Αυτές είναι οι ελληνικές ταινίες μικρού μήκους που θα διαγωνιστούν στο 42ο Φεστιβάλ Δράμας

ΦΕΣΤΙΒΑΛ / ΒΡΑΒΕΙΑ 24 JUN  /  Flix Team

Χωρίς ιδιαίτερη αλλαγή στην υπερβολική ποσότητα των ταινιών, η προκριματική επιτροπή του 42ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους, αποφάσισε να προκρίνει 60 ταινίες μέσα από 240 αιτήσεις.

Η ποσότητα των ταινιών που προκρίνονται κάθε χρόνο στο Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα Φεστιβάλ της Δράμας είναι πάντα ένα θέμα. Κυρίως γιατί το 70% τουλάχιστον των ταινιών θα μπορούσε να λείπει (ή να βρίσκεται σε ένα πληροφοριακό τμήμα ή ένα πανόραμα που θα παρουσιάζε την ελληνική παραγωγή μικρού μήκους της χρονιάς), αλλά και γιατί με τον τρόπο αυτό ο μέσος όρος του καλλιτεχνικού αποτελέσματος μειώνεται χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Οι πολλές συμμετοχές - φέτος ήταν 240 - δεν δικαιολογούν πάντα μεγάλο αριθμό στο διαγωνιστικό τμήμα.

Η φετινή προκριματική επιτροπή του 42ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας (τα μέλη της ήταν ο Ρόμπι Εκσιέλ - κριτικός κινηματογράφου, δημοσιογράφος, Βαγγέλης Λυμπερόπουλος - σκηνοθέτης, παραγωγός, Σπύρος Ταραβήρας - σκηνοθέτης, παραγωγός, Γιώργος Τελτζίδης - σεναριογράφος, σκηνοθέτης, Αντώνης Παπαδόπουλος - καλλιτεχνικός διευθυντής φεστιβάλ Δράμας, σκηνοθέτης), ωστόσο αποφάσισε, όπως αναφέρει η επίσημη ανακοίνωση του Φεστιβάλ Δράμας, τον αριθμό των 60 ταινιών «λαμβάνοντας υπ' όψιν τον πολύ μεγάλο αριθμό - ρεκόρ αιτήσεων για μία ακόμη χρονιά - καθώς και το υψηλό επίπεδο των ταινιών.»

Τον Σεπτέμβριο που θα βρεθούμε στη Δράμα, θα σας πούμε αναλυτικά αν η απόφασή τους ήταν η πιο σωστή.


Ακολουθεί η λίστα των ταινιών που προκρίθηκαν (με αλφαβητική σειρά σκηνοθετών). Πατήστε πάνω στον κάθε τίτλο για να διαβάστε περισσότερα πράγματα για τις ταινίες και τους δημιουργούς τους, αλλά και για να δείτε φωτογραφίες, τρέιλερ και παλιότερες ταινίες των φετινών υποψηφιών για τα μεγάλα βραβεία του Φεστιβάλ.

1.Yπνοβατικός - Anastasi Melissa (19')
2. Materia Celeste - Ανδρέας Γατόπουλος (15')
3. The Dead Ones - Στέφαν Γεωργίου (19')
4. Unter Elden - Πίτερ Ποντίκις (10')
5. Η Γραμμή - Λουκάς Αγέλαστος (11')
6. Τo Βάρος της Θάλασσας - Κωστής Αλεβίζος (16')
7. Autour du lit (Περί του κρεβατιού) - Νίνα Αλεξανδράκη (17')
8. I am Mackenzie - Αρτεμις Αναστασιάδου (20')
9. Καρτ Ποστάλ Από Το Τέλος Του Κόσμου - Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος (23')
10. Κλεονίκη - Αννα Αντωνοπούλου (28')
11. Chekhov's Gun - Χρήστος Αργυρός (14')
12. Μίλα - Ανδρέας Βακαλιός (15')
13. Η Ιστορία του Γιάννη - Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη (14')
14. Ιφιγένεια: Οχι πια Δάκρυα - Γιώργος Γεωργακόπουλος (18')
15. Ο Καραγκιόζης - Μιχάλης Γιγιντής (26')
16. Keygrip - Νάσος Γκατζούλης (6')
17. Σκοπελίτης ή το Πλοίο - Γιώργος Γκότζος (16')
18. Παγίδα - Βασίλης Γουδέλης (13')
19. Cloud - Μιχάλης Δημητρίου (20')
20. Alpha Male - Χρήστος Δημολίκας (18')
21. Αfter party - Αλέξανδρος Ζαρμπής (9')
22. Πλαστικά Λουλούδια - Γιάννης Ζαφείρης (4')
23. Ρουζ - Κωστής Θεοδοσόπουλος (18')
24. Ο Μάγκας - Αλέξανδρος Κακανιάρης (17')
25. Soldier 365 (Στρατιώτης 365) - Ελια Καλογιάννη (6')
26. Chopper - Γιώργος Καψανάκης (10')
27. Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς - Βασίλης Kεκάτος (9')
28. index - Νικόλας Κολοβός (12')
29. Γραίγος - Αλέξανδρος Κόντος (16')
30. Διάπλους ιστορίες ελπίδας - Ιφιγένεια Κοτσώνη (18')
31. W - Στέλιος Κουπετώρης (6')
32. Μέσα μου Βλέπω Μονάχα Θάλασσα - Γιώργος Κυβερνήτης, Νεφέλη Οικονόμου Πάντζου, Μαρία Σιδηροπούλου, Αλέξης Χατζηγιάννης (24')
33. Αζαν - Γεωργία Μαραγγούλη (23')
34. Η Απελευθέρωση του Χάρολντ Κβíστ - Μελίνα Μαράκη (13')
35. Χίμαιρα - Μελπομένη Λουκανίδου (9')
36. Waithood - Λουιζιάνα Μίις (21')
37. Μαύρη Αλήθεια - Γιώργος Μπισδίκης (9')
38. One Day One Fly - Πέτρος Νιαμονιτάκης (6')
39. The Right One - Ούρσκα Ντζούκιτς, Γαβριήλ Τζάφκας (14')
40. Βίαιη Εξίσωση - Αντώνης Ντούσιας (5')
41. Για Χρόνια Πλάγιαζα Νωρίς - Ιάκωβος Παναγόπουλος (29')
42. Αννα και Φαίδρα - Ελίνα Πάνικ (20')
43. Off Guard - Ντάινα Παπαδάκη (12')
44. Pathologies of Everyday Life - Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος (11')
45. Identity - Πάνος Παππάς, Δέσποινα Χαραλάμπους (14')
46. Land - Θεοδώρα Πασκουινέλλι, Αντζέλικα Λένα 6')
47 Ελληνικόν - Πρέπης Κωνσταντίνος (22')
48. Ο Δίκαιος - Χρήστος Πυθαράς (7')
49. Γιαζίντι - Εκτωρ Σακαλόγλου (20')
50. Αγάπα με - Αντώνης Σαμουράκης (26')
51. Βασιλικός - Βαγγέλης Σέρφας (18')
52. Εξομολόγηση - Ανδρέας Σιεηττάνης (22')
53. Seawolf - Χρήστος Σιταρίδης (17')
54. Birds with no Legs - Παύλος Σταμάτης (18')
55. Στο Δωμάτιο - Γεωργία Μ. Σωτήρχου (15')
56. Γιος - Κώστας Τατάρογλου (10')
57. H Σιωπή του Δάσους - Βαλεντίνα Τζιάλλη (13')
58. Sable Noir - Θανάσης Τρουμπούκης (20')
59. Sad Girl Weekend - Δημήτρης Τσακαλέας Δημήτρης, Λήδα Βαρτζιώτη (15')
60. Η Θάλασσα - Μιχάλης Χαπέσιης (25')


Θυμίζουμε εδώ πως στο 41ο Φεστιβάλ Δράμας οι οι ταινίες που συμμετείχαν στο εθνικό διαγωνιστικό τμήμα ήταν 67, οι ταινίες που συμμετείχαν στο εθνικό διαγωνιστικό τμήμα του 40ου Φεστιβάλ Δράμας ήταν 66, ενώ το 2016, στο 39ο Φεστιβάλ Δράμα συμμετείχαν 65 ταινίες. Οι χρονιές του 2014 και του 2015 ήταν οι μόνες που αποτέλεσαν ευχάριστη εξαίρεση ως προς τον αριθμό των συμμετοχών με 38 και 41, αντίστοιχα. Το 2012 συμμετείχαν 82 ταινίες και το 2013 μόλις 39, σε μια ένδειξη καλής θελήσεως που ξεχάστηκε, όπως φαίνεται, καθώς περνούν τα χρόνια.


Δράμα 2019

Το 42ο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας διεξάγεται φέτος από τις 15 μέχρι και τις 21 Σεπτεμβρίου 2019.

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.