 90’, 2007)

21.30 Laundromat (Εντουαρντ Γκουναγουάν, Η.Π.Α., 13’, 2008) / Christopher and his kind (Τζέφρι Σαξ, Μ. Βρετανία, 90’, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Audre Lorde - The Berlin Years 1984 to 1992 (Ντάγμαρ Σουλτζ, Γερμανία, 84’, 2012)

19.45 Cupcake: A Zombie Lesbian Musical (Ρεμπέκα Τόμσον, Αυστραλία, 18’, 2010) Ticked-off Trannies With Knives (Israel Luna, USA, 90’, 2010) – T

22.00 Lengua Materna (Λιλιάνα Παολινέλι, Αργεντινή, 78’, 2010)


Τρίτη 8 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Prora (Στεφάν Ριτχάουζερ, Ελβετία, 23’, 2012) / Harvest - Stadt Land Fluss (Μπένζαμιν Καντού, Γερμανία, 85’, 2011)

20.15 31 Δεκεμβρίου (Ιωάννα Βακάλη, Ελλάδα, 5’, 2012) / Double fault (Ελίνα Φέσσα, Ελλάδα/USA, 17’, 2010) / Καλό Παιδί (Menelas, Ελλάδα, 10’, 2012) / Η Γυμνή Αλήθεια (Menelas, Ελλάδα, 30’, 2012) / The life and death of Celso Junior (Παναγιώτης Ευαγγελίδης, Ελλάδα, 48’, 2011) /

Ολες οι ελληνικές ταινίες θα προβληθούν παρουσία των σκηνοθετών τους

22.15 The Night Watch (Ρίτσαρντ Λάξτον, Μ. Βρετανία, 90’, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

19.00 Cibrail (Τορ Ιμπεν, Γερμανία, 70’, 2010)

20.30 The Queen Has No Crown (Τόμερ Χέιμαν, Ισραήλ, 85’, 2011)

22.00 Israeli Shorts Boys (83 min)


Τετάρτη 9 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Birthday (Τζένιφερ Μάλκμβιστ, Σουηδία, 18’, 2010) / Not a man in sight (Μέτε Εκερχολμ Γκάρντελ, Νορβηγία, 56’, 2011) / Companions – Tales from the Closet (Νίνα Μπέργστρομ & Σεσίλια Νεάντ - Φαλκ, Σουηδία, 53’, 1996)

20.30 80 Egunean (Τζον Γκαράνο, Χοσέ Μαρία Γκενάγκα, Ισπανία, 104’, 2010)

21.40 Along the road (Ανέτ Γκούναρσον & Τζέρι Κάρλσον, Σουηδία, 7’ 2011) / The Wilding (Γκραντ Σκικιούνα, Αυστραλία, 16’, 2011) / Cibrail (Τορ Ιμπεν, Γερμανία, 70’, 2010)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Harvest - Stadt Land Fluss (Μπένζαμιν Καντού, Γερμανία, 85’, 2011)

19.45 Christopher and his kind (Τζέφρι Σαξ, Μ. Βρετανία, 90’, 2011)

21.30 Daphne (Κλέρ Μπίβαν, Μ. Βρετανία, 2007)


Πέμπτη 10 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 El patio de mi casa (Πιλάρ Γκουτιέρεζ Αγκουάδο, Αργεντινή, 25’, 2010) / Emergency Exit (Ματιέ Ορσέλ & Αγκουστίν Μουνίζ, Αργεντινή, 62’, 2011)

19.45 Per formance Anxiety (Ράιντ Γουάτερερ, Η.Π.Α. , 15’, 2012) / The Perfect Family (Αν Ρέντον, Η.Π.Α., 84’, 2011)

21.45 Cloudburst (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς/Η.Π.Α., 95’, 2011, Παρουσία του Σκηνοθέτη)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Weekend (Αντριου Χέιγκ, Μ. Βρετανία, 97’, 2011)

20.00 The Night Watch (Ρίτσαρντ Λάξτον, Μ. Βρετανία, 90’, 2011)

21.45 31 Δεκεμβρίου (Ιωάννα Βακάλη, Ελλάδα, 5’, 2012) / Double fault (Ελίνα Φέσσα, Ελλάδα/USA, 17’, 2010) / Καλό Παιδί (Menelas, Ελλάδα, 10’, 2012) / Η Γυμνή Αλήθεια (Menelas, Ελλάδα, 30’, 2012) / The life and death of Celso Junior (Παναγιώτης Ευαγγελίδης, Ελλάδα, 48’, 2011)


Παρασκευή 11 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Crowned & Bound (Τζέφρι ΜακΧέιλ, Η.Π.Α., 2010, 21’) Beefcake (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς, 93’, 1998, Παρουσία του Σκηνοθέτη)

20.15 Arts + Crafts Spectacular #1 (Σεμπάστιεν Γουλφ & Ιαν Ρίτερσκαμπ, Γερμανία, 2’, 2010) / Tandem (Αντριαν Χιουμ Ρόμπινσον, Μ. Βρετανία, 12’, 2011) / The Hanging Garden (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς, 90’, 1997, Παρουσία του Σκηνοθέτη)

22.00 365 without 377 (Αντέλ Τούλι, Ιταλία, 53’, 2011) / Dunno Y... Na Jaane Kyon (Σανζάι Σάρμα, Ινδία, 113’, 2010, Παρουσία των Πρωταγωνιστών)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 El patio de mi casa (Πιλάρ Γκουτιέρεζ Αγκουάδο, Αργεντινή, 25’, 2010) / Emergency Exit (Μάθιου Ορσέλ & Αγκουστίν Μουνίθ, Αργεντινή, 62’, 2011)

19.45 Cloudburst (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς/Η.Π.Α., 95’, 2011)

21.30 80 Egunean (Τζον Γκαράνο, Χοσέ Μαρία Γενάγκα, Ισπανία, 104’, 2010)


Σάββατο 12 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

19.00 Israeli Shorts Boys (83 min, Παρουσία του Διευθυντή του Tel Aviv LGBT Fest)

20.45 Butch Tits (Τζεν Κρόδερς, Καναδάς, 4’, 2010) / Ms. Thing (Κάρεν Ξ. Τουλτσίνσκι, Η.Π.Α., 8’, 2010) / Mommy is Coming (Τσέριλ Ντούνιε, Γερμανία, 70’, 2012)

22.30 A lazy afternoon with Mario Montez (Τζον Χέις, Γερμανία, 7’, 2011) / Melting Away (Ντόρον Εραν, Ισραήλ, 86’, 2011)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Arts + Crafts Spectacular #1 (Σεμπάστιεν Γουλφ & Ιαν Ρίτερσκαμπ, Γερμανία, 2’, 2010) / The Perfect Family (Αν Ρέντον, Η.Π.Α., 84’, 2011)

19.40 Dunno Y... Na Jaane Kyon (Σανζάι Σάρμα, Ινδία, 113’, 2010)

22.00 The Hanging Garden (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς, 90’, 1997)


Κυριακή 13 Μαΐου

ΑΙΘΟΥΣΑ 1

18.00 Israeli Shorts Girls (73 min, Παρουσία του Διευθυντή του Tel Aviv LGBT Fest)

19.30 The Event (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς, 114’, 2003, Παρουσία του Σκηνοθέτη)

21.30 20 centímetros (Ραμόν Σαλαζάρ, Ισπανία, 112’, 2005)

ΑΙΘΟΥΣΑ 2

18.00 Butch Tits (Τζεν Κρόδερς, Καναδάς, 4’, 2010) / Ms. Thing (Κάρεν Ξ. Τουλτσίνκι, Η.Π.Α., 8’, 2010) / Mommy is Coming (Τσέριλ Ντούνιε, Γερμανία, 70’, 2012)

19.45 Crowned & Bound (Τζέφρι ΜακΧέιλ, Η.Π.Α., 2010, 21’) Beefcake (Τομ Φιτζέραλντ, Καναδάς, 93’, 1998)

21.45 Melting Away (Nτορόν Εράν, Ισραήλ, 86’, 2011)

Περισσότερες πληροφορίες για το Outview Film Festival μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα του Φεστιβάλ και στη σελίδα του στο Facebook.

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.