53o Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

ΚΡΙΤΙΚΗ 31 OCT 2012

Από τις 2 έως τις 11 Νοεμβρίου, το 53ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στρέφει το βλέμμα του στην αφρόκρεμα της διεθνούς και ελληνικής παραγωγής.

Βρείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμα των προβολών του 53ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης:


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012

ΟΛΥΜΠΙΟΝ

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 17:00 Μποέμικη ζωή (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γαλλία-Σουηδία-Γερμανία, 100')
  • 19:30 Η Γυναίκα με τα Σπίρτα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Σουηδία, 70')
  • 21:30 Σκιές στον Παράδεισο (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 76')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 19:30 Eight-minute Deadline (Ζίνα Παπαδοπούλου, Πέτρος Παπαδόπουλος, Ελλάδα, 8')
  • 19:30 Nobody’s perfetc (Δέσποινα Καβύρη, Γιώργος Μαντζουρανίδης, Ελλάδα, 10')
  • 19:30 The Summer After (Βασίλης Τζιώκας, Ελλάδα, 3')
  • 19:30 Αρούντελ (Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη, Ελλάδα, 18')
  • 19:30 Θόλος (Κατερίνα Γεροθανάση, Νίκος Αποστολόπουλος, Ελλάδα, 21')
  • 19:30 Καθαρό ραδιόφωνο (Γιώργος Τελτζίδης, Ελλάδα, 14')
  • 19:30 Μακαρισμοί (Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία, 16')
  • 19:30 Παγόβουνο (Κωνσταντίνος Γεραμπίνης, Ελλάδα-Mεγ. Βρετανία, 18')
  • 22:00 11:50 (Στυλιανός Κωνσταντίνου, Κύπρος, 15')
  • 22:00 Evergreen (Ιφιγένεια Κοτσώνη, Ελλάδα, 14')
  • 22:00 Family Tree (Φωκίων Μπόγρης, Ελλάδα, 10')
  • 22:00 Ghost in the Machine (Όλιβερ Κρίμπας, Mεγ. Βρετανία, 18')
  • 22:00 Η πηγή της νιότης (Παναγιώτης Ράππας, Ελλάδα, 16')
  • 22:00 Ο καθρέφτης του Λόρδου Πατσόγκ (Ελίνα Πάνικ, Ελλάδα, 13')
  • 22:00 Τσέλσι-Μπαρτσελόνα (Αλέξανδρος Χαντζής, Ελλάδα, 17')
  • 22:00 Χαμομήλι (Νεριτάν Ζιντζιρία, Ελλάδα, 15')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 15:45 Σύννεφο 9 (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 98')
  • 18:00 Άριελ (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 79')
  • 20:00 Μακριά πετούν τα Σύννεφα - 96' (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 96')
  • 22:30 Οι Λένινγκραντ Κάουμποϊς Πάνε Αμέρικα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Σουηδία, 78')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 17:30 Καλοκαίρι στο Βερολίνο - (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 107')
  • 20:00 Ποιος φοβάται τους γάτους της Περσίας; (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιράν, 106')
  • 22:00 Έγκλημα και τιμωρία - (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 93')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 18:00 Νύχτα Σιωπής (Ρέις Τσελίκ, Τουρκία, 92')
  • 20:30 30-40-50 - (Ιούλια Ρουτζίνα / Εύα Περβολόβιτσι /Στάνκα Ράντου, Ρουμανία, 25')
  • 20:30 Να Οδηγήσω, Μπαμπά; (Μίχα Χότσεβαρ, Σλοβενία, 14')
  • 20:30 Στολίδι της Ψυχής (Ιρένα Γιούκιτς Πράνγιτς, Κροατία, 10')
  • 20:30 Το πάρτι (Αντριάν Σιτάρου, Ρουμανία, 18')
  • 20:30 Χωρίς Φωνή (Λ. Ρεζάν Γιεσιλμπάς, Τουρκία, 15')
  • 23:00 Δύση (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 105')

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012

OΛYMΠION

  • 11:00 Μποέμικη ζωή (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γαλλία-Σουηδία-Γερμανία, 100')
  • 13:30 Σύννεφο 9 - (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 98')
  • 15:45 Αγάπη (Σλάβομιρ Φαμπίτσκι, Πολωνία, 105')
  • 18:00 Μια πειρατεία (Τομπίας Λίντχολμ, Δανία, 99')
  • 20:00 Capital (Κώστας Γαβράς, Γαλλία, 114')
  • 23:00 Κλειδαρότρυπα (Γκάι Μάντιν, Καναδάς, 93')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 13:00 Μισοφέγγαρο (Μπαχμάν Γκομπαντί, Αυστρία-Γαλλία-Ιράν-Ιράκ, 107')
  • 15:15 Ο Γιούχα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 78')
  • 17:00 Σαν σε όνειρο (Μιγκέλ Γκόμες, Πορτογαλία-Γερμανία-Γαλλία-Βραζιλία, 110')
  • 19:30 Η Αγία Τετράς (Γιαν Χρέμπεϊκ, Τσεχία, 78')
  • 22:00 Το πλοίο για την Παλαιστίνη (Νίκος Κούνδουρος, Ελλάδα,120')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Πάντα φταίει ο άλλος (Λαρς-Γκούναρ Λοτς, Γερμανία, 93')
  • 17:00 Loveless Zoritsa (Χριστίνα Χατζηχαραλάμπους / Ράντοσλαβ Πάβκοβιτς, Σερβία-Ελλάδα-Κύπρος-Πολωνία, 80')
  • 19:30 Μπιγκ Χιτ (Κάρολος Ζωναράς, Ελλάδα, 95')
  • 22:00 Κίτρινη πόλη (Σάββας Κατιρτζίδης, Ελλάδα, 98')
  • 24:00 Η ανταρσία της κόκκινης Μαρίας (Κώστας Ζάπας, Ελλάδα, 95')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

13:00 Ο Ανθρωπος χωρίς Παρελθόν (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 97') 15:30 Η Γη της Ελπίδας (Σιόν Σόνο, Ιαπωνία, 133') 18:00 Ο Καουμπόης (Μπάουντεβαϊν Κόολε, Ολλανδία, 81') 19:45 Τα Παιδιά του Πολέμου (Κέιτ Σόρτλαντ, Αυστραλία-Μεγ.Βρετανία-Γερμανία, 108') 22:30 Ωρες Μουσείου (Τζεμ Κόεν, Αυστρία-ΗΠΑ, 106')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 13:00 Ουΐσκι με βότκα (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 104')
  • 15:00 Παράνομος έρωτας (Μπενγιαμίν Άβιλα, Αργεντινή-Ισπανία-Βραζιλία, 110')
  • 17:30 Το θετό αγόρι (Μάρκους Ίμποντεν, Γερμανία-Ελβετία, 108')
  • 20:00 Η μάγισσα του πολέμου (Κιμ Νουέν, Καναδάς, 90')
  • 22:00 Στα βαθιά (Μπάλτασαρ Κόρμακουρ, Ισλανδία-Νορβηγία, 93')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Η γυναίκα με τα σπίρτα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία - Σουηδία, 70')
  • 18:00 Μέσα (Ζέκι Ντεμίρκουμπουζ, Τουρκία, 107')
  • 18:00 Μούσα (Σερχάτ Καράασλαν, Τουρκία, 18')
  • 20:30 Πέρα απ’ το λόφο (Εμίν Αλπέρ, Τουρκία-Ελλάδα, 94')
  • 23:00 Ιστορίες από τη Χρυσή Εποχή (Κριστιάν Μουντζίου / Χάνο Χόφερ / Ραζβάν Μαρκουλέσκου / Ιοάνα Ουρικάρου, Ρουμανία, 155')
  • 23:00 Το κορίτσι με τη γαλοπούλα (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 20')

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012

OΛYMΠION

  • 13:00 Μισοφέγγαρο (Μπαχμάν Γκομπαντί, Αυστρία-Γαλλία-Ιράν-Ιράκ, 107')
  • 15:45 Τα παιδιά της Κινσάσα (Μαρκ-Ανρί Βαϊνμπέργκ, Βέλγιο-Γαλλία, 85')
  • 18:00 Οι μικρές μας διαφορές (Σιλβί Μισέλ, Γερμανία, 80')
  • 20:00 Η εποχή του Ρινόκερου (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιρακινό Κουρδιστάν-Τουρκία, 90')
  • 22:30 Ζωή (Βασίλι Σιγκάρεφ, Ρωσία, 119')

    ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 13:00 Μικρά Ψέματα, Μεγάλες Απιστίες (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 105')

  • 15:15 Οι Λένινγκραντ Κάουμποϊς πάνε Αμέρικα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Σουηδία, 78')
  • 17:00 Μονάχα ο Ανεμος (Μπενς Φλίγκαουφ, Ουγγαρία-Γαλλία-Γερμανία, 87')
  • 19:30 Καραβάτζο (Ντέρεκ Τζάρμαν, Μεγ.Βρετανία, 93')
  • 22:00 Ουΐσκι με βότκα (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 104')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Παρβίζ (Ματζίντ Μπαρζεγκάρ, Ιράν, 107')
  • 17:00 Τοπίο στην ομίχλη (Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα,127')
  • 19:30 Τηλεμάχεια (Αλεξάντερ Νάλι, Μεγ. Βρετανία-Ελλάδα, 119')
  • 22:00 Loveless Zoritsa (Χριστίνα Χατζηχαραλάμπους, Ράντοσλαβ Πάβκοβιτς, Σερβία-Ελλάδα-Κύπρος-Πολωνία, 80')
  • 24:00 Ιαπωνία Ιαπωνία (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ-ΗΠΑ-Γερμανία, 65')
  • 24:00 Χα! Φρικτοί εξωτερικοί χώροι (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ, 28')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 13:00 Μεθυσμένα Άλογα (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιράν, 80'
  • 15:45 Ωρες Μουσείου (Τζεμ Κόεν, Αυστρία-ΗΠΑ, 106')
  • 18:00 Μια πειρατεία (Τομπίας Λίντχολμ, Δανία, 99')
  • 20:15 Αγάπη (Σλάβομιρ Φαμπίτσκι, Πολωνία, 105')

    - 22:45 Κλειδαρότρυπα (Γκάι Μάντιν, Καναδάς, 93')

    TZON KAΣΣABETHΣ

  • 13:00 Έγκλημα και Τιμωρία (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 93')

  • 15:00 Στα βαθιά (Μπάλτασαρ Κόρμακουρ, Ισλανδία-Νορβηγία, 93')
  • 17:15 Το φορτίο του νεκρού (Τζάρεντ Μοσέ, ΗΠΑ, 93')
  • 19:30 Σαν σε όνειρο (Μιγκέλ Γκόμες, Πορτογαλία-Γερμανία-Γαλλία-Βραζιλία, 110')
  • 22:00 Η μάγισσα του πολέμου (Κιμ Νουέν, Καναδάς, 90')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Η ομορφιά σου δεν αξίζει τίποτα (Χουσεΐν Ταμπάκ, Αυστρία, 85')
  • 18:00 Νύχτα σιωπής (Ρέις Τσελίκ, Τουρκία, 92')
  • 20:30 Η Αγία Τετράς (Γιαν Χρέμπεϊκ, Τσεχία, 78')
  • 23:00 Ζάπινγκ (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 15')
  • 23:00 Η χορωδία των πυροσβεστών (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 30')
  • 23:00 Μαριάνα (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 16')
  • 23:00 Τίποτα στην τύχη (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 17')
  • 23:00 Το χέρι του Παουλίστα (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 15')

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012

OΛYMΠION

  • 15:45 Μούχλα (Αλί Αϊντίν, Τουρκία-Γερμανία, 94')
  • 18:00 Ταμπούρ (Βαχίντ Βακιλιφάρ, Ιράν, 84')
  • 20:00 Το λιμάνι της Χάβρης (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία - Γαλλία - Γερμανία, 93')
  • 22:30 Η εποχή του Ρινόκερου (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιρακινό Κουρδιστάν-Τουρκία, 90')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 14:30 Ποιος φοβάται τους γάτους της Περσίας; (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιράν, 106')
  • 17:00 Τ’όνομά μου είναι Λι (Αντρέα Σέγκρε, Ιταλία-Γαλλία, 100')
  • 19:30 Και οι χελώνες μπορούν να πετάξουν (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιρακινό Κουρδιστάν, 95')
  • 22:00 Μποέμικη ζωή (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γαλλία-Σουηδία-Γερμανία, 100')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Το φορτίο του νεκρού (Τζάρεντ Μοσέ, ΗΠΑ, 93')
  • 17:00 Μπιγκ Χιτ (Κάρολος Ζωναράς, Ελλάδα, 95')
  • 19:30 Το πλοίο για την Παλαιστίνη (Νίκος Κούνδουρος, Ελλάδα, 120')
  • 22:00 Red City (Μάνος Τσίζεκ, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία, 100')
  • 24:00 The Last Porn Movie (Κώστας Ζάπας, Ελλάδα, 100')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 13:30 Ο Φοιτητής (Νταρεζάν Ομιρμπάγεφ, Καζακστάν, 90')
  • 15:45 Ζωή (Βασίλι Σιγκάρεφ, Ρωσία, 119')
  • 18:15 Οι μικρές μας διαφορές (Σιλβί Μισέλ, Γερμανία, 80')
  • 20:30 Τα παιδιά της Κινσάσα (Μαρκ-Ανρί Βαϊνμπέργκ, Βέλγιο-Γαλλία, 85')
  • 22:15 Παρβίζ (Ματζίντ Μπαρζεγκάρ, Ιράν, 107')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 13:00 Ο άνθρωπος χωρίς παρελθόν (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 97')
  • 15:15 Η ομορφιά σου δεν Αξίζει Τίποτα (Χουσεΐν Ταμπάκ, Αυστρία, 85')
  • 17:30 Δωμάτιο 514 (Σαρόν Μπαρ-Ζιβ, Ισραήλ, 90')
  • 20:00 Fill the Void (Ράμα Μπέρσταϊν, Ισραήλ, 90')
  • 22:15 Η τελευταία Φορά που Eίδα το Μακάο (Ζουάου Πέντρου Ροντρίγκες, Ζουάου Ρούι Γκουέρα Ντα Μάτα, Πορτογαλία-Γαλλία, 85')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Πέρα απ’ το λόφο (Εμίν Αλπέρ, Τουρκία-Ελλάδα, 94')
  • 18:00 Εξω στο σκοτάδι (Μάικλ Μέιερ, Ισραήλ-ΗΠΑ, 96')
  • 20:30 4 μήνες, 3 εβδομάδες και 2 μέρες (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 113')
  • 23:00 Στιγμιότυπο (Μάγια Μίλος, Σερβία, 102')

ΤΡΙΤΗ 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012

OΛYMΠION

  • 13:00 Και οι χελώνες μπορούν να πετάξουν (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιρακινό Κουρδιστάν, 95')
  • 15:45 Εδώ κι εκεί (Αντόνιο Μέντεθ Εσπάρθα, Ισπανία- ΗΠΑ-Μεξικό, 110')
  • 18:00 Ένας μήνας στην Ταϊλάνδη (Πάουλ Νεγκοέσκου, Ρουμανία, 85)'
  • 20:30 Η πέτρα της υπομονής (Ατίκ Ραχιμί, Γαλλία-Γερμανία-Αφγανιστάν, 98')
  • 22:30 Νεκρή Ευρώπη (Τόνι Κράβιτς, Αυστραλία-Μεγ.Βρετανία, 84')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 14:15 Μισοφέγγαρο (Μπαχμάν Γκομπαντί, Αυστρία-Γαλλία-Ιράν-Ιράκ, 107')
  • 16:45 Playtime (Ζακ Τατί, Γαλλία-Ιταλία, 124')
  • 19:30 Φώτα στο σούρουπο (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία - Γερμανία - Γαλλία, 80')
  • 21:30 Μεθυσμένα Άλογα (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιράν, 80')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Ο Θίασος (Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα, 230')
  • 19:30 Kame Koummando (Μανόλης Δαμιανάκης, Ελλάδα, 78')
  • 21:30 Τηλεμάχεια (Αλεξάντερ Νάλι, Μεγ. Βρετανία-Ελλάδα, 119')
  • 24:00 Η επιστροφή του Κρόνου (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ-ΗΠΑ-Γερμανία, 97')
  • 24:00 Η ηλεκτρική σκούπα (Λιόρ Σαμρίζ, Γερμανία, 7')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 15:45 Προδοσία (Κίριλ Σερέμπρενικοφ, Ρωσία, 115')
  • 18:00 Ταμπούρ (Βαχίντ Βακιλιφάρ, Ιράν, 84')
  • 20:15 Μούχλα (Αλί Αϊντίν, Τουρκία-Γερμανία, 94')
  • 22:30 Έξω στο σκοτάδι (Μάικλ Μέιερ, Ισραήλ-ΗΠΑ, 96')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 15:00 Ο φοιτητής (Νταρεζάν Ομιρμπάγεφ, Καζακστάν, 90')
  • 17:30 Fill the Void (Ράμα Μπέρσταϊν, Ισραήλ, 90')
  • 20:00 Γίνεται από στάχτη (Ιβέτα Γκρόφοβα, Σλοβακία-Τσεχία, 80')
  • 22:00 Γλάρος (Μιγκέλ Άνχελ Χιμένεθ, Ισπανία-Γεωργία-Ρωσία, 97')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Δωμάτιο 514 (Σαρόν Μπαρ-Ζιβ, Ισραήλ, 90')
  • 18:00 30-40-50 (Ιούλια Ρουτζίνα, Εύα Περβολόβιτσι, Στάνκα Ράντου, Ρουμανία, 25')
  • 18:00 Να οδηγήσω, μπαμπά; (Μίχα Χότσεβαρ, Σλοβενία, 14')
  • 18:00 Στολίδι της ψυχής (Ιρένα Γιούκιτς Πράνγιτς, Κροατία, 10')
  • 18:00 Το πάρτι (Αντριάν Σιτάρου, Ρουμανία, 18')
  • 18:00 Χωρίς φωνή (Λ. Ρεζάν Γιεσιλμπάς, Τουρκία, 15')
  • 20:30 Τα παιδιά του Σεράγεβο (Αιντα Μπέγκιτς, Βοσνία-Ερζεγοβίνη-Γερμανία-Γαλλία-Τουρκία, 90')
  • 23:00 Δύση (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 105')

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2012

OΛYMΠION

  • 15:30 Το χρώμα του χαμαιλέοντα (Εμίλ Χρίστοφ, Βουλγαρία, 114')
  • 18:00 Χαρά (Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα, 80')
  • 20:00 Πίσω από τους λόφους (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 150')
  • 23:15 Παράδεισος του έρωτα (Ούλριχ Ζάιντλ, Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία, 120')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 15:00 Μικρά ψέματα, μεγάλες απιστίες (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 105')
  • 17:30 Σκιές στον παράδεισο (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 76')
  • 19:30 Αγλαΐα (Κριστίνα Ντέακ, Ουγγαρία-Πολωνία-Ρουμανία, 116')
  • 22:15 Ο Γιούχα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 78')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Κίτρινη πόλη (Σάββας Κατιρτζίδης, Ελλάδα, 98')
  • 17:00 Red City (Μάνος Τσίζεκ, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία, 100')
  • 19:30 Papadopoulos & Sons (Μάρκος Μάρκου, Μεγ. Βρετανία-Ελλάδα, 105')
  • 22:00 The Capsule (Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Ελλάδα, 35')
  • 22:00 Χιγκίτα (The Boy, Ελλάδα, 67')
  • 0:15 Uncut Family (Κώστας Ζάπας, Ελλάδα, 75')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 13:00 Ποιος φοβάται τους γάτους της Περσίας; (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιράν, 106')
  • 15:30 Γλάρος (Μιγκέλ Άνχελ Χιμένεθ, Ισπανία-Γεωργία-Ρωσία, 97')
  • 17:45 Ένας μήνας στην Ταϊλάνδη (Πάουλ Νεγκοέσκου, Ρουμανία, 85')
  • 20:15 Εδώ κι εκεί (Αντόνιο Μέντεθ Εσπάρθα, Ισπανία- ΗΠΑ-Μεξικό, 110')
  • 22:30 Στην κρεβατοκάμαρα (Τομάς Βασιλέφσκι, Πολωνία, 76')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 13:00 Γίνεται από στάχτη (Ιβέτα Γκρόφοβα, Σλοβακία-Τσεχία, 80')
  • 15:00 Το φως της μέρας (Τίτσα Κόβι, Ράινερ Φρίμελ, Αυστρία, 90')
  • 17:30 Πέμπτη με Κυριακή (Ντομίνγκα Σοτομαγιόρ, Χιλή-Ολλανδία, 94')
  • 20:00 Περνώντας σύνορα (Φλόριαν Φλίκερ, Αυστρία, 85')
  • 22:00 Στάρλετ (Σον Μπέικερ, ΗΠΑ, 104')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Η τελευταία φορά που είδα το Μακάο (Ζουάου Πέντρου Ροντρίγκες, Ζουάου Ρούι Γκουέρα Ντα Μάτα, Πορτογαλία-Γαλλία, 85')
  • 17:45 Ζάπινγκ (Cristian Mungiu, Ρουμανία, 15')
  • 17:45 Η χορωδία των πυροσβεστών (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 30')
  • 17:45 Μαριάνα ((Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 16')
  • 17:45 Τίποτα στην τύχη (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 17')
  • 17:45 Το χέρι του Παουλίστα (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 15')
  • 20:30 Μέσα (Ζέκι Ντεμίρκουμπουζ, Τουρκία, 107')
  • 20:30 Μούσα (Σερχάτ Καράασλαν, Τουρκία, 18')
  • 23:00 Oλοι στην οικογένειά μας (Ράντου Zούντε, Ρουμανία-Ολλανδία, 108')

ΠΕΜΠΤΗ 8 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

OΛYMΠION

  • 15:30 Επίλογος (Αμίρ Μανόρ, Ισραήλ, 96')
  • 18:00 Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού (Εκτορας Λυγίζος, Ελλάδα, 80')
  • 20:00 Ο θίασος (Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα, 230')

    ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 15:00 Οι Λένινγκραντ Κάουμποϊς πάνε Αμέρικα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Σουηδία, 78')

  • 17:00 Αριελ (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 74')
  • 19:30 Ουΐσκι με βότκα (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 104')
  • 22:00 Αγλαΐα (Κριστίνα Ντέακ, Ουγγαρία-Πολωνία-Ρουμανία, 116')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Kame Koummando (Μανόλης Δαμιανάκης, Ελλάδα, 78')
  • 17:00 The Capsule (Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Ελλάδα, 35')
  • 17:00 Χιγκίτα (The Boy, Ελλάδα, 67')
  • 19:30 11 συναντήσεις με τον πατέρα μου (Νίκος Κορνήλιος, Ελλάδα, 90')
  • 22:00 Χαρά (Ηλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα, 80')
  • 24:00 Μυθολογία του περιθωρίου (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ-ΗΠΑ-Γερμανία, 80')
  • 24:00 Πέρα απ΄τον έρωτα και τη συντροφικότητα (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ-Γερμανία, 18')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 13:00 Φώτα στο σούρουπο (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 80')
  • 15:45 Νουρ (Τσααλά Ζεντζιρτζί, Γκιγιόμ Τζοβανετί, Πακιστάν-Γαλλία-Τουρκία, 78')
  • 18:00 Να πετάξω με τον γερανό (Λι Ρούιτζουν, Κίνα, 99')
  • 20:30 Το χρώμα του χαμαιλέοντα (Εμίλ Χρίστοφ, Βουλγαρία, 114')
  • 23:00 Αναλαμπές στο Πεκίνο (Ζανγκ Γιουάν, Κίνα, 96')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 15:00 Ένας κόσμος μυστικός (Γκαμπριέλ Μαρίνιο, Μεξικό, 87')
  • 17:15 Κάτι σαν έρωτας (Αμπάς Κιαροστάμι, Γαλλία-Ιαπωνία, 109')
  • 19:30 Μετά τη Λουτσία (Μισέλ Φράνκο, Μεξικό, 103')
  • 22:00 Το φως της μέρας (Τίτσα Κόβι, Ράινερ Φρίμελ, Αυστρία, 90')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 13:00 Περνώντας σύνορα (Φλόριαν Φλίκερ, Αυστρία, 85')
  • 15:30 Στην κρεβατοκάμαρα (Τομάς Βασιλέφσκι, Πολωνία, 76')
  • 18:00 Τα παιδιά του Σεράγεβο (Αιντα Μπέγκιτς, Βοσνία-Ερζεγοβίνη-Γερμανία-Γαλλία-Τουρκία, 90')
  • 20:30 4 μήνες, 3 εβδομάδες και 2 μέρες (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 113')
  • 23:00 Με το φως της μέρας (Γκόραν Πασκάλιεβιτς, Σερβία-Κροατία-Γαλλία, 90')

MOYΣEIO KINHMATOΓPAΦOY ΘEΣΣAΛONIKHΣ

  • 20:30 Εγκον Σίλε – Εγώ λάτρεψα το γυμνό (Χέρμπερτ Βέσελι, Λίο Τισάτ, Δυτική Γερμανία-Γαλλία-Αυστρία, 95')

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

OΛYMΠION

  • 15:15 Νοτιοδυτικά (Εντουάρντο Νούνες, Βραζιλία, 128')
  • 18:00 Δεν είμαι χίπστερ (Ντέστιν Ντάνιελ Κρέτον, ΗΠΑ, 91')
  • 20:15 Στα μισά του δρόμου (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 110')
  • 22:45 Παράδεισος της πίστης (Ούλριχ Ζάιντλ, Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία, 113')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 12:30 Μορφές της νύχτας (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 104')
  • 15:00 Σύννεφο 9 (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 98')
  • 17:30 Στούντιο ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν (Πίτερ Στρίκλαντ, Μεγ. Βρετανία, 92')
  • 19:30 Ταξίδι στα Κύθηρα (Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα,137')
  • 22:00 Βιγέγας (Γκονσάλο Τομπάλ, Αργεντινή-Ολλανδία-Γαλλία, 98')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 14:30 Ήχοι της γειτονιάς (Κλέμπερ Μεντόνσα Φίλιου, Βραζιλία, 131')
  • 17:30 11 συναντήσεις με τον πατέρα μου (Νίκος Κορνήλιος, Ελλάδα, 90')
  • 19:30 Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους; (Κωνσταντίνα Βούλγαρη, Ελλάδα, 88')
  • 22:00 Το αγόρι τρώει το φαγητό του πουλιού (Έκτορας Λυγίζος, Ελλάδα, 80')
  • 24:00 Μικρές ελευθερίες (Κώστας Ζάπας, Ελλάδα-Δανία, 82')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 15:30 Ασάλευτη ζωή (Σεμπάστιαν Μάιζε, Αυστρία, 78')
  • 17:45 Ένας κόσμος μυστικός (Γκαμπριέλ Μαρίνιο, Μεξικό, 87')
  • 20:15 Επίλογος (Αμίρ Μανόρ, Ισραήλ, 96')
  • 22:45 Το πρόσωπο της ομίχλης (Σεργκέι Λοζνίτσα, Γερμανία-Ρωσία-Λετονία-Ολλανδία-Λευκορωσία, 128')

TZON KAΣΣABETHΣ

-15:45 Καμιόνι (Ραφαέλ Ουεγιέ, Καναδάς, 94') - 17:45 NO (Πάμπλο Λαραΐν, Χιλή-ΗΠΑ-Μεξικό, 117') - 20:00 Η Βιολέττα πήγε στον ουρανό (Αντρές Γουντ, Χιλή-Αργεντινή-Βραζιλία, 110') - 22:30 Η Κρέιζι κι ο Θιφ (Κόρι Μακ Άμπι, ΗΠΑ, 52')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Πέμπτη με Κυριακή (Ντομίνγκα Σοτομαγιόρ, Χιλή-Ολλανδία, 94')
  • 18:00 Όλοι στην οικογένειά μας (Ράντου Zούντε, Ρουμανία-Ολλανδία, 108')
  • 20:15 Πίσω από τους λόφους (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 150')
  • 23:00 Στιγμιότυπο (Μάγια Μίλος , Σερβία, 102')

MOYΣEIO KINHMATOΓPAΦOY ΘEΣΣAΛONIKHΣ

  • 20:30 Ο λαϊκός ζωγράφος Πιροσμανί (Γιόργκι Σενγκελάγια, Σοβιετική Ένωση, 85')

OΛYMΠION

  • 21:00 Τελετή Λήξης / Στη χώρα των άλλων (Χονγκ Σανγκ-σου, Νότιος Κορέα, 89')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 15:15 Ο Γιούχα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 78')
  • 17:00 Μορφές της νύχτας (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 104')
  • 19:30 Ο άνθρωπος χωρίς παρελθόν (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία - Γερμανία - Γαλλία, 97')
  • 22:00 Παράνομος έρωτας (Μπενγιαμίν Άβιλα, Αργεντινή-Ισπανία-Βραζιλία, 110')

    TΩNIA MAPKETAKH

  • 15:00 Βιγέγας (Γκονσάλο Τομπάλ, Αργεντινή-Ολλανδία-Γαλλία, 98')

  • 17:00 Συγχαρητήρια στους αισιόδοξους; (Κωνσταντίνα Βούλγαρη, Ελλάδα, 88')
  • 19:30 Eight-minute Deadline (Ζίνα Παπαδοπούλου, Πέτρος Παπαδόπουλος, Ελλάδα, 8')
  • 19:30 Nobody’s perfetc (Δέσποινα Καβύρη, Γιώργος Μαντζουρανίδης, Ελλάδα, 10')
  • 19:30 The Summer After (Βασίλης Τζιώκας, Ελλάδα, 3')
  • 19:30 Αρούντελ (Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη, Ελλάδα, 18')
  • 19:30 Θόλος (Κατερίνα Γεροθανάση, Νίκος Αποστολόπουλος, Ελλάδα, 21')
  • 19:30 Καθαρό ραδιόφωνο (Γιώργος Τελτζίδης, Ελλάδα, 14')
  • 19:30 Μακαρισμοί (Αριστοτέλης Μαραγκός, Ελλάδα-Μεγ. Βρετανία, 16')
  • 19:30 Παγόβουνο (Κωνσταντίνος Γεραμπίνης, Ελλάδα-Mεγ. Βρετανία, 18')
  • 22:00 11:50 (Στυλιανός Κωνσταντίνου, Κύπρος, 15')
  • 22:00 Evergreen (Ιφιγένεια Κοτσώνη, Ελλάδα, 14')
  • 22:00 Family Tree (Φωκίων Μπόγρης, Ελλάδα, 10')
  • 22:00 Ghost in the Machine (Όλιβερ Κρίμπας, Mεγ. Βρετανία, 18')
  • 22:00 Η πηγή της νιότης (Παναγιώτης Ράππας, Ελλάδα, 16')
  • 22:00 Ο καθρέφτης του Λόρδου Πατσόγκ (Ελίνα Πάνικ, Ελλάδα, 13')
  • 22:00 Τσέλσι-Μπαρτσελόνα (Αλέξανδρος Χαντζής, Ελλάδα, 17')
  • 22:00 Χαμομήλι (Νεριτάν Ζιντζιρία, Ελλάδα, 15')
  • 0:15 Αλβανία (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ, 7')
  • 0:15 Καθρέφτες για πρίγκιπες (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ- Γερμανία, 63')
  • 0:15 Προτού μαραθούν τα ρόδα της φιλίας, μαράθηκε η φιλία (Λιόρ Σαμρίζ, Γερμανία, 7')
  • 0:15 Το μαγικό γραφείο (Λιόρ Σαμρίζ, Ισραήλ-Γερμανία, 10')

    ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 14:45 Δεν είμαι χίπστερ (Ντέστιν Ντάνιελ Κρέτον, ΗΠΑ, 91')

  • 17:15 Νοτιοδυτικά (Εντουάρντο Νούνες, Βραζιλία, 128')
  • 20:30 Ο Καουμπόης (Μπάουντεβαϊν Κόολε, Ολλανδία, 81')
  • 23:00 Νεκρή Ευρώπη (Τόνι Κράβιτς, Αυστραλία-Μεγ.Βρετανία, 84')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 13:00 Μακριά πετούν τα σύννεφα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 96')
  • 15:00 Αναλαμπές στο Πεκίνο (Ζανγκ Γιουάν, Κίνα, 96')
  • 17:00 Κιντ (Φιν Τροχ, Βέλγιο, 90')
  • 19:30 Το πρόσωπο της ομίχλης (Σεργκέι Λοζνίτσα, Γερμανία-Ρωσία-Λετονία-Ολλανδία-Λευκορωσία, 128')
  • 22:30 Η πέτρα της υπομονής (Ατίκ Ραχιμί, Γαλλία-Γερμανία-Αφγανιστάν, 98')

    ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Ήχοι της γειτονιάς (Κλέμπερ Μεντόνσα Φίλιου, Βραζιλία, 131) '

  • 18:00 Ασάλευτη ζωή (Σεμπάστιαν Μάιζε, Αυστρία, 78')
  • 20:30 Με το φως της μέρας (Γκόραν Πασκάλιεβιτς, Σερβία-Κροατία-Γαλλία, 90')
  • 22:30 Ιστορίες από τη Χρυσή Εποχή (Κριστιάν Μουντζίου, Χάνο Χόφερ, Ραζβάν Μαρκουλέσκου, Ιοάνα Ουρικάρου, Ρουμανία, 155')
  • 22:30 Το κορίτσι με τη γαλοπούλα (Κριστιάν Μουντζίου, Ρουμανία, 20')

MOYΣEIO KINHMATOΓPAΦOY ΘEΣΣAΛONIKHΣ

  • 20:30 Ο ζωγράφος Πικάσο (Λουτσιάνο Εμέρ, Ιταλία, 60')

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

OΛYMΠION

  • 13:00 Καλοκαίρι στο Βερολίνο (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 107')
  • 15:45 Το θετό αγόρι (Μάρκους Ίμποντεν, Γερμανία-Ελβετία, 108')
  • 18:00 Τα παιδιά του πολέμου (Κέιτ Σόρτλαντ, Αυστραλία-Μεγ.Βρετανία-Γερμανία, 108')
  • 23:00 Πάντα φταίει ο άλλος (Λαρς-Γκούναρ Λοτς, Γερμανία, 93')

ΠΑΥΛΟΣ ΖΑΝΝΑΣ

  • 13:00 Έγκλημα και τιμωρία (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 93')
  • 15:00 Μακριά πετούν τα σύννεφα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 96')
  • 17:00 Φώτα στο σούρουπο (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία-Γερμανία-Γαλλία, 80')
  • 19:30 Στα μισά του δρόμου (Αντρέας Ντρέζεν, Γερμανία, 110')
  • 22:00 Άριελ (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 74')

TΩNIA MAPKETAKH

  • 17:00 Τοπίο στην ομίχλη (Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα, 127')
  • 19:30 Ταξίδι στα Κύθηρα (Θόδωρος Αγγελόπουλος, Ελλάδα, 137')
  • 22:00 Η εποχή του ρινόκερου (Μπαχμάν Γκομπαντί, Ιρακινό Κουρδιστάν-Τουρκία, 90')

ΦPINTA ΛIAΠΠA

  • 15:45 Να πετάξω με τον γερανό (Λι Ρούιτζουν, Κίνα, 99')
  • 18:00 Καμιόνι (Ραφαέλ Ουεγιέ, Καναδάς, 94')
  • 20:30 Προδοσία (Κίριλ Σερέμπρενικοφ, Ρωσία, 115')
  • 23:00 Στούντιο ηχογραφήσεων Μπερμπεριάν (Πίτερ Στρίκλαντ, Μεγ. Βρετανία, 92')

TZON KAΣΣABETHΣ

  • 13:00 Σκιές στον παράδεισο (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 76')
  • 15:00 Κιντ (Φιν Τροχ, Βέλγιο, 90')
  • 17:30 Η γη της ελπίδας (Σιόν Σόνο, Ιαπωνία, 133')
  • 20:00 Η Βιολέττα πήγε στον ουρανό (Αντρές Γουντ, Χιλή-Αργεντινή-Βραζιλία, 110')

ΣTAYPOΣ TOPNEΣ

  • 15:30 Η γυναίκα με τα σπίρτα (Ακι Καουρισμάκι, Φινλανδία, 70')
  • 18:00 Νουρ (Τσααλά Ζεντζιρτζί, Γκιγιόμ Τζοβανετί, Πακιστάν-Γαλλία-Τουρκία, 78')

MOYΣEIO KINHMATOΓPAΦOY ΘEΣΣAΛONIKHΣ

  • 20:30 Βαν Γκογκ (Αλέν Ρενέ, Γαλλία, 20')
  • 20:30 Γκερνίκα (Αλέν Ρενέ, Γαλλία, 12')
  • 20:30 Πωλ Γκωγκέν (Αλέν Ρενέ, Γαλλία, 14')
  • 20:30 Τουλούζ-Λωτρέκ (Ρόμπερτ Χέσενς, Γαλλία, 14')

Δείτε εδώ το πλήρες πρόγραμμα προβολών του 53ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και βρείτε οδηγίες χρήσης για το Φεστιβάλ και μην ξεχνάτε να ενημερώνεστε από το ειδικό τμήμα του Flix που θα ανανεώνεται συνεχώς προκειμένου να σας μεταφέρει κάθε στιγμή τι συμβαίνει μέσα και έξω από τις αίθουσες του Φεστιβάλ.

Που Παίζεται

Δες τις αίθουσες

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας.