Το Φέστιβαλ Δράμας ξεκινάει τα ταξίδια του για τη σεζόν 2016-2017 από την Αθήνα

BUZZ 14 OCT 2016  /  Flix Team

Οπως κάθε χρόνο. το Φεστιβάλ Δράμας φτάνει στην Αθήνα με αποσκευές το ελληνικό του πρόγραμμα και τις βραβευμένες ταινίες του Διεθνούς Διαγωνιστικού του τμήματος.

Από τις 20 μέχρι και τις 26 Οκτωβρίου στο Τριανόν, η Δράμα κατεβαίνει στην Αθήνα με την προβολή του σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 39ου Φεστιβάλ και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.

Διαβάστε εδώ όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το Φεστιβάλ Δράμας 2016

Κύβος 607 Σκηνή από το βραβευμένο με το Χρυσό Διόνυσο «Κύβο» του Αλέξανδρου Σκούρα

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 19:00 - 21:00

  • Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη (29’)
  • Unattended Item του Φίλιππου Βοκοτόπουλου (13')
  • Smoke in the water του Σπυρίδωνα Παπασπύρου (24')
  • Ρήξη Τυμπάνου από το Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης (19')
  • Ταξί του Συνοδινού Μοσχίδη (12')
  • Pet του Χρήστου Μωραίτη (11')

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 21:00 - 23:00

  • Θεατής του Θοδωρή Βουρνά (18')
  • Ummi του Νίκου Αυγουστίδη (15')
  • Μάγδα του Δημήτρη Ζούρα (20’)
  • 2 1/2 του Χρήστου Νταμπακάκη (10')
  • The refugees της Αννης Καλτσίδου (3’)
  • Vitatio του Νίκου Ραδαίου (7
  • Ο Αγρότης του Στάθη Αποστόλου (16’)
  • The fly I swatted της Εσμεράλδας Μομφερράτου (20’)

γενέθλια 607 Σκηνή από τα «Γενέθλια» του Δημήτρη Κατσιμίρη

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 19:00 – 21:00

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 21:00 – 23:00

Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΚΑΦΕ 607 3 Σκηνή από το «Η Αλίκη στο Καφέ» του Δημήτρη Νάκου

Σάββατο 22 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών - 17:00 –19:00

  • Nelly του Chris Raiber (Αυστρία, 16’) / Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE
  • Before Lunch (Πριν το μεσημεριανό) του Simon Szabó (Ουγγαρία 9)’ / Ειδικό Βραβείο
  • The One (Το έτερόν μου ήμισυ) του Ivan Pavljutskov (Εσθονία 13’) / Ειδικό Βραβείο
  • The same blood (Το ίδιο αίμα) Mitry Semenov-Aleinikov (Λευκορωσία. 15’) / Ειδικό Βραβείο
  • Αίνιγμα Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος ( Ελλάδα, 9’) / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων
  • Η Αλίκη στο καφέ του Δημήτρη Νάκου ( Ελλάδα, 19’) / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

Σάββατο 22 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών - 19:00 - 21:00

  • Fighting for Death (Αγώνας Θανάτου) της Eleonora Veninova (Π.Γ.Δ.Μ., 14’) / Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας
  • The return of Erkin (Η επιστροφή του Erkin) της Maria Guskova (Ρωσία-Κιργιστάν, 28’) / Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών
  • Shooting star (Πεφταστέρι) του Lyubo Yonchev ( Βουλγαρία-Ιταλία , 28’) / Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου & Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας
  • Madam Black του Ivan Barge (Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο, 11’ ) / Δεύτερο Βραβείο
  • Mouth of hell (Πύλη της Κολάσεως) του Samir Mehanovic (Σκωτία- Ινδία, 15’) / Grand Prix 2016

Σάββατο 22 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 21:00 – 23:00

αλεπού 607 Σκηνή από τη βραβευμένη «Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου

Κυριακή 23 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας - 17:00-19:00

  • 3000 του Αντώνη Τσώνη (20’) / Ειδικό Βραβείο
  • Felicita του Γιάννη Ζαφείρη (10’) / Εύφημος Μνεία
  • Helga är i Lund της Θέλγιας Πετράκη (20') / Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
  • Smoke in the water του Σπυρίδωνα Παπασπύρου (24') / Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
  • Twist του Μιχάλη Παπαντωνόπουλου 15’ / Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
  • Ummi του Νίκου Αυγουστίδη (15') / Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
  • Ο Αγρότης του Στάθη Αποστόλου (16’) / Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Κυριακή 23 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας - 19:00-21:00

  • Αίνιγμα των Αντώνη Ντούσια & Αρης Φατούρου (9’) / Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα) - Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης
  • Η Αλίκη στο καφέ του Δημήτρη Νάκου (19’) / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα) - Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
  • Αντίδοτον του Μιχάλη Χαπέσιη (12’) / Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
  • Αλεπού της Ζακλίν Λέντζου 28’ / Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία - Τιμητική Διάκριση Ήχου - Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου - Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
  • Το νανούρισμα της Μαρίας του Ντίνου Παναγόκου (19’) / Αργυρός Διόνυσος
  • Κύβος του Αλέξανδρου Σκούρα (25’) / Χρυσός Διόνυσος

Κυριακή 23 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας - 21:00-00:00

  • Μάγδα του Δημήτρη Ζούρα (20’) / Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
  • Γενέθλια του Δημήτρη Κατσιμίρη ( 13’ ) / Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
  • Νηπενθές του Γιάννη Συμβώνη (17’) / Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας - Τιμητική Διάκριση Σκηνικών - Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου - Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
  • Ρήξη Τυμπάνου από το Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης (19') / Εύφημος Μνεία
  • Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου της Κατερίνας Κακετενίδη (16') / Βραβείο Ντοκιμαντέρ
  • Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. του Χρύσανθου Μαργώνη (19') / Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
  • Κορίτσια της Θάλασσας του Σήφη Μάινα (13') / Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
  • Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη (29’) / Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

whale 52 607 Σκηνή από το «Whale 52» του Θανάση Τρουμπούκη

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 19:00- 21:00

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 21:00- 23:00

  • 3000 του Αντώνη Τσώνη (20’) /
  • Κιναισθησία του Αλφρέντο Πετσουάν (10')
  • Phantom limb του Μιχάλη Φελάνη (12’)
  • Veritas του Γεώργιου Ζιώγα (12')
  • Felicita του Γιάννη Ζαφείρη (10’)
  • Λούση του Σταμάτη Γιαννούλη (17')
  • Lily του Πάρη Γρηγοράκη (12')
  • Aurora της Δέσποινας Οικονομοπούλου (6')
  • The story of Edward Healing του Μάνου Γερογιάννη (14')

Βύθισμα 607 1 Σκηνή από το «Βύθισμα» της Πολύμνιας Παπαδοπούλου-Σαρδέλη

Τρίτη 25 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 19:00 – 21:00

Τρίτη 25 Οκτωβρίου - 39ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό - 21:00 – 23:00

  • Η Αλίκη στο καφέ του Δημήτρη Νάκου (19’)
  • Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. του Χρύσανθου Μαργώνη (19') / Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
  • Νεμέρτσικα του Αυρήλιου Καρακώστα (13')
  • Butterfly Co.) της Ιφιγένειας Δημητρίου (11')
  • Twist του Μιχάλη Παπαντωνόπουλου (15’)

Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. 607 Σκηνή από το «Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.» του Χρύσανθου Μαργώνη

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας - 17:00 - 19:00

  • Μάγδα του Δημήτρη Ζούρα (20’) / Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
  • Γενέθλια του Δημήτρη Κατσιμίρη ( 13’ ) / Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας
  • Νηπενθές του Γιάννη Συμβώνη (17’) / Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας - Τιμητική Διάκριση Σκηνικών - Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου - Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
  • Ρήξη Τυμπάνου από το Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης (19') / Εύφημος Μνεία
  • Φιλοκτήτης - Ο μύθος ενός ξένου της Κατερίνας Κακετενίδη (16') / Βραβείο Ντοκιμαντέρ
  • Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. του Χρύσανθου Μαργώνη (19') / Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής
  • Κορίτσια της Θάλασσας του Σήφη Μάινα (13') / Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών
  • Αόρατος του Κώστα Γεραμπίνη (29’) / Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας - 19:00 - 21:00

  • 3000 του Αντώνη Τσώνη (20’) / Ειδικό Βραβείο
  • Felicita του Γιάννη Ζαφείρη (10’) / Εύφημος Μνεία
  • Helga är i Lund της Θέλγιας Πετράκη (20') / Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου
  • Smoke in the water του Σπυρίδωνα Παπασπύρου (24') / Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
  • Twist του Μιχάλη Παπαντωνόπουλου 15’ / Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
  • Ummi** του Νίκου Αυγουστίδη (15') / Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη - «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»
  • Ο Αγρότης του Στάθη Αποστόλου (16’) / Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου - Βραβεία και Διακρίσεις 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας - 21:00 - 00:00

  • Αίνιγμα των Αντώνη Ντούσια & Αρης Φατούρου (9’) / Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα) - Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης
  • Η Αλίκη στο καφέ του Δημήτρη Νάκου (19’) / Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα) - Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
  • Αντίδοτον του Μιχάλη Χαπέσιη (12’) / Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
  • Αλεπού της Ζακλίν Λέντζου 28’ / Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία - Τιμητική Διάκριση Ήχου - Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου - Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ
  • Το νανούρισμα της Μαρίας του Ντίνου Παναγόκου (19’) / Αργυρός Διόνυσος
  • Κύβος του Αλέξανδρου Σκούρα (25’) / Χρυσός Διόνυσος


Το Φεστιβάλ Δράμας στην Αθήνα - 20 μέχρι και τις 26 Οκτωβρίου στο Τριανόν / Τιμές Εισιτηρίων: Κάθε πρόγραμμα (δίωρο προβολών): 7 ευρώ - Ημερήσιο εισιτήριο: 10 ευρώ - Φοιτητικό/ατέλειες: 5 ευρώ - Ημερήσιο φοιτητικό/ατέλειες: 8 ευρώ / Για πληροφορίες απευθυνθείτε στη γραμματεία του Φεστιβάλ Δράμας: kinfest@dra.forthnet.gr, τηλ. 210 3300309. / Το Φεστιβάλ Δράμας χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού και το Δήμο Δράμας.

Poster Drama Athens 2016

Διαβάστε εδώ όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το Φεστιβάλ Δράμας 2016

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.