24ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου

ΚΡΙΤΙΚΗ 25 ΟΚΤ 2011 0 Σχόλια

Από τις 26 Οκτωβρίου, μέχρι τις 2 Νοεμβρίου, το 24ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, στο Απόλλων Cinemax Class και στο Ιδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης.

ΑΠΟΛΛΩΝ CINEMAX CLASS

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ

8.30 μ.μ. ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Once Upon a Time in Anatolia), (2011) του Νουρί Τσεϊλάν, (Α). 150΄

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

18.00 Ο ΠΟΡΤΟΦΟΛΑΣ (Pickup On South Street) (1953) του Σάμιουελ Φούλερ, (ΣΦ). 80΄

19.40 PATER (2011) του Αλέν Καβαλιέ, (Δ). 105΄

21.45 Ο ΞΕΝΑΓΟΣ (The Guide) (2011) του Ζαχαρία Μαυροειδή, (Α). 94΄

Παρασκευή 28 Οκτωβρίου

18.00 Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (Uncle Silas), (1947) του Τσαρλς Φρανκ, (ΚΠ). 103΄

20.00 ΕΜΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ (Noi Credevamo), (2010) του Μάριο Μαρτόνε, (Δ). 170΄

23.15 ΤΡΙΟ (Drei) (2010) του Τομ Τίκβερ, (Α). 119΄

Σάββατο 29 Οκτωβρίου

16.30 ΠΙΣΤΟΜΑ (Face Down) (2011) του Γιώργου Φουρτούνη, (Α).18΄ & ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΡΑΚΟΣΥΛΛΕΚΤΩΝ (Scavengers’ Union) (2011) της Μαρίνας Δανέζη,(Α). 74΄

18.30 KILL LIST (2011) του Μπεν Γουίτλι, (Δ). 95΄

20.30 THE BLACK POWER MIXTAPE 1967-1975 (2011) του Γκόραν Όλσον, (Α). 100΄

22.30 Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ (Naked Kiss) (1964) του Σάμιουελ Φούλερ, (ΣΦ). 90΄

00.00 SHOCK CORRIDOR (1963), του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 101΄

Κυριακή 30 Οκτωβρίου

16.15 ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΖΙ (Verboten!) (1959), του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 93΄

18.10 ΓΥΜΝΗ ΓΚΕΪΣΑ (House of Bamboo) (1955) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 102΄

8.20.10 ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ (Mistérios de Lisboa) (2010), του Ραούλ Ρουίζ, (Δ). 272΄

Δευτέρα 31 Οκτωβρίου

618.15 SUICIDE ROOM (2011) του Γιάν Κομάσα, (Δ). 114΄

20.30 Η ΠΕΡΟΥΚΑ, (Sac) (2010), του Ταϊφούν Πιρσελίμογλου, (Δ). 120΄

*23.00 * ΤΖΕΪΝ ΕΪΡ (Jane Eyre), (2011) του Κάρι Φουκουνάγκα, (Α). 120΄

Τρίτη 1 Νοεμβρίου

18.00 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΡΚΑΝΤΙΝ (Mr. Arkadin), (1955) του Όρσον Γουέλς (ΚΠ). 93΄

20.00 BEDOUIN (2010) του Ιγκόρ Βολοσίν, (Δ). 100΄

22.00 KING OF DEVIL’S ISLAND (2010) του Μάριους Χόλστ, (Α). 120΄

Τετάρτη 2 Νοεμβρίου

* 5.45 μ.μ.* PARK ROW (1952) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 83΄

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

8.30 μ.μ. ΥΠΗΡΕΤΡΙΕΣ (The Help), (2011) του Τέιτ Τέιλορ, (Α).146΄

ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

17.30 ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ EFA Ι 83΄ & ΑΠ’ ΤΟ ΧΙΟΝΙ (From the Snow) (1993) του Σωτήρη Γκορίτσα (ΕΚ). 90΄

20.45 Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΜΕΝΩΝ (Dodes’ka-den), (1970) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 140΄

Πέμπτη 27 Οκτώβριου

18.00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΕFA ΙΙ 86΄ & ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ (End of an Era), (1994) του Αντώνη Κόκκινου (ΕΚ). 98΄

21.30 ΡΑΝ (Ran), (1985) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 160’

Παρασκευή 28 Οκτωβρίου

17.30 ΕΡΩΤΑΣ ΣΤΗ ΧΟΥΡΜΑΔΙΑ (Love Under the Date Tree), (1990) του Σταύρου Τσιώλη (ΕΚ). 82΄

19.15 ΕΡΑΣΤΕΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (Lovers Beyond Time), (1990) του Δημήτρη Παναγιωτάτου (ΕΚ). 85΄

20.50 Ο ΡΟΚΟ ΚΑΙ Τ’ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ (Rocco e i suoi fratelli), (1960) του Λουτσίνο Βισκόντι (ΚΠ). 168΄

Σάββατο 29 Οκτωβρίου

17.00 ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ (Loaf and Camouflage), (1984) του Νίκου Περάκη (ΕΚ). 99΄

19.00 ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ (Every Sunday), (1999) του Βασίλη Βαφέα (ΕΚ). 98΄

21.00 ΕΠΤΑ ΣΑΜΟΥΡΑΪ (Shichinin no samurai), (1954) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 207΄

Κυριακή 30 Οκτωβρίου

18.15 Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, (1996) (The Triumph of Time) του Βασίλη Μαζωμένου (ΕΚ). 72΄

19.45 ΚΑΤΙΝΑ ΠΑΞΙΝΟΥ (Παρασκήνιο – Β μέρος), (2001) 52΄ & Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΡΚΑΝΤΙΝ (Mr. Arkadin), (1955) του Όρσον Γουέλς (ΚΠ). 93΄

22.30 Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ (Run of the Arrow), (1957) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 86΄

Δευτέρα 31 Οκτωβρίου

16.45 ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ EFA ΙΙΙ 87΄ & ΔΟΝΟΥΣΑ (Donusa), (1992) της Αγγελικής Αντωνίου (ΕΚ).84΄

19.50 ΚΛΕΙΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ (U-Turn), (1991) του Νίκου Γραμματικού (ΕΚ). 83΄

21.30 ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΜΠΑΝΑ (For Whom the Bell Tolls), (1943) του Σαμ Γουντ (ΚΠ). 170΄

Τρίτη 1 Νοεμβρίου

18.00 ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ EFA ΙV, 72΄ & ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ (I Dream of My Friends), (1993) του Νίκου Παναγιωτόπουλου (ΕΚ). 114΄

21.15 Η ΕΑΡΙΝΗ ΣΥΝΑΞΙΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΩΝ (The Spring Gathering), (1999) του Δήμου Αβδελιώδη (ΕΚ). 178΄

Τετάρτη 2 Νοεμβρίου

18.00 CRIMSON KIMONO, (1959) του Σάμιουελ Φούλερ (ΣΦ). 82΄

20.00 Ο ΚΟΚΚΙΝΟΓΕΝΗΣ (Red Beard), (1965) του Ακίρα Κουροσάβα (ΑΚ). 185΄

Που Παίζεται

Δες τις αίθουσες