Ταινίες

Το Φεστιβάλ Ολυμπίας στην Αθήνα

0 στα 10

Από τις 11 έως και τις 17 Δεκεμβρίου το 17ο Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους έρχεται στην Αθήνα στην Αλκυονίδα με προβολές, εκδηλώσεις και έναν ολόκληρο κόσμο γεμάτο σινεμά.

Το Φεστιβάλ Ολυμπίας στην Αθήνα
Flix Team
Που παίζεται; Διάλεξε αίθουσα και ώρα προβολών σε όλη την Ελλάδα Που παίζεται;
Το Φεστιβάλ Ολυμπίας στην Αθήνα

Για μια εβδομάδα στην ανακαινισμένη Αλκυονίδα New Star Art Cinema, το 17ο Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και το Camera-Zizanio αποδεικνύουν πως το σινεμά είναι μαζί τέχνη, παιχνίδι, επιμόρφωση κι άνοιγμα του μυαλού και της καρδιάς.

Διαβάστε εδώ περισσότερα για το 17ο Φεστιβάλ Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου

16.00-17.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

17.00- 18.00 Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  • Ο καουμπόης στα χρώματα/The Cowboy – in color, animation, Trygve Nielsen, Norway, 2013, 7’
  • Η κότα και η κάμπια/Caterpillar and Hen, animation, Michela Donini and Katya Rinaldi, Italy, 2013, 10'
  • Παγιδεύοντας το λιοντάρι/Catching a lion, Vladimir Kanic, Croatia-Canada, 2013, 7'
  • Πίσω από την κουρτίνα/Behind the Curtain, Teemu Nikki, Finland, 2013, 7'
  • Αγγελική, Μαρία Σκουλά, Ελλάδα, 2014, 8’

18.15 Το πειραγμένο γκάζι/Booster, Daniel Lambo, Βέλγιο/Belgium, 2014, 82'

20.15 Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82'


Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου

16.00-17.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

17.00- 18.00 Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  • Μιμί & Λίζα-Αντίο γκρίζο/Mimi & Lisa: Farewell Color Grey, animation, Katarina Keresova, Σλοβακία/Slovakia, 2013, 7'
  • Μπλιάχ!/Yuk !, animation, Gabriel Jacquel, Γαλλία-Βέλγιο/France-Belgium, 2014, 12’
  • Το κοχύλι/A Shell, Maya Tiberman, Ισραήλ/Israel, 2013, 7'
  • Μακριά/Away, Roland Ferge, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 11'
  • Ο κόσμος του Αντριέν/The World of Adrien, Katerine Giguère, Καναδάς/Canada, 2013, 11'

18.15 Η λίγκα των παρανόμων/The Outlaw League, Jean Beaudry, Καναδάς/Canada, 2014, 90'

20.15 Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83'


Σάββατο 13 Δεκεμβρίου

16.00-17.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

17.00- 18.00 Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  • Λαμί/Lami, animation, Christophe Defaye and Olivier Defaye, Ιαπωνία- Γαλλία/Japan-France, 2013, 3'
  • Το κατσαρολάκι του Ανατόλ/Anatole's little saucepan, animation, Eric Montchaud, Γαλλία/France, 2014, 6’
  • Σήμα κινδύνου/Vigia, animation, Marcel Barelli, Ελβετία-Γαλλία/Switzerland-France, 2013, 8'
  • Ορφέας/Orpheus, Tina Smalcelj, Βοσνία-Ερζεγοβίνη/Bosnia & Herzegovina, 2013, 4’
  • Η εκτέλεση/The execution, Petra Szocs, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 14'
  • Τα παιδιά του Θεού/Children of God, Ahmed Yassin, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-Ουγγαρία/ Iraq-UK-Τhe Netherlands-Hungary, 2013, 10'

18.15 Σάνα, η μουσική του λύκου/Shana-The Wolf’s Music, Nino Jacusso, Ελβετία-Καναδάς/Switzerland-Canada, 2014, 96'

20.15 Τα μπλούζ των σπασμένων λόφων/Broken Hill Blues, Sofia Norlin, Σουηδία/Sweden, 2013, 80'


Κυριακή 14 Δεκεμβρίου

14.00-15.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

15.00- 16.00 Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  • Μέσα απ’ τα βάθη/Out from the Deep, animation, Katrin Novakovic, Κροατία/Croatia, 2013, 7'
  • Μπαμπάς/Papa, animation, Natalie Labarre, ΗΠΑ/USA, 2014, 6' (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων)
  • Σίσυ/Sissy, Siri Rutlin Harildstad, Νορβηγία/Norway 2013, 6'
  • Όλα γίνονται/Anything goes, Steven Wouterlood, Ολλανδία/The Netherlands 2014, 6' (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας)
  • Το Βαρέλι/The Barrel, Anabel Rodriguez Rios, Ηνωμένο Βασίλειο-Βενεζουέλα/UK-Venezuela, 2013, 11' (Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους)

16:00 Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Meinemann, Γερμανία/Germany 2014, 90 (Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους, Βραβείο ECFA)

18:00 Μητέρα, σ’ αγαπώ/ Mother I Love You, Janis Nirds, Λετονία/ Latvia 2013, 83' (Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Βραβείο Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους)

20:00 Ίσως αύριο/ Maybe Tomorrow, Alex K. Lee, Αυστρία/ Austria 2013, 88' (Βραβείο Kαλύτερης Tαινίας Mεγάλου Mήκους από την Παιδική Κριτική Επιτροπή)


Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου

16.00-17.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

17.00- 22.30 Ημέρα των ταινιών Ντοκιμαντέρ. Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού και μεσαίου μήκους

  • Στην άλλη πλευρά του δάσους/On the Other Side of the Woods, animation, Anu-Laura Tuttelberg, Εσθονία/Estonia, 2014, 10’
  • Παιδιά του ασύλου: Τζαμίλα, αν μπορούσα να πετάξω/Asylum Kids: Jamila, if only I could fly, Jannik Hastrup, Δανία/Denmark, 2013, 11’, animation Το κονσέρτο/The concert, Ilias Florakis, Ελλάδα/Greece, 2014, 5'
  • Με τη ροή του Δούναβη/Way of the Danube, Sabin Dorohoi, Ρουμανία/Romania, 2013, 13'
  • Ήταν κάποτε ένα δέντρο/Once Upon a Tree, Marleen van der Werf, Ολλανδία/The Netherlands, 2013, 15'

Τρίτη 16 Δεκεμβρίου

16.00-17.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

17.00- 18.00 Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  • Μουσαφίρης στην πόρτα μου/Guests at my home, animation, Oleg Fedchenko, Ουκρανία/Ukraine, 2013, 5'
  • Φαντασιοπληξία/Imaginarium, animation, Pedro Resende, Carlos Quesada, Helene Vizcaino Cuenca, Ηνωμένο Βασίλειο-Ισπανία- Πορτογαλία- Γερμανία/UK-Spain-Portugal-Germany, 2014, 8'
  • Γιος/Son, Kristoffer Kiorboe, Δανία/Denmark, 2014, 20'
  • Η κυριαρχία της αγάπης/The Governance of Love, Adela Kaczmarek, Πολωνία/Poland, 2013, 13'

18.15 Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Heinemann, Γερμανία/Germany, 2014, 90’

20.15 Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82'


Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου

16.00-17.00 Επιλεγμένες ταινίες από την 14η Camera Zizanio

17.00- 18.00 Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ

  • Ο άψογος κύριος Ευτύχης/The Impeccable Mr. Happy, animation, Kaisa Pentilla, Φινλανδία/Finland, 2014, 20’,
  • Προαύλιο/Schoolyard, Rinio Dragasaki, Ελλάδα/Greece, 2013, 10'
  • Καυτός ήλιος/Solecito, Oscar Ruiz Navia, Κολομβία-Γαλλία-Δανία/Colombia-France-Denmark, 2013, 20'

18.15 Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83'

Διαβάστε ακόμη:

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.