2o Unseen Movies Festival 2019

Unseen Movies Festival 2019

ΚΡΙΤΙΚΗ 01 MAY

To Pugnant Film Series παρουσιάζει για δεύτερη χρονιά το Unseen Movies Festival το οποίο φέτος θα διεξαχθεί στις 9-13 Μαΐου στον κινηματογράφο Ανδόρα, με ταινίες πρόσφατης παραγωγής που δε βρήκαν την ευκαιρία να προβληθούν στις αθηναϊκές αίθουσες.

Πιστό στη φιλοσοφία με την οποία συστήθηκε, το 2o Unseen Movie Festival εστιάζει σε ταινίες πρόσφατης παραγωγής που δε βρήκαν την ευκαιρία να προβληθούν στις αθηναϊκές αίθουσες, με το ενδιαφέρον της ομάδας του Pugnant Film Series να επικεντρώνεται σε ταινίες των δημιουργών και σε ταινίες του ανεξάρτητου κινηματογράφου.

Στο πρόγραμμα ξεχωρίζουν σημαντικές ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου όπως το Wild Boys του Bertrand Mandico (η ταινία που το Cahiers du Cinema ανάδειξε ως καλύτερη του 2018) ή το Sylvio των Kentucker Audley και Albert Birney. Θα δούμε επίσης πρόσφατες ταινίες δημιουργών που έχουν αφήσει ιδιαίτερο στίγμα με την γραφή τους στο σινεμά, όπως του Ashish Avikunthak και των αδερφών Betschart μεταξύ άλλων. Ενώ τα φώτα αυτού του φεστιβάλ είναι στραμμένα στους δημιουργούς Khavn De La Cruz και Εύα Στεφανή, καθώς θα παρουσιαστούν ειδικά αφιερώματα με επιλεγμένες ταινίες από την φιλμογραφία τους.

2ο Unseen Movies Film Festival | Πληροφορίες | Κινηματογράφος ΑΝΔΟΡΑ, Σεβαστουπόλεως 117, τηλέφωνο: 210 6980796 | Τιμές Εισιτηρίου: 5 Eυρώ, Ημερήσιο: 8 Ευρώ, Για όλο το φεστιβάλ: 15 Ευρώ | Βρείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών | Αναζητήστε περισσότερες πληροφορίες στο επίσημο site του κινηματογράφου Ανδόρα, στο επίσημο blog του Pugnant Film Series. ή στο Facebook Event του Φεστιβάλ.

θνσεν

Πρόγραμμα Προβολών

Πέμπτη 9 Μαΐου

18.00 Opening film Sylvio by Kentucker Audley, Albert Birney
19.30 Short films by Khavn de la Cruz (Memory Of Dawn / Can & Slippers / Mondomanila: Institute of Poets / Pushcart Family / Dead Woman In My House / The Drowning Sea / Aswang (1933))
20.45 Before She Leaves Her Body by Betschart Bros..
22.10 Vanishing Point by Jakrawal Nilthamrong

Παρασκευή 10 Μαΐου

18.00 Short Films by Eva Stefani (What Time Is It? / Housemates)
19.15 Mariphasa by Sandro Aguilar
21.00 Desert Cry by Charles-André Coderre, Yann-Manuel Hernandez film will be introduced by the film critic Giannis Papadopoulos (Ηράκλειτος Παπαδόπουλος)
22.40 The Churning of Kalki by Ashish Avikunthak(आशीष अविकुन्तक) Roof Party in Aikido Dojo(Lenorman 114)

Σάββατο 11 Μαΐου

17.40 The Miracle of Tekir by Ruxandra Zenide
19.20 Short films by Eva Stefani (A Greek from Kazakhstan / Out of Country, In the Prison)
20.35 Mondomanila, or: How I Fixed My Hair After a Rather Long Journey by Khavn de la Cruz
22.00 Wild Boys by Bertrand Mandico film will be introduced by poet/author Ioannis Tsirkas
00.00 Ruins Rider by Pierre-Luc Vaillancourt

Κυριακή 12 Μαΐου

18.00 La Capitale du Bruit by Rock Brenner
19.40 Automatic at Sea by Matthew Lessner
21.20 Desert in Your Mind by Marta Grilmalt(Marta Ttack) q&a with the director Marta Grimalt and the graphic designer Cristian Robles
23.00 People Power Bombshell: The Diary of Vietnam Rose by John Torres

Δευτέρα 13 Μαΐου

18.00 I Remember Nothing by Diane Sara Bouzgarrou
19.15 Short films by Eva Stefani (Letters from Albatross / The Box / Incubator) q & a with the director Eva Stefani 20.50 Alipato: The Very Brief Life of an Ember by Khavn de la Cruz
22.30 Tαινία Λήξης The Goose by Mike Maryniuk Closing Party in Cantina Social with dj S O a N N E F a I R


2ο Unseen Movies Film Festival | Πληροφορίες | Κινηματογράφος ΑΝΔΟΡΑ, Σεβαστουπόλεως 117, τηλέφωνο: 210 6980796 | Τιμές Εισιτηρίου: 5 Eυρώ, Ημερήσιο: 8 Ευρώ, Για όλο το φεστιβάλ: 15 Ευρώ | Βρείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών | Αναζητήστε περισσότερες πληροφορίες στο επίσημο site του κινηματογράφου Ανδόρα, στο επίσημο blog του Pugnant Film Series. ή στο Facebook Event του Φεστιβάλ.

Που Παίζεται

Δες τις αίθουσες

Συνεχίζοντας την πλοήγηση σας στο flix.gr, συμφωνείτε στην εγκατάσταση cookies στον υπολογιστή σας. Μάθετε περισσότερα.